Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fatih Terim: "EURO 2016 İçin Ciddi Emek Harcadık"

 > 
1PAYLAŞIM

A Milli Takım'ın Perşembe günü İsveç'le oynayacağı hazırlık maçı öncesi Fatih Terim ve Oğuzhan Özyakup , basın toplantısı düzenledi.

İsveç maçı öncesi değerlendirmelerde bulunan Türkiye Futbol Direktörü Terim, EURO 2016'ya her anlamda çok iyi hazırlandıklarını söyledi.

Antalya'da oynanacak maç öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, sözlerine son dönemdeki terör olaylarını kınayarak başladı.

EURO 2016 için ciddi anlamda emek harcadıklarını ve bazı projeler hazırladıklarını kaydeden Terim, "Eleme maçlarından bu yana Euro 2016 için çok ciddi emek harcadık ve bazı projeler hazırladık. Dünya futbolu, Türk futbolu, maçlar, oyuncular, yeni teknikler, taktikler, performans analizleri, sağlık konuları, mental konular ile aklınıza gelmeyecek incelikte birçok detay üzerinde çalıştık." dedi.

İlk 11'e 11 destek unsuru!

Kadrodaki futbolcuları zinde tutmak için 11 destek unsuru planladıklarını açıklayan deneyimli teknik adam, bu unsurları şöyle açıkladı:

"11 destek unsuru olarak ilk 11'imize baktık. İlki teknik ekip. İkincisi sağlık ekibi. Euro 2016 için özel bir sağlık ekibi oluşturduk. Çok değerli hocalarımız aramıza yeni katıldı. Bu ekip turnuva sona erene kadar ellerinde bulunan tüm oyuncuların sağlık dosyalarını anbean takip edecekler. İhtiyaç olması halinde de kulüplerle istişare edecekler."

"Üç: Bilgi ve analiz ekibi. Tüm maçları bireysel düzeyde analiz edecekler. Tüm rakipler, oyuncular ve oynanacak maçlara ilişkin alternatifli senaryolar ile istatistikleri bir rapor halinde getirecekler. Turnuva sırasında ise işleri daha da zorlaşacak."

"Dört: Performans psikolojisi ve motivasyon ekibi. Dünyayı araştırdık. Bireysel düzeyde, futbolda veya diğer branşlarda, psikolojik destek alan sporcular olduğunu biliyoruz. Fakat böyle bir turnuva için bilimsel ve sadece milli takıma özel psikolojik bir birim yok. Aramıza iki uzman arkadaşımızı kattık. Hem ülkemizde hem de dünyada yaşanan olaylar, hem bireysel hem de takım halinde yaşanan veya yaşanması muhtemel durumlar, hem de aramızdaki kültürel farklılıkları zenginliğe dönüştürecek çalışmalar yapıyoruz. Bu da yeni bir departman."

"Beş: Beslenme ve iyi yaşam ekibi. Beslenmeyi sadece doymak oranında ele almayacağız. Her oyuncunun vücut analizine göre bir planlama yaptık ve bunun neticesinde beslenme programını da buna uygun düzenleyeceğiz."

"Altı: Kondisyon ve fizik ekibi. Bireysel ve takım düzeyinde yeni teknolojilerin de yardımıyla özel bir sistem kullanacağız. Kondisyonda ve fizik artırmada akıtılacak terler kadar rakamlar da konuşacak. Oyuncularımızın teri, tükürüğü ve idrarı bile takip altında olacak."

"Yedi: Yoga ve pilates ekibi. Oyuncularımızdan arzu edenler olursa bu alanda uzman bir arkadaşımız hazırlık süresince bizimle beraber olacak. Dünyada bunun uygulandığını biliyorsunuz."

"Sekiz: Takım oyunları ve eğlence ekibi. Sizler kamplarda ayak tenisi gibi oyunlara alışkınsınız. Bu işi bu sefer profesyonel hale getirmek istiyoruz. Sadece ayak tenisinden ibaret olmayacak takım içi eğlenceler."

"Dokuz: Eski A Milli oyuncular ekibi. Bu ekibi çok önemsiyorum. Deneyimler bazen birçok istatistikten daha etkili olabilir. O nedenle Tuncay Şanlı, Nİhat Kahveci ve Tümer Metin bu süreçte bizimle olacak."

"On: Yaşama dair söyleyeceği olanlar ekibi. Futbola sadece bir oyun olarak bakmayan, hepimize bir şeyler öğretecek dostlarımız yemeklerimize ve antrenmanlarımıza katılacak."

"On bir: Türkiye'nin gurur duydukları ekibi. Biz milli bir vazife yerine getiriyoruz. Bu süreçte yanımızda olacağına inandığımız, dünyada önemli yerlerde olan dostlarımız yanımızda olacaklar. Bu ekibi açıklamayacağım. Oyuncularımıza sürpriz olsun istiyorum."

"Neden Ahmet, Mehmet değil de Volkan?"

Burak Yılmaz, Onur Kıvrak ve Serdar Aziz gibi bazı sakat futbolcuların tedavilerine kendi istekleriyle milli takım kampında devam ettiklerini belirten Terim, Volkan Demirel'i neden kadroya çağırmadığı yönündeki soruyu ise "Durum çok net. Bir milli takım var, seçeceğimiz oyuncu sayısı belli. Çağırdığımızdan daha fazla çağırmadığımız var. Yalnız, niçin Ahmet Mehmet'i sormuyorsunuz da ısrarla Volkan'ı soruyorsunuz? Bir kez daha söylüyorum: Çağırdığımızdan fazla çağırmadığımız var. Kimseyi sormuyorsunuz, onu soruyorsunuz. Ben söyleyeyim size: Siz bundan besleniyorsunuz. Medya üzerinden haber gönderecek değilim. Buradan haber göndereyim. Medya üzerinden haber gönderirsem sizin istediğiniz olacak. Buna izin vermeyeceğim." şeklinde yanıt verdi.

