Facebook'un Kurucusu Mark Zuckerberg'den Herkesin Dikkate Alması Gereken Başarı Dersleri

1PAYLAŞIM

Kağıt ve kalemler hazırsa başlayalım...

Kaynak: https://solowiseinternational.com/15-suc...

Geçen haftaki içeriğimize de göz atmayı unutmayın:

İyi Bir Lider Olmak İsteyenler İçin Napolyon'dan Kulaklarını Dört Açarak Dinlemeleri Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
İyi Bir Lider Olmak İsteyenler İçin Napolyon'dan Kulaklarını Dört Açarak Dinlemeleri Gereken Başarı Dersleri - onedio.com

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in başarı öyküsü gerçekten benzersizdir.

www.instagram.com

Sahip olduğu disiplin ve vizyonla milyonlarca kişinin kullandığı bir platform kurmuştur. Kendisi dünyanın en zengin insanlarından biridir. Zuckerberg'in başarı derslerine haydi gelin birlikte bakalım...

1. İşinizi tutkuyla yapmalısınız.

www.instagram.com

Zuckerberg "Gerçekten tutkulu olduğunuz bir iş bulun." tavsiyesini vermiştir. Şirketini kurmanın ilk aşamalarındayken Yahoo şirketi satın almak için ona milyarlarca dolar teklif etmiştir fakat Mark bunun parayla ilgili olmadığını söyleyerek teklifi reddetmiştir. İşinizi tutkuyla yapmak özellikle yeni fikirleri uzun süreler boyunca test etmenin gerektiği teknoloji dünyasında  başarının anahtarıdır. İşinizi tutkuyla yapmaya her zaman devam etmeli ve işinizi sevmeyi bırakmamalısınız.

2. Büyük hayaller kurmalı ve hırslı olmalısınız.

www.instagram.com

Dünyada gerçekten büyük bir pozitif etki yaratacak ve gelecek jenerasyonları etkileyecek bir iş kurmayı hedeflemelisiniz. Büyük hayaller kurmalı ve insanların hayatlarını daha iyi hale getirip onları birleştirecek işler yapmalısınız. Ulaşmak istediğiniz hedefleri belirleyip kendinize size yardımcı olacak kurallar koyabilirsiniz. Küçük bir işle başlayın ama hedefleriniz büyük olsun. Aynı zamanda hayalinizdeki işi gerçekleştirmek için fedakarlık yapmaya hazır olmalısınız.

3. Mükemmel olmaya çalışmamalı ve sadece işinizi yapmaya odaklanmalısınız.

www.instagram.com

Önemli olan yaptığınız işi bitirmektir. Bu işin mükemmel olmasından daha önemlidir. Zuckerberg bu konuyla ilgili "Bitmiş iş mükemmelden daha iyidir." demiştir. Kimse mükemmel değildir önemli olan elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Bir işi bitirdiğinizde geri dönüp daha iyi olması için düzeltmeler yapabilirsiniz.

4. Kendinize inanın ve odaklanın.

www.instagram.com

Asla yeteneklerinizden şüphe etmeyin ve başkalarının sizi olumsuz etkilemesine izin vermeyin. İşinize odaklanmalı ve onu daha iyi bir hale getirmek için çalışmalısınız. Zorluklarla karşılaştığınızda bile kendinize ve yeteneklerinize güvenmeli ve pes etmemelisiniz. Yapılan eleştirileri bir basamak gibi kullanmalı ve işinizi daha iyi hale getirmelisiniz. Her gün kendinize bir teşekkür notu yazmayı deneyebilirsiniz. Odağınızı kaybetmezseniz sonunda emeklerinizin karşılığını alıp başarılı olursunuz.

5. Elinizden gelenin en iyisini yapıp zekice ve çok çalışmalısınız.

www.instagram.com

Hayallerinizi gerçekleştirmek için mümkün olan her şeyi denemelisiniz. İstediklerinize ulaşmak için çok çalışmalısınız çünkü bunu yapmadan başarıyı elde edemezsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için fedakarlık yapmaya hazır olmalısınız.

6. Yapabileceğiniz en önemli işleri yapın.

www.instagram.com

Kendinize her gün yapabildiğiniz en iyi işi yapıp yapmadığınızı sorun. Yardımcı olabileceğiniz en büyük sorunlar üzerine çalışmıyorsanız bu konuda iyi hissetmezsiniz.

7. Kendi limitlerinizi aşmalı, hızla ve cesurca girişimlerde bulunmalısınız.

www.instagram.com

Yaptığınız işlerle daha iyi bir dünya yaratabilirsiniz. İşinizi kurarken diğer insanları taklit etmeyin. Cesur olmalı ve sunduğunuz ürün ve servislerle büyük bir fark yaratmalısınız. Risk almalı ve limitlerinizi aşmalısınız.

8. Değişime açık olmalısınız.

www.instagram.com

Diğer ürünlerin nasıl göründüğünü veya bu ürünler hakkında daha önce kendinizin ne söylediğini düşünmemelisiniz. Ürünlerinize her seferinde ilk kez görüyormuş gibi bakın. Yapabileceğiniz değişiklikleri, sahip olduğunuz fırsatları ve yenilikleri düşünün.

9. Risk almalısınız.

www.youtube.com

Mark Zuckerberg, "Gerçekten çok hızlı değişen bir dünyada başarısız olacağı garanti edilen tek strateji risk almamaktır." demiştir. İşler hızla gelişmeye ve değişmeye devam ederken risk almazsanız geride kalırsınız. Büyük başarılar elde etmek için cesur seçimler yapmalı ve kendi yolunuzu çizmelisiniz.

