Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Faaliyet Alanı Dışına Çıkan İşletmeler Kapatılacak

0PAYLAŞIM

Faaliyet Alanı Dışına Çıkan İşletmeler Kapatılacak

ANKARA Anadolu Ajansı - İçişleri Bakanlığı, ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, meyhane ve gece kulübü olup ruhsatına ikincil faaliyet işleten iş yerlerinin çalışmasına izin edilmeyeceğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs Kovid 19 salgını müddetince kapalı olması gereken gazino, pavyon, diskotek, bar, meyhane, taverna veya gece kulüplerinin ruhsatlarını kafe, lokanta, restoran vb. olarak değiştirerek daha önceki faaliyetlerine devam etmesi üzerine harekete geçti.

Bakanlık 81 şehir valiliğine "umuma sarih istirahat ve cümbüş yerleri" mevzulu genelge gönderdi.

Genelgede, Kovid­-19 salgını kapsamında faaliyetleri geçici zamanlığına durdurulan ve halihazırda kapalı olması gereken bazı gazino, pavyon, diskotek, bar, meyhane, taverna veya gece kulüplerinin belediye veya şehir özel yönetine müracaat eterek faaliyet mevzularını değiştirdikleri ya da mevcut ruhsatlarına ikincil faaliyet alanı işleterek daha önceki faaliyetlerine devam ettiklerinin anlaşıldığı belirtildi.

Genelgede, bu kapsamda ana faaliyet mevzusunu kafe, lokanta, restoran gibi faaliyet göstermeleri gidişatında İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Ait İdaremelik çerçevesinde daha önceki ruhsatın iptal edilip yine ruhsatlandırma harekâtı yapılması gerektiği kaydolundu.

Valiler ve kaymakamlar tarafından, 15 Mart tarihi haysiyetiyle faaliyet mevzusu gazino, pavyon, diskotek, bar, meyhane, taverna veya gece kulübü olup belediye ve şehir özel yönetlerine başvuru eden, bu tarihten sonraki daha önceki ruhsatını iptal ederek yine ruhsat almak suretiyle ana faaliyet mevzusunu değiştiren ya da ruhsatına ikincil faaliyet mevzusu ilave eden iş yerlerine ait listelerinin belediyelerden ve şehir özel yönetlerinden alınacağı belirtildi

Genelgede, teftiş faaliyetlerinin yoğunlaştırılacağı bildirildi.

Bu teftişlerde faaliyet mevzusunu değiştirerek salgınla gayret kapsamında alınan ihtiyatları devre dışı vazgeçecek biçimde daha önceki faaliyetine devam ettiği tespit edilen firmaların, alakalı genelgeler çerçevesinde şipşak kapatılacağı ve İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Ait İdaremeliğin alakalı maddesi çerçevesinde ayrıca operasyon yapılacağı kaydolundu.

Ana faaliyeti gazino, pavyon, diskotek, bar, meyhane, taverna veya gece kulübü olup ruhsatına ikincil faaliyet işleten iş yerlerinin çalışmasına izin edilmeyeceği kaydolunan genelgede vali ve kaymakamlarca lüzumlu kararların Umumi Hıfzıssıhha Yasayı'nun alakalı maddeleri uyarınca acelelikle alınacağı belirtildi.

Uygulamada rastgele bir aksaklığa alan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması istenen genelgede, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Yasayı'nun alakalı maddeleri gereğince yönetimsel operasyon kuruluş edileceği ve mevzusu kabahat teşkil eden tavırlara ait Türk Ceza Yasayı'nun 195'inci maddesi kapsamında lüzumlu adli harekâtların başlatılacağı kaydolundu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir