Facebook Sizi Ele Veriyor

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Facebook Beğenileriniz Kişiliğinizi Yansıtıyor

Facebook Beğenileriniz Kişiliğinizi Yansıtıyor

Yapılan yeni bir araştırmaya göre sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinde kullanıcıların beğendikleri içeriklerin kendilerine ait birçok kişisel özelliği ortaya çıkardığı ileri sürüldü.

Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının sosyal ağ üzerinde 58.000 kullanıcının sadece beğendikleri içeriklerden yola çıkarak yaptığı araştırma sonuçlarına göre, kullanıcıların IQ, cinsiyet, cinsel eğilim, siyasi ve dini inançlar ve hatta madde bağımlısı olup olmadığını gibi farklı konularda %80'lere varan doğruluk payıyla tahminler yürütülebileceği ortaya çıktı.

Sosyal ağ üzerinde kullanıcıların spor sayfaları, müzisyenler, kitaplar, diğer kullanıcı fotoğrafları ve arkadaşları için yazdıkları durum güncellemeleri ve yorumlar araştırmacılar tarafından göz altına alınıp incelendiğinde ortaya çıkan sonuçlar gerçekten şaşırtıcı. Kullanıcılar tarafından sağlanan demografik profiller ve psikometrik testler karşılaştırıldığında, araştırmacılar kullanıcıların yüzde 88'inin cinsel eğilimlerini, yüzde 95'inin etnik kökenlerini ve yüzde 85'inin siyasi eğilimlerini tahmin edebildiği ortaya çıktı.

Yapılan açıklamayla bu çalışmanın insan davranışlarına nispeten dijital kayıtların insanların kişilikleri hakkında çok fazla şeyi ortaya koyduğunu da ortaya çıkarmış oldu.

Assassin's Creed 4 Black Flag Ekran Görüntüleri

Haberin Tamamı İçin:

Facebook'ta Beğendikleriniz Kim Olduğunuzu Ortaya Çıkarıyor

Facebook'ta Beğendikleriniz Kim Olduğunuzu Ortaya Çıkarıyor

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Facebook Cinsel Kimliğinizi Ele Veriyor

Facebook Cinsel Kimliğinizi Ele Veriyor

Facebook'ta 'beğen' butonunu nasıl kullandığınız, kişiliğiniz hakkında çok sayıda ipucu veriyor.

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, Facebook kullanıcılarının beğen butonunu hangi konular üzerinde tıkladığına göre bu kişilerin din, siyaset, ırk ve cinsel yönelimleri hakkında varsayımlara ulaşan bir algoritma geliştirdi.

Cambridge ekibi, sonuçlarını PNAS adlı bilimsel dergide yayımladıkları araştırmada Facebook kullanıcılarının kişiliklerini şaşkınlık verici düzeyde doğru tahmin etmeyi başardıklarını söylüyorlar.

İnternette özel hayatın mahremiyetini savunan kampanya grupları, araştırmaya ''çok endişe verici'' diyerek tepki verdi.

Araştırma kapsamında, 58 bin denek Facebook'taki ''beğen''lerini ve belli başlı demografik bilgilerini uzmanlara açtı. Bunun yanısıra, kişilik özelliklerini ölçen psikometrik test sonuçlarını da uzmanlarla paylaştılar.

Cambridge ekibi, beğen butonlarından topladıkları bilgiyi geliştirdikleri algoritmaya aktararak, deneklerin kişilik testlerinden çıkan sonuçlarla karşılaştırdı.

Araştırmacılar, beğen butonu bilgisinden yola çıkarak erkek deneklerin cinselliklerini yüzde 88 oranında doğru saptadı.

Kimin siyah, kimin beyaz ırktan olduğu ise yüzde 95 gibi çok yüksek seviyede doğru tahmin edildi.

Algoritma, Amerikalı deneklerin hangilerinin Demokrat, hangilerinin Cumhuriyetçi olduğunu da yüzde 85 oranında doğru tespit etti.

Hıristiyan ve Müslümanların doğru kategorize edilme oranı ise yüzde 82.

İlişki durumu ve uyuşturucu kullanımı gibi konularda ise yüzde 65 ve yüzde 73 oranlarında doğru tahminler yapıldı.

Araştırmacılar, bu tip hassas konularda kullanıcıların nadiren açıkça tıkladığı beğen'lerin gösterge niteliğinde olduğunu belirtiyor. Örneğin, eşcinsel kullanıcıların yüzde 5'ten azı, eşcinsel evlilik gibi konuları açıkça beğen butonuyla onaylıyor.

Bunun yerine, müzik ya da televizyon programlarına ilişkin beğen'lerden muazzam miktarda bilgi toplayan algoritma, kişilik profillerini büyük oranda bu bilgi üzerinden kurguladı.

Araştırmacılar, ortaya çıkan bazı ilginç verilere dikkat çekiyor. Örneğin, tırtıklı patates kızartması ve yüksek zeka arasında bir paralellik gördüklerini söylüyorlar.

