F-16 Pilotu Üsteğmen Hamza Gümüşsoy Şehit Oldu

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

F-16 Düştü, Pilot Sağ Kurtuldu

F-16 Düştü, Pilot Sağ Kurtuldu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

F-16 ile İrtibat Kesildi

Genelkurmay, "Amasya 5'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı'na ait bir F-16 uçağıyla saat 14.15'te Amanoslar bölgesinde irtibat kesilmiştir" açıklamasını yaptı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Amasya'daki 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına ait bir F-16 uçağı ile görev uçuşu sırasında pilotun "Atlıyorum" mesajının ardından irtibatın kesildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamada, Amasya'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait bir F-16/C uçağı ile saat 14.15'te Osmaniye civarında Amanoslar bölgesindeki görev uçuşu sırasında pilotun "Atlıyorum" mesajının ardından irtibatın kesildiği belirtildi. Açıklamada, başlatılan arama kurtarma faaliyetlerinin sürdüğü kaydedildi.

Osmaniye Valisi: "Enkaza ulaşılamadı"

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, uçağın Amanos Dağları'ndaki Yarpuz bölgesinin Hatay yönüne doğru olan civarda düştüğü yönünde bilgi aldıklarını belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Amanoslar'da F-16 Düştü!

Osmaniye'de, Amanoslar'da bir F-16 uçağı kayboldu. Genelkurmay Başkanlığı, uçakla irtibatın kesildiğini açıkladı. Pilotun 'atlıyorum' mesajının ardından F-16 ile bağlantı kesildi.Osmaniye Valisi Cerrah, son durumu anlattı. Arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edildi.

Genelkurmay Başkanlığı F-16 uçağının Amanos Dağların'da düştüğünü açıkladı. Pilotun ise kurtulduğu öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi

SON MESAJ: ATLIYORUM

"5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon / AMASYA) ait bir adet F-16/C uçağı ile 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14:15'te Osmaniye civarında Amanoslar Bölgesindeki görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun "Atlıyorum!" mesajını müteakip irtibat kesilmiştir. Başlatılan arama kurtarma faaliyetleri sürdürülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İLK BİLGİLERE GÖRE 'ARIZA'

Gelen ilk bilgilere göre uçağın düşme nedeni arıza. Yetkililerden alınan bilgiye göre şu an fırlatma koltuğunu kullanıp uçağı terk eden pilot aranıyor.

PİLOT YAŞIYOR İDDİASI

İlk bilgiler pilotun yaşadığı ve pilotla irtibat kurulduğu yönünde.

EKİPLER AMANOSLARA SEVK EDİLDİ

Osmaniye yakınlarında Amanos dağlarında F-16 savaş uçağının kaybolduğu bilgisi üzerine Osmaniye, Gaziantep'in Nurdağı ile Hatay'ın İskenderun-Dörtyol ilçeleri ve Adana'da alarm verildi. Jandarma, sivil savunma, itfaiye ve ulusal medikal arama kurtarma ekipleri çeşitli güzergahlardan Amanoslar'a sevk edildi.

Askeri yetkiler, pilotun "Atlıyorum" mesajı verdiği anda F-16 savaş uçağının Gaziantep'in Nurdağı İlçesi semalarında olduğunu, aramaların Osmaniye, Kilis, İskenderun hattı üzerinde başlatıldığını belirtti. Bir başka askeri kaynak ise, uçağın İskenderun'un doğusunda Amanosların eteğindeki radar üssü yakınlarında düştüğünün tahmin edildiğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Düşen F-16'nın Enkazına Ulaşıldı

Amasya 5'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı'na ait bir F-16 uçağı Amanoslar bölgesinde düştü. Osmaniye Valisi, uçağın bazı parçalarına ulaştıklarını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Amasya'daki 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına ait bir F-16 uçağı ile görev uçuşu sırasında pilotun "Atlıyorum" mesajının ardından irtibatın kesildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesindeki açıklamada, Amasya'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait bir F-16/C uçağı ile saat 14.15'te Osmaniye civarında Amanoslar bölgesindeki görev uçuşu sırasında pilotun "Atlıyorum" mesajının ardından irtibatın kesildiği belirtildi. Açıklamada, başlatılan arama kurtarma faaliyetlerinin sürdüğü kaydedildi.

Osmaniye Valisi: "Bazı parçalarına ulaştık"

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Amanoslar bölgesinde görev uçuşu esnasında düşen Amasya'daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16/C uçağının kokpit camı ile bazı parçalarına ulaşıldığını bildirdi.

Vali Cerrah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgeye sevk edilen AFAD ve jandarma ekiplerinin çalışmaları sonucu uçağın kokpit camı ve bazı parçalarına Çaksır Yaylası yakınlarında ulaşıldığını kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

F-16 Pilotundan Acı Haber

Amanoslar'da düşen F-16'nın pilotu şehit oldu.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Amanoslar bölgesinde görev uçuşu esnasında düşen Amasya'daki 5. Ana ...

