Kaza Yapan Kamyonetten PKK Cephaneliği Çıktı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Facia Son Dakikada Önlendi

Facia Son Dakikada Önlendi

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, güvenlik kuvvetleri tarafından yapılan çalışmalarda, teröristlere ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiğini söyledi.

Vali Mustafa Toprak, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü binasında yaptığı açıklamada, 15 Ağustos tarihinde ses getirecek eylemler hazırlığında olan terör örgütüne yönelik operasyonlar hakkında bilgi verdi. Terör örgütü PKK'nın kırsal alanda ve özellikle şehir merkezinde eylemlerini yoğunlaştırmak için bu günlere önem verdiğini belirten Vali Toprak, terör örgütünün 15 Ağustos tarihini bir fırsat olarak gördüğü ve alt kadrolara gönderdiği talimatlarla şiddet eylemlerine yönlendirmeye çalıştığını kaydetti.

Toprak, “Bölücü örgüt Hakkari, Şemdinli ve Siirt baskınlarıyla ilk silahlı eylemlerini gerçekleştirdiği 15 Ağustos tarihini büyük önem atfetmekte, kırsal alanda yapılan başarılı operasyonlar neticesinde kaybolan moral motivasyonunu, özellikle metropol illerde yapacağı sansasyonel eylem ve etkinliklerle tekrar kazanma gayreti içerisindedir. Bu kapsamda ilimizde özellikle iftar saatlerine denk getirilerek güvenlik güçlerine yönelik kanlı saldırılar yapmayı hedefleyen örgüt mensuplarının engellenmesi ve yapılacak saldırıların önüne geçilebilmesi için tüm güvenlik güçlerimiz teyakkuza geçirilmiş, güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılmıştır. Nitekim bu çalışmalar neticesinde 9 Ağustos 2012 saat 23.00 sıralarında Silvan İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından yürütülen rutin devriye görevleri esnasında Diyarbakır-Silvan karayolu üzeri bir petrol istasyonu civarında bulunan toprak yol üzerinde kaza yapmış ve terk vaziyette minibüs bulunmuştur. Bahse konu araçta bomba imha uzmanları tarafından yapılan incelemede 10 adet roket atar sevk fişeği, 10 adet RPG 7 roket atar mühimmatı, 19 adet sevk fişeği kılıfı, 8 bin 470 adet 7.62 milimetre çapında fişek, 3 bin 960 adet biksi mermisi ele geçirilmiştir. Ele geçirilen bu malzemelerle Diyarbakır başta olmak üzere metropol illerde gerçekleşmesi muhtemel bir çok terör olayının önüne geçilmiş olup terörle mücadele eden güvenlik birimlerimiz bu tür olayları engellemek için büyük bir özveri ve gayretle çalışmalarına devam etmektedir” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTÜ ÇOCUKLARI KULLANIYOR”

Haberin Tamamı İçin:

Kaza Yapan Kamyonetten PKK Cephaneliği Çıktı

Kaza Yapan Kamyonetten PKK Cephaneliği Çıktı

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde kaza yapmış bir kamyoneti inceleyen güvenlik güçleri, PKK'nın 15 Ağustos'ta kullanılacağı değerlendirilen bol miktarda mühimmat ele geçirdi. Kaza yapan kamyonetten PKK cephaneliği çıktı

Diyarbakır ’ın Silvan ilçesinde dün saat 23.30 sıralarında devriye görevi yapan güvenlik güçleri karayolu kenarında bulunan bir petrol istasyonu yakınlarında kaza yapmış bir araca rastladı. Aracın terk edilmiş halde olduğunu tespit eden polis, güvenlik önlemi alarak bomba imha ekiplerine haber verdi. Silvan- Diyarbakır karayoluna gelen bomba imha ekipleri araçta yaptıkları aramada terör örgütü PKK ’ya ait olduğu saptanan cephaneliğe rastladı.
Terk edilmiş araçta yapılan inceleme sonucunda 10 RPG-7 roketatar sevk fişeği, 10 roketatar mühimmatı, 19 sevk fişeği kılıfı, 8 bin 470 adet 7.62, 3 bin 960 adet ise Biksi uzun namlulu silaha ait olmak üzere toplam 12 bin 430 fişek ele geçirildi.
15 Ağustos’ta sansasyonel eylem için kullanacaklardı
Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ele geçirilen mühimmatın önünde basın açıklaması yaptı. Toprak, PKK / KCK terör örgütünün kırsal alanda ve özellikle şehir merkezlerinde eylemlerin yoğunlaştırılması için önem atfettiği günleri bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.
Toprak, "Bu şekilde alt kadrolarına gönderdiği talimatla şiddet eylemlerine yönlendirmeye çalışmaktadır. Bölücü örgüt Hakkari Şemdinli ve Siirt Eruh baskınlarıyla ilk silahlı eylemlerini gerçekleştirdiği 15 Ağustos tarihine büyük önem atfetmektedir. Kırsal alanda yapılan başarılı operasyonlar neticesinde kaybolan moral ve motivasyonu özellikle metropol illerde yapacağı sansasyonel eylem ve etkinliklerle tekrar kazanma gayreti içerisindedir" dedi.
Diyarbakır ’da kırmızı alarm
Vali Toprak, örgütün eylem için iftar saatlerini seçtiğini ifade ederek, "Bu kapsamda ilimizde özellikle iftar satlerine denk getirilerek güvenlik güçlerine yönelik kanlı saldırılar yapmayı hedefleyen örgüt mensuplarının engellenmesi ve yapılacak saldırıların önüne geçilmesi için tüm güvenlik güçlerimiz teyakkuza geçirilmiş, güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılmıştır. Ele geçirilen bu malzemelerle ilimizde ve metropol illlerde gerçekleşmesi muhtemel bir çok terör olayının önüne geçilmiş olup, terörle mücadele eden güvenlik birimlerimiz bu tür olayları engellemek için büyük bir özveriyle çalışmalarına devam etmektedir" dedi.
İstihbarat raporlarında sansasyonel eylemler
Vali Toprak, istihbarat raporlarına yansıdığı gibi örgütün sansasyonel eylemler yapmak peşinde olduğunu belirterek, "İftar saatlerine denk düşecek şekilde güvenlik güçlerine ve vatandaşlara saldırılar düzenliyorlar. Dün Diyarbakır Emniye Müdürlüğü Şehitlik ek hizmet binasına uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Bu mühimmatların örgü...

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırHakkariPolisTerörroket
Görüş Bildir