"İsveç'e teşekkür borçluyuz!"

Terör tehdidi nedeniyle İsveç maçının oynanmamasıyla ilgili bir endişe duymadığını ifade eden Terim, "Özellikle işin terör kısmına da olağanüstü şartlar gelişmedikçe, maçın ertelenmesine ya da iptaline karşıyım. Terör dünyanın bir gerçeği. Sadece bizim değil, dünyanın bir gerçeği. Ben bunun hep beraber üstesinden gelineceğine inanıyorum. Sanatın ve sporun bunun önlenmesinde etkisi büyük olacaktır. Biz 1980'leri, 1990'ları yaşadık. Ben daha hiçbir maçın, olağanüstü bir hal yoksa, ertelendiğine şahit değilim. İsveç'e bir teşekkür borçluyuz. Buraya gelmekle önemli bir iş yapmışlardır. Şahsım adına ve ülkem adına bu yaptıklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Aynı şekilde biz de oraya giderdik." dedi.

"Keşke derbi ertelenmeseydi!"

Terör olaylarına her ülkenin empati yaparak yaklaşması gerektiğini kaydeden Fatih Terim, "Her ülke empati yaparak bir diğer ülkedeki hadiselere kendine oluyormuş gibi yaklaşsın. İnanıyorum ki o zaman bu meseleler çok daha rahat çözülecektir. Bu, İsveç'le Türkiye'nin yaptığı bu iş, yarın oynayacakları bu maç tüm ülkelere örnek olmalıdır. Kimsenin ekmeğine yağ sürmemeliyiz. Galatasaray - Fenerbahçe maçı keşke mümkün olsa da ertelenmeseydi. Ama bildiğim kadarıyla Futbol Federasyonu'na güvenlikle ilgili verilen, futbol otoritelerinin değil, güvenlikle sorumlu devlet yetkililerinin gelen istihbaratlar üzerine verdiği bir karardır. Son karar futbolun kararı değildi. Kimseyi riske atmak istemeyen güvenlik güçlerimizin tavsiyesiyle alınmış bir karardır. Ümit ederim bir daha yaşanmaz." ifadelerini kullandı.

"Oyuncuların seçimi çok zor!"

EURO 2016 öncesindeki takvim ve planlamalar hakkında da bilgi veren Terim, "Mayıs ayında hazırlıklar tekrar başlayacak. Bizim ilk maçımız 12'sinde olduğu için Fransa'ya 7'sinde gitmek zorundayız ve 24 saat önce de listeleri vereceğiz. Yani 6 Haziran'a kadar herkesin milli takımda olmak için çabalamasını istiyorum. 20 + 3 kişilik bir listeyle gideceğiz. 3 kaleci, 20 oyuncu. Bunun seçimi çok zor, inanın bana. Kuyumcu terazisi bile bu kadar kolay adalet dağıtamaz. Ama elimizden gelen en doğru seçimleri çok ciddi düşünerek yapacağız. Belki birkaç kişi fazla gideceğiz kampa çünkü 6 Haziran'a kadar en az beş tane maçımız olacak. Burada sakatlık ihtimali olabilir, Allah korusun. Bir kez daha hatırlatıyorum, 6 Haziran'da listeyi verdikten sonra doktor raporu olsa dahi oyuncu değiştiremiyorsunuz. Onun için kadroda alacağımız tüm kararların ülke menfaatine olacağından kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Oğuzhan Özyakup: "Euro 2016 beni motive ediyor"

Basın toplantısında konuşan milli futbolcu Oğuzhan Özyakup ise genç yaşta EURO 2016 gibi bir turnuvaya katılacak olmanın kendisini fazlasıyla motive ettiğini belirterek "Benim için güzel bir hedef. İnşallah Avrupa Şampiyonası'nda güzel anlar yaşayacağız. Her futbolcuyu motive eder böyle şeyler. Kulübünde şampiyon olursun olmazsın ama her zaman Avrupa Şampiyonası'na katılmak istersin" dedi.

Hem Beşiktaş'ta hem de milli takımda topa sahip olmak isteyen kadrolarla oynadığını belirten Oğuzhan, "Fatih Hoca da topa sahip olmak ister. Teknik kapasitesi yüksek oyunculara sahibiz. Bu durum benim de işimi kolaylaştırıyor. Kulübümde de öyle, burada da öyle. Bu benim avantajıma ve diğer oyuncuların da avantajına. Bir şey de var ki bunu Fatih Hocamızla da konuştuk: Biz takım olarak çok iyi savunma yapmaya başladık. Bu da bizim özelliklerimizi daha da artırdı." şeklinde konuştu.

Milli futbolcu son olarak Ibrahimovic'in Türkiye'ye gelmemesiyle ilgili soruya ise "Ibrahimovic çok büyük bir oyuncu ama İsveç güçlü bir kadroya sahip. Jimmy Durmaz, Erkan Zengin gibi çok önemli yakından tanıdığımız oyunculara sahipler. İsveç her zaman iyi bir takıma sahip. Güzel bir maç olacak." şeklinde yanıt verdi.

Goal

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir