Fatih Safitürk'ü Şehit Eden Bombayı Kaymakamlık Görevlisi mi Yerleştirdi?

-
Abone ol

Mardin'de Derik Kaymakamı Safitürk'ün şehit olduğu saldırıda kullanılan bombanın yazı işleri şefi tarafından odaya yerleştirildiği ve infilak ettirildiği öne sürüldü.

Mardin'de terör örgütü PKK mensuplarınca gerçekleştirilen ve Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk'ün şehit olduğu saldırıda makam odasına tuzaklanan patlayıcıyı kaymakamlık görevlilerinin yerleştirdiği öne sürüldü.

Terör Saldırısında Yaralanan Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk Hayatını Kaybetti - onedio.com
Terör Saldırısında Yaralanan Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk Hayatını Kaybetti - onedio.com

Şüphelilerin ifadelerine ulaşıldı

Soruşturma kapsamında ilçe genelindeki operasyonda aralarında kaymakamlık çalışanlarının da yer aldığı şüphelilerin emniyetteki sorguları sürüyor.

Anadolu Ajansı'nın ulaştığı şüphelilerin ifadelerine göre, Derik Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü T.E'nin yeğeni olan Yazı İşleri Şefi Ş.M, kaymakamlık görevlileri F.B, N.E, Z.D ve Z.E'nin bulunduğu sırada, "Kargoyla bomba geleceğini, 10 Kasım günü kaymakam beyin odasında patlatacaklarını" söyledi. 

Ardından 8 Kasım'da Ş.M, kimliğini verdiği personel aracılığıyla kargoyu kaymakamlığa getirtti. Paketten bombayı çıkaran Ş.M, odaya birilerinin gelmesini önlemek amacıyla tuvaletin yanında beklettiği görevliye, içeriye kimseyi aldırmaması talimatını verdikten sonra Kaymakam Safitürk'ün odasına girip bombayı yerleştirdi.

Ş.M, daha sonra söz konusu görevlilerle bir araya gelip patlamanın ardından evlerine gitmelerini söyledi, olayın ardından konuşan olursa öldürmekle tehdit etti.

Şüpheliler sorgularında, olay günü Yazı İşleri Müdürü T.E'nin Derik Belediyesi Zabıta Amiri V.E'ye bir kağıt içerisinde kumandaya benzer bir şey verdiğini gördüklerini, ardından patlamanın meydana geldiğini ifade etti.

Sakarya'daki cenaze törenine katıldı daha sonra gözaltına alındı

Bunun üzerine soruşturma kapsamında Derik Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü T.E'nin hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Ancak, şehit Kaymakam Safitürk'ün Sakarya'daki cenaze namazına katılan ve gözyaşları döken T.E'nin burada gözaltına alınması durumunda toplumsal olayların yaşanabileceği değerlendirilmesi üzerine, T.E takibe alınarak İstanbul'da gözaltına alındı.

"Babamı Göremiyorum Anne..." Hain Saldırıda Şehit Edilen Kaymakam: Muhammet Fatih Safitürk - onedio.com
"Babamı Göremiyorum Anne..." Hain Saldırıda Şehit Edilen Kaymakam: Muhammet Fatih Safitürk - onedio.com

Kaymakamlık binasının içinden infilak ettirilmiş

Yine Anadolu Ajansı'nın haberine göre, bombayı odaya yerleştirdiği öne sürülen Yazı İşleri Şefi Ş.M'nin Diyarbakır'da 3 ton patlayıcının bulunduğu araçta yakalanan PKK'lı Ozan Çelik'in kardeşi olduğu, bu nedenle soy ismini değiştirdiği bildirildi.

Olay yeri inceleme ekiplerince yapılan çalışmada elde edilen deliller sonucu, makam odasına tuzaklanan patlayıcının uzaktan kumandayla kaymakamlık binasının içinden infilak ettirildiği belirlendi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir