Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet'i Ne Kadar İyi Tanıyorsun?

1.5bPAYLAŞIM

İlber Ortaylı'ya göre ''Türk tarihinin en büyük hükümdarı ve yaşadığını dönemin en büyük entelektüellerinden biri'' olan Fatih Sultan Mehmet asırlar geçse de adından söz ettirecek önemli bir Türk lideri. Bu testimizde onun hakkında ne kadar bilgi sahip olduğunuzu test ediyoruz.

1. Fatih Sultan Mehmet'in hocası olan ve İstanbul'un fethi sırasında yazdığı mektupla fethin başarılı olması için büyük katkı sağlayan, "İstanbul'un manevi fatihi" sıfatıyla da anılan ünlü alimin ismi nedir?

Akşemseddin
Molla Gürani
Hızır Çelebi
Ebussuud Efendi

2. Fatih Sultan Mehmet kaç yaşında İstanbul'u fethetti?

19
20
21
22

3. Fatih Sultan Mehmet'in sarayına davet ederek kendi portresini yaptırdığı ünlü İtalyan sanatçının adı nedir?

Leonardo Da Vinci
Sandro Boticelli
Giorgio Vasari
Gentile Bellini

4. Fatih Sultan Mehmet Homeros’un “İliada”sını rahatlıkla okuyabilecek ve okunanı dinleyebilecek kadar klasik Yunanca’ya hâkimdi. İtalyanca rahat konuşuyordu. Peki kaç dil biliyordu?

5
6
7
8

5. 15 yıl Vezir-i Azam’lık yapan, İstanbul’un fethinden hemen sonra Bizans İmparatorluğu'ndan rüşvet aldığı gerekçesiyle idam edilen, Osmanlı tarihinin idam edilen ilk sadrazamı?

Çandarlı Halil Paşa
Merzifonlu Kara Mehmet Paşa
Rum Mehmet Paşa
Acem Reza Paşa

6. "Ağlasa derd-i derûnum çeşm-i giryânım sana / Âşikâr olurdu gâlib râz-ı pinhânım sana" yani "(Sevgili!) İçimdeki dertler ile, yaş dolu gözlerim senin için ağlayacak olsa, (gönlümdeki) gizli sırlarım (gözyaşlarıma) gâlip gelir ve (sırlar) sana aşikâr olurdu" dizeleri Fatih Sultan Mehmet'in yazdığı bir şiirden. Kendisi hangi mahlasla şiir yazmaktaydı?

Muhibbi
Avni
Nefi
Naci

7. Fatih Sultan Mehmet’in ilk eşini babası II. Murad tasvip etmiyordu. Arnavut kökenli Hristiyan bir köle olan bu hanım, II. Bayezid’in de annesiydi. Daha sonra da “Valide Sultan” gibi Osmanlı’da etkin olacak olan bu kadının adı neydi?

Sitti Mükrime Hatun
Çiçek Hatun
Emine Gülbahar Hatun
Helene Hatun

8. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından diplomat olarak yetiştirilmek üzere alınan ve daha sonra kendisine suikast girişiminde bulunduğu için yine Fatih tarafından öldürülen 14 yaşındaki çocuğun ismi nedir?

Vladimir
Henrik
Yorgos
Ioannis

9. Fatih tarafından tayin edilen İstanbul’un ilk Subaşısı ve Kadısı kimdir?

Süleyman bey ve Hızır Bey
Sinan bey ve Ahmet bey
Muammer bey ve Hilmi bey
Osman bey ve Orhan bey

10. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan, “Yeni Saray” olarak da adlandırılan ve 1464 tarihinde tamamlanan ünlü sarayın adı nedir?

Çırağan Sarayı
Topkapı Sarayı
Yıldız Sarayı
Beylerbeyi Sarayı

11. Bugün İstanbul’un simgelerinden olan, 25 bin kişinin çalıştığı ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Bedesten’in adı nedir?

Bakırcılar Çarşısı
Umumi Bedesten
Yaprak Bedesteni
Kapalıçarşı

12. Fatih Sultan Mehmet’in bakımı için 2350 dükkan, 4 kervansaray, 51 hamam, 987 ticari müessese, 32 buzhane ve 22 aşhanenin yıllık ortalama 719 bin akçeye varan gelirini tahsis ettiği, İstanbul’un simgelerinden ünlü ibadethanenin adı nedir?