Haberin Tamamı İçin:

Amanoslar'da F-16 Düştü, Pilot Şehit Oldu!

Osmaniye'deki Amonoslar'da F-16 savaş uçağı düştü. Saatler süren aramanın ardından uçak enkazına ulaşıldı. Pilotun ise şehit olduğu açıklandı

Osmaniye sınırları içinde Amanos Dağları'nda Suriye sınırına 150 kilometre mesafede düşen F16 uçağının pilotu Üsteğmen Hamza Gümüşsoy yaşamını yitirdi. Pilotun ailesine ulaşılamaması nedeniyle şehit haberi telefondan bildirildi.

Osmaniye sınırları içinde Amanos dağlarında düşen F-16 savaş uçağının enkazına dün saat 18.45'de ulaşıldı.

Bir askeri yetkili, 3 helikopterle havadan yapılan aramalarda uçağın düştüğü yerin saptandığını, karadan da kayalık ve ormanlık alanda ilerleyen timlerin enkaz bölgesine ulaştığını belirtti.

Aynı yetkili, uçak düşmeden saniyeler önce fırlatma koltuğuyla kokpitten ayrılan pilotun arandığını bildirdi. Ancak saat 21.15 sıralarında acı haber geldi.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, düşen F-16'nın pilotu Üsteğmen Hamza Gümüşsoy’un cenazesine Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki bir bölgede ulaşıldığını söyledi.

Acı haberin gelmesiyle şehit pilotun memleketi Aksaray'daki baba ocağına ateş düştü.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde dün saat 22.50'de yapılan son açıklamada, "13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14.15'te Osmaniye civarında Amanos bölgesinde düştüğü bildirilen 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon/AMASYA) ait F-16/C uçağının pilotu Hv.Plt.Ütğm. Hamza GÜMÜŞSOY (2008-79) şehit olmuştur. Uçağımızın enkazına ve pilotumuzun naaşına ulaşılmıştır. Şehidimize Allah'tan rahmet, Yüce Milletimize, şehidimizin kederli ailesine ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileriz. Kazanın nedeni Kaza Kırım Heyetinin incelemesi sonucunda belirlenecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

F-16 savaş uçağıyla irtibatın kesilmesinin ardından, uçağın düştüğü tahmin edilen Yarpuz Yaylası’na yakın bölgedeki Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri arasında bulunan bin 500 metre rakımlı Huzurlu Yaylası bölgesinde arama çalışmaları başlatıldı.

Gaziantep kent merkezi ile İslahiye ve Nurdağı’ndan askerler, köy korucuları, AKUT ve sağlık ekiplerinden oluşan onlarca kişiden oluşan ekipler, Huzurlu Yaylası’nda 15 farklı noktada arama çalışması başlattı. Bölgedeki köylerde yaşayan vatandaşlar, dün saat 14.00 sıralarında havada uçak gördüklerini ancak daha sonra düştüğüne veya infilak ettiğine şahit olmadıklarını ifade etti.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, uçağın Osmaniye sınırları içindeki Yapuz bölgesine düştüğünü açıkladı. Yaklaşık üç saat süren arama çalışmalarının ardından uçağın enkazına ulaşıldı. Vali Cerrah, uçağın kokpit camı ve bazı parçalarına Çaksır Yaylası bölgesinde ulaşıldığını açıkladı. İlerleyen saatlerde ise acı haber geldi. Vali Cerrah, pilotun şehit olduğunu söyledi.

Şehit pilotun cenazesinin Zorkun ve Yarpuz Yaylası arasındaki Çağaşırlı mevkiinden helikopterle alınarak İncirlik Hava Üssü’ne getirileceği öğrenildi.

Türkiye'nin kullandığı F-16'lar Blok30, Blok40, Blok50 olup Block50'lerin 16 tanesi D ve 14 adedi ise C tipi olmak üzere toplam 30 adet F-16 Block 50 +(Block 50 M) uçağı TAI Tesislerinde montajları gerçekleştirilerek 1.72(ABD)$ Milyar Dolarlık bir bütçe ile üretildi.

F-16 uçakları Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiş, yüksek teknolojinin en son ürünlerinden. Türk Hava Kuvvetleri'nde C ve D serisi kullanılıyor. C serisi tamamen av ve bombardıman görevleri için imal edildi. D serisi ise hem savaş hem de eğitim amacıyla kullanılmakta. Block 30 ve 40 modelleri için modernizasyon çalışmaları başlatıldı. Bazı F-16 filoları "LANTIRN" hedefleme podlarıyla ile donatıldı. Yeni nesil F-16'lar ASELPOD (Gece Hedefleme ve Kızılötesi Işın) ile donatıldı.

T24

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAmerika Birleşik DevletleriHatayKilisOsmaniyeSavaşŞehitSuriye
Görüş Bildir