Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fantezi Edebiyatın İkinci Yükselişi (mi?)

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Fantezi Edebiyatın İkinci Yükselişi (mi?)

Fantezi Edebiyatın İkinci Yükselişi (mi?)

Fantezi edebiyatının Türkçe'ye çok hızla ve nitelikli bir şekilde çevrildiği ve bu hıza karşılık verebilecek bir okuyucu kitlesinin oluştuğu bir dönem yaşanmıştı. Ne var ki, daha sonra bu trend yok olup gitti. Bu sönümlenmede yayınevi editörlerinin kitap seçimlerinde hatalar yapmaları, niteliksiz çeviriler ve basımlar gibi faktörler rol oynamış olmalı. Son zamanlarda ise yeniden fantezi romanları yayınlanmaya başladı. Bu türü sevenler için epey iyi bir haber.

Fantezi edebiyatının Türkçe'ye çok hızla ve nitelikli bir şekilde çevrildiği ve bu hıza karşılık verebilecek bir okuyucu kitlesinin oluştuğu bir dönem yaşanmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam, 2000li yıllara girmeden başlayan bu dönem sonradan sönümlendi ve durma noktasına kadar geldi.

Bahsettiğim dönem 6.45 Yayınlarının Hobbit'i ve ardından Metis'in Yüzüklerin Efendisi'ni basması ile başlamış olmalı. Ardından 6.45 Tolkien'in kitaplarını arka arkaya yayınladı. Daha sonra Arkabahçe Yayınları Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar serilerini arka arkaya yayınlarken, İthaki Yayınları da Zaman Çarkı, Gediksavaşları, Ölümkapısı gibi çok sayıda önemli fantezi romanını Türkçe'ye çevirdi. Bu esnada internette yayın yapan Lost Library veya Yaratık gibi dergiler FRP ve Fantezi edebiyatı hakkında epeyce içerik üretiyorlardı. Metis o dönemde Barış Müstecaplıoğlu'nun ilk fantezi üçlemesini yayınlamıştı. Doğan Kitap, Doğu Yücel'in Hayalet Kitap isimli romanını yayınlıyor; Xasiork Yayınevi, öykü dergisi ve romanları ile üretime katkıda bulunuyordu. Kitap ekleri ve edebiyat dergileri fantezi edebiyatını tartışır olmuştu.

Daha sonra Yüzüklerin Efendisi'nin film uyarlaması bu edebiyat türüne olan ilgiyi daha da yukarılara taşıdı. Bu akımın etkisiyle sadece bu alanda kitaplar yayınlayan Ankira gibi yayınevleri de vardı.

Ne var ki, daha sonra bu trend yok olup gitti. Bu sönümlenmede yayınevi editörlerinin kitap seçimlerinde hatalar yapmaları, niteliksiz çeviriler ve basımlar gibi faktörler rol oynamış olmalı.

Sadece fantezi basan yayınevleri 2000lerin ortalarına doğru birer birer kapandılar veya başka alanlara kaydılar. İthaki, Metis gibi daha büyük yayınevleri daha az fantezi basmaya başladılar. İthaki devasa kitap serilerini basmaktan vazgeçti ve tek ciltlik daha satılabilir kitaplara yöneldi. Metis ise Ursula LeGuin gibi fantezi okurlarının dışında edebiyat okurunun da ilgisini çeken isimlerin kitaplarına yöneldi. (Metis'in bilimkurgu serisinin başına gelen de aşağı-yukarı aynı şey). 6.45 ise en son 12 kitaplık Kayıp Öyküler Kitabı serisine başlayıp, ikinci kitabın çevirisinde fena halde çuvallayınca bu sevdadan tamamen vazgeçmişti.

Artık bu bahsettiğim kitapları ya da yayınevlerini piyasada bulmak çok çok zor. Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyarlar gibi Wizard of the Coast kitaplarının bir kısmı Laika Yayınevi tarafından yeniden piyasaya sürülmüş.

Son zamanlarda ise fantezi edebiyatı yayınlarında yeniden yükselişe tanık oluyor yayınevlerini takip edenler. Doğu Yücel'in Hayalet Kitap'ı gözden geçirilmiş bir baskısı ile Doğan Kitap'tan yeniden yayınlanmış. Barış Müstecaplıoğlu ise yeni romanını İthaki Yayınevinden çıkarmış. Belki en iyi haberlerden birisi Türkçe edebiyatın en önemli isimlerinden Murathan Mungan'ın Şairin Romanı isimli fantastik romanı oldu.

Bu esnada, Epsilon yayınevi popüler Alacakaranlık kitaplarının yanı sıra George R.R. Martin'in Taht Oyunları, Kralların Çarpışması, Kılıçların Fırtınası kitaplarını da yayınladı. Everest ise filmi ile popüler olan Açlık Oyunları dizisini...

Piyasada yeniden fantezi romanları dolaşmaya başladı. Bu türü sevenler için epey iyi bir haber. Peki bu geçici bir durum mu yoksa bu kez kalıcı olacak mı, hep beraber göreceğiz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

HobbitKitaptrend
Görüş Bildir