Sosyal medya üzerinden kişiye özel reklam vermek isteyen şirketler, bu araştırmadan çıkan sonuca haliyle büyük ilgi gösteriyor.

Fakat projenin başındaki Cambridge araştırmacısı Michael Kosinski, internet teknolojisinin insanların siyasi eğilimlerini veya cinsel yönelimlerini tahmin etmek için kullanılmasının kişisel özgürlüklere bir tehdit oluşturabileceğini kabul ediyor.

Kosinski, Facebook kullanıcılarının bu konuda bazı basit önlemler alarak kendilerini koruyabileceklerini söylüyor.

Facebook'ta beğen butonuna ilişkin bilgiyi, profil gizlilik ayarları üzerinden saklı hale getirmek mümkün.

Ancak kullanıcı, gizlilik ayarlarını devreye sokmazsa, beğen butonu otomatik olarak kamuya açık bir bilgi sayılıyor.

Özel hayatın mahremiyetini savunan Big Brother Watch adlı örgüt ise, Facebook'taki beğen butonunun ötesinde, tarayıcı geçmişinden arama sözcüklerine değin dijital arşivin birçok alanda ticari sömürüye açık olduğunu söylüyor.

Örgütün yöneticisi Nick Pickles, kullanıcı verilerinin hangi şirkete nasıl hizmet verdiği konusunda internetin şeffaflıktan çok uzak olduğunu kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Facebook Iq Ölçüyor!

Facebook Iq Ölçüyor!

Neler neler yapıyormuş haberimiz yok!

Bir milyarı aşkın Facebook kullanıcısı, her gün sayfalarında takip ettikleri sayısız paylaşımı en kısa yoldan onaylamak veya hakkındaki görüşünü belirtmek için ‘beğen’ butonuna tıklıyor. Ancak son derece basit olan bu işlem, hiç de göründüğü kadar masum değil.

ABD merkezli kar amacı gütmeyen Ulusal Bilimler Akademisi’nin Facebook hakkında yaptığı en son araştırma, dünyanın en büyük sosyal medya ağı hakkında yeni endişeler doğurdu. ABD’deki 58 bin Facebook kullanıcısı ile yapılan araştırmada, kullanıcıların demografik profilleri çıkarıldı ve psikometri testleri yapıldı.

Kullanıcıların, Facebook sayfalarında ‘beğendikleri’ paylaşımlar analiz edildiğinde, demografik ve psikometrik verileriyle şaşırtıcı derecede uyuşan bir tablo elde edildi. Kullanıcılar Facebook profillerinindeki güvenlik seviyesini maksimum seçmiş olsa da, beğendikleri paylaşımlar cinsiyetlerini, IQ seviyelerini, kullandıkları ilaçları, karakterler ve politik görüşleri hakkında çok doğru bilgiler ortaya koydu.

DOĞRULUK ORANI ŞAŞIRTICI

Los Angeles Times’ın haberine göre, araştırmayı yürüten ekip, Facebook’taki beğenilere dayanarak kullanıcı profili çıkaran bir algoritma geliştirdi. Araştırmacılar, bu tür bil algoritme bilgisine sahip herkesin Facebook kullanıcıları hakkında paylaşılmayan her türlü bilgiyi elde edebileceklerini not düştü.

Araştırmacılar, eşcinsellik veya aynı cinsiyet arasında yapılan evlilikle ilgili olan sayfalar hakkındaki ‘beğen’ tıklamalarından, erkek kullanıcıların eşcinsel olup olmadığını yüzde 88 oranında doğru tespit etti. Araştırmada, ‘Glee’ adlı müzikal televizyon dizisini izleyen erkeklerin eşcinsel olma oranının daha yüksel olduğu anlaşıldı.

Araştırmada, kullanıcıların Hıristiyan veya Müslüman olup olmadığı da yüzde 82 oranında doğru belirlendi. Yüksek IQ’ya sahip olan kullanıcıların ‘The Colbert Report’ adlı televizyon dizisini ve ‘The Godfather’ ve ‘To Kill a Mockingbird’ gibi filmleri beğendiği anlaşıldı.

AYNI VERİ TÜM BİLGİLERİ ORTAYA ÇIKARIYOR

Kullanıcıların politik görüşleri, seçim dönemlerinde yapılan anketlerden, ilişki durumlarından, Facebook arkadaşlarından ve karakter özelliklerinden tespit edildi.

Analistler, araştırmada ilginç olan hususun, ‘aynı verilerin kullanılmasıyla kişi hakkında çeşitli bigilerin elde edilmesi’ olarak belirtti. Kısaca, bir başkasının hakkınızda bilemeyeceğinizi düşündüğünü özelliklerinizi Facebook’tan rahatlıkla elde edebilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAssassin's CreedEşcinselEvlilikFacebookİngiltereSosyal MedyaUyuşturucumüzik
Görüş Bildir