Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ezo Gelin'in Kızı Suriye'den Türkiye'ye Kaçtı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ezo Gelin'in Kızı Suriye'den Türkiye'ye Kaçtı

Ezo Gelin'in Kızı Suriye'den Türkiye'ye Kaçtı

Güzelliği, aşkı ve vatan hasreti ile türkülere ve filmlere konu olan Ezo Gelin'in 71 yaşındaki kızı Celile Bozgeyik, yaşamını sürdüğü Suriye'den kaçarak Gaziantep'e geldi.

(DHA) --

Yaşam öyküsüyle efsaneleşen ve mezarı 1999 yılında Türkiye'ye getirilen Ezo Gelin'in, Suriye'nin Rakka kentine bağlı Telabyad İlçesi'nin Ağdaş Köyü'nde yaşayan 71 yaşındaki kızı Celile Bozgeyik beraberinde 5'i kız 6 çocuğu