Facebook 1 Milyar Kullanıcıyı Geçti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Facebook 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Facebook 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Halka arz sonrası suskun tavrını bozarak kamuoyu önüne sıklıkla çıkmaya başlayan Mark Zuckerberg, Today Show adlı programda bugün Facebook için “tarihi dönüm noktası” olarak adlandırılabilecek önemli bir bilgiyi paylaşacağının sinyallerini vermişti.

Tarihi dönüm noktasından kast edilenin Facebook’un borsa performansı olmayacağı tahmin edilirken, Mark Zuckerberg Facebook’tan yayınladığı duyuruyla şirketin 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Kısa açıklama metninde Facebook’un eriştiği aktif kullanıcı sayısının yanı sıra, kendisi ve ekibi adına teşekkür eden Zuckerberg, 1 milyar kullanıcıya ulaşmalarını bugüne kadarki yaşamının en gurur verici olayı olarak niteledi.

Kullanıcı sayısıyla ilgili son güncel açıklama şirketin halka arz sonrası yayınladığı çeyrek raporuyla birlikte sunulmuştu. Bu nedenle şirketlerin üçüncü çeyrek raporlarını yayınlamasına kısa bir süre kala, Zuckerberg’in Facebook’un 1 milyar kullanıcıya sahip olduğunu açıklaması doğal. Diğer yandan bilindiği gibi Facebook kayıtlı üye kullanıcısı yerine aylık aktif kullanıcı sayısını açıklamayı daha uygun görüyor. Bu nedenle kayıtlı kullanıcı sayısı bakımından Facebook 1 milyar üyeye çoktan eriştiğini söyleyebiliriz.

iCrossing şirketinin geçen yıl yaptığı tahmine göre Facebook 1 milyar aktif kullanıcıya yaz aylarında erişti. 2004 yılından bu yana hızlı bir gelişim gösteren Facebook, bu konuda rakiplerine ciddi bir fark atmış durumda. En yakın rakibi Twitter’ı (550 milyon) bu konuda ikiye katlayan Facebook, Youtube (490) ve Google+ (400 milyon) gibi diğer takipçilerinin ise bir hayli önünde.

Mark Zuckerberg yaptığı açıklamayla birlikte Facebook’un son durumuyla ilgili rakamsal bilgileri de paylaştı. Buna göre Facebook aynı zamanda 600 milyon mobil kullanıcıya sahip olurken, en çok giriş yapılan ilk beş ülke ise alfabetik olarak ABDBrezilya, EndonezyaHindistan ve Meksika şeklinde sıralandı. Ayrıca Facebook kullanıcılarının yaş ortalaması ise yaklaşık olarak 22 olduğu ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

1 milyar Facebook'lu

1 milyar Facebook'lu

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg, Facebook hesabından bir açıklama yaparak bu sabah itibariyle aktif olarak Facebook kullananların sayısının 1 milyarı geçtiğini duyurdu.

Zuckerberg, Facebook kullanıcılarına teşekkür etti.

1 milyar insanın bağlantı kurmasına yardımcı olmanın muhteşem olduğunu söyleyen Zuckerberg, hayatındaki en gururlu anı yaşadığını belirtti.

Zuckerberg Facebook'u her gün daha iyi yapabilmek çalıştığını belirtti.

Zuckerberg'in gönderisi şöyle:

Haberin Tamamı İçin:

Facebook 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı!

Facebook 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı!

Haber bizzat Mark Zuckerberg’den geldi: Facebook artık gezegen üzerindeki 1 milyar kişiyi birbirine bağlayan bir platform haline geldi. Bu 1 milyar sayısı Facebook’a üye olmuş kullanıcılar anlamına gelmiyor, Zuckerberg’in duyurusunu yaptığı rakam Facebook’un aktif kullanıcı sayısı. Yani şu anda ayda en az 1 kez Facebook’a giriş yapmış 1 milyar kullanıcı bulunuyor.

Bu anlamda kolay kolay yakalanamayacak bir seviyeye ulaşan Facebook’taki kullanıcılıların sayısı kadar bu kullanıcıların etkileşimleri ile ilgili rakamlar da son derece etkileyici. Örneğin site açıldığından bu yana Facebook’ta 1,13 trilyon kez “Beğen” düğmesine tıklanmış. 140,3 milyar kişi ise Facebook üzerinde arkadaşlık bağlantısı kurmuş.

İşte 1 milyar aktif kullanıcıya sahip Facebook’la ilgili diğer rakamlar…

Facebook’ta günde paylaşılan içerik 2,45 milyar ve her gün 2,7 milyar kez “Beğen” butonuna tıklanıyor.

Facebook’un da büyük önem verdiği fotoğraflar 2005 yılında kullanıma açılmıştı. Şu anda site üzerinde yaklaşık 219 milyar fotoğraf bulunuyor ve siteye her gün 300 milyon yeni fotoğraf yükleniyor.

2010 yılının ortalarında devreye alınan yer bildirimleri yaklaşık 2 yıl içerisinde 17 milyar kez kullanılmış. Facebook üzerinde tam 1 yıl önce devreye alınan müzik dinleme uygulamasında yer alan 62,6 milyon şarkı bugüne dek 22 milyar kez dinlendi.

Facebook’un büyük önem verdiği diğer bir konu ise mobil. Facebook’un aktif mobil kullanıcı sayısı 600 milyon. Facebook’a 7 binden fazla farklı tipteki mobil cihazdan erişiliyor. Son olarak bugün Webrazzi Summit’teki Mobil Sosyal Oyun panelinde de bahsedildiği gibi en çok kazandıran 40 iOS uygulamasının yüzde 55’i Facebook ile entegre çalışıyor.

Son olarak Mark Zuckerberg 1 milyar aktif kullanıcı onuruna paylaştığı şu video‘ya da göz atmak isteyebilirsin.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBorsaBrezilyaDeepMindEndonezyaFacebookHindistanMark ZuckerbergShow tvTwitterYoutubeiOSmüzikoyun
Görüş Bildir