Süleymaniye
Selimiye
Ayasofya
Bezmialem Valide Sultan Camii

13. Fatih Sultan Mehmet öldükten sonra Venedik elçisinin ülkesine gönderdiği mesaj neydi?

Büyük kartal öldü
Tanrı'nın kırbacı düştü
Büyük Türk çöktü
Her ölüm erken ölümdür ama bu ölüm çok erken oldu. Acımız büyük.

14. Hangisi Fatih Sultan Mehmet'in kullandığı sıfatlardan biri değildir?

Hakan
Padişah
Halife
Kayser-i Rum

15. Fatih Sultan Mehmet’in Hristiyanlık inancı üzerine ilmi tartışmalar yaptığı ve kendisinden bu müzakereleri kalemi almasını istediği ünlü Patrik’in adı nedir?

Julius II
Justinianus III
Cladius IV
Gennadios II

16. Fatih Sultan Mehmet’in “Sakiya mey sun ki bir gün lalezar elden gider / Erişir fasl-ı hazan bağ-u bahar elden gider” dizelerinde adı geçen ve sevdiği içeceğin adı nedir?

Ayran
Kefir
Şarap
Kımız

17. Uzun yıllar Topkapı arşivinde kalan ve kimsenin incelemediği Fatih Sultan Mehmet’in çocukluk defterini 1961 tarihinde yayınlayan ünlü tarihçi?

Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu
Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver
Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer
Prof. Dr. Halil İnalcık

18. Fatih Sultan Mehmet’in davetiyle İstanbul’a gelen, Hall-ü Eşkâl-i Kamer isimli eseriyle bilinen, ünlü matematikçi, astronom ve dilbilimcinin adı nedir?

Gazali
Ali Kuşçu
Farabi
İbn-i Sina

19. Macar Top Döküm Ustası Urban tarafından yapılan ve İstanbul’un fethinde büyük yarar sağlayan, daha sonra 1807 yılında İngiliz Donanmasına karşı da kullanılıp bir İngiliz gemisini batıran topların ismi nedir?

Şahi
Fatih
Gazi
Muharibi

20. Fatih Sultan Mehmet Osmanlı’yı yalnız İslam Hukuku ile yönetmemiş, kendi otoritesinden ve egemenlik yetkisinden kaynaklanan alternatif bir hukuk yolu da kurmuştur. Halil İnalcık’ın ifadesiyle: “II. Mehmed kendi devletinin temel kanunları olarak bir devlet düzenini, öteki tebaanın statüsünü belirleyen iki kanunname ilan etmiştir. Bu kanunnameler, doğrudan doğruya herhangi bir Şeriat ilkesini içermemektedir, sadece İmparatorluğun kamu kurumlarının oluşturulmasını ele almaktadır.” Fatih Sultan Mehmet’in kurduğu ve şeriata dayanmayan bu hukuk dalının adı nedir?

Ferman
Nizamname
Örfi Hukuk
Fıkıh

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cosmos01

16. soru , bi sittir git editör , divan edebiyatından bi halt anlamadığın belli ...

ibrahim-dogan20

Peygamber övgüsü almış bir Müslüman şarap içmez.Testin o sorusu yanlış olmuş.

yadzerkhe

20/17 Merzifonlu Kara ''Mustafa'' Paşa'yı ''Mehmet'' sanan bir zat-ı muhteremin sınavından nasıl tam not alamadım?

nsansn-jajasjak

20/15

katip-celebi

Cahillik her zaman olduğu gibi yine diz boyu rica ederim kulaktan dolma bilgilerle insanları yanıltmayın.Osmanlı Sultanları I. Murad döneminden itibaren halife unvanı kullanmışlardır, bir kere yanlışsız bir iş yapsanız çok hoş olur

ozan-artan

halifelik makamı yavuz'un mısır seferinden sonra osmanlı'ya geçti neresi yanlış bilgi anlamadım

cosmos01

Ozan Artan, evet dediğin doğru ama eksiklik var, yavuzdan öncede II.Murattan itibaren Osmanlı padişahlarına halife deniliyordu halk arasında ancak resmen geçiş yavuz dönemi tabi

katip-celebi

II. Murat değil I. Murattan itibaren ayrıca fermanları okursanız bunu görebilirsiniz Yavuz mevzusu sembolik açıkçası.

cosmos01

evet , ben II.murat'tan itibaren diye biliyorum I.muratta olabilir ... dediğin gibi yavuz mevzusu sembolik bir resmiyet

Görüş Bildir