10. Hızlı hareket etmelisiniz.

www.instagram.com

İşletmenizin küçük ya da büyük olması fark etmeksizin hızlı ilerlemelisiniz. Çoğu şirket büyürken oldukça yavaşlarlar fakat her adımınızda daha hızlı ilerlemeyi düşünürseniz çok daha hızlı büyüyebilirsiniz. Risk alıp hızla büyüme düşüncesini benimsemelisiniz.

11. Rakiplerinizin sizi geçmesine izin vermemelisiniz.

www.instagram.com

Facebook'un ilk yıllarında Zuckerberg bu konuyla ilgili "Sizin için stratejik olduğunu düşündüğünüz bir konuda başka bir şirket önünüze geçerse bu sorunu çözene kadar durmamalısınız." demiştir.

12. Çevrenizdekilerin fikirlerinden etkilenmemelisiniz.

www.instagram.com

Diğer insanlardan farklı düşündüğünüz için çevrenizdekilerin genellikle fikirlerinizi anlamayacağını bilmelisiniz. Bu özellikle daha önce çoğu kişinin duymadığı yeni ürünler geliştirmeye çalışıyorsanız geçerlidir. Fikrinizi istediğiniz kadar açıklayabilirsiniz ama asla sizin bakış açınıza sahip olamazlar. Arıca çoğu kişi kendi deneyimlerinden yola çıkarak başarılı olamayacağınızı düşünebilir. bu yüzden diğer insanlardan etkilenmemeli ve kendi yolunuzdan ilerlemelisiniz.

13. Birlikte çalıştığınız insanlar çok önemlidir.

www.instagram.com

Kimse her şeyi tek başına yapamaz. Bir işletmeyi açmak ya da büyük ölçekli bir projeye başlamak ve kontrol etmek tek başınıza yapabileceğiniz şeyler değildir. Bu yüzden güçlü bir takım kurmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu kendiniz kadar başarılı ve hatta sizden daha başarılı insanları işe almaktır. Yaptığınız işi daha iyi hale getirmenin tek yolu budur. Çevrenizde fikirlerinizi geliştirmenize yardımcı olacak insanlar olmalıdır.

14. CEO olduğunuzu göstermelisiniz.

www.youtube.com

Çalışma arkadaşlarınızı fikirlerinizi geliştirmek için çok önemli olsa da günün sonunda karar sizindir. CEO olduğunuzu bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Etrafınızdaki insanların son sözün sizde olduğunu anlaması gerekir. Ayrıca CEO olarak şirketinizi temsil ettiğinizi unutmamalı ve buna uygun olarak hareket etmelisiniz.

15. Liderlik çevrenizdeki insanların en iyi özelliklerini ortaya çıkarabilme yeteneğidir.

www.youtube.com

CEO olarak siz lidersinizdir ve etrafınızdakiler bir sorunla karşılaştığında sizden yardım isteyecektir. Zorlu zamanlarda soğukkanlı olmanız gerekir çünkü bir lider sürekli baskı altında olacaktır. CEO olarak en büyük rolünüz  çevrenizdekilerin ortak bir hedef için hareket etmesini sağlamaktır. Bunu yaparsanız işinizin yarısı bitmiş demektir. Çalışanlarınızın sizin fikirleriniz için çalışmasını ve hedeflerinizi benimsemesi başarılı bir lider olduğunuzu gösterir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

Müziği ve Başarısıyla Kendisinden Sıkça Söz Ettiren Ünlü Rapçi 50 Cent'ten Kesinlikle Unutmamanız Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Müziği ve Başarısıyla Kendisinden Sıkça Söz Ettiren Ünlü Rapçi 50 Cent'ten Kesinlikle Unutmamanız Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyanın En Zeki Yatırımcısı Warren Buffett'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyanın En Zeki Yatırımcısı Warren Buffett'tan Hedeflerinize Ulaşmanızı Sağlayacak Başarı Dersleri - onedio.com
Yakın Zamandaki Ölümüyle Herkesi Yasa Boğan Kobe Bryant'dan Başarıya Dair Altın Değerinde Tavsiyeler - onedio.com
Yakın Zamandaki Ölümüyle Herkesi Yasa Boğan Kobe Bryant'dan Başarıya Dair Altın Değerinde Tavsiyeler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilim-bilimi

Türkiye hariç.

feyk

basarinin gercek sirri dogru zamanda, dogru yerde, dogru isi yapiyor olmaktir. bunlar birlestiginde kisinin onu ardina kadar aciliyor. geri kalan disiplipdir calismadir rekabettir falan her orta zekalinin gorup anlayabilecegi seyler, mal olduklari icin yerlerinde saymiyorlar. ozellikle turkiye gibi ranta es dost iliskilerine dayali ekonomilerde inovasyon, disiplin, calisma nadiren bir yerlere ulasiyor. mark zuckerberg internetin patlama yaptigi zamanda, harvardda tam bu isi yapanlarin ortasinda degilde herhangi bir turk universitesinde olsa ne kadar ilerleyebilirdi?

boslafebesi

Ama bütün bunlardan önce başkasının fikri nasıl araklanır bunu öğrenmelisiniz :))

mendercnr

Arkadaşım şu s.timin haberlerini yazarken kimse kontrol etmiyor mu yazım hatası var mı yok mu diye? Ben burada yanlış yazabilirim, çünkü bu basit bir yorum ama siz sürekli sürekli yanlış yazıyorsunuz, ne imla var ne başka bi s.kim. Markalar Zuckerberg nedir amk???

kevinmask

Başarılarında yüz milyonlarca insanın bilgilerini çalıp başka şirketlere satmak da var mı :D

bilim-bilimi

Belki başarının ta kendisi odur hdjdjdjd olaya nasıl baktığınıza bağlı

Görüş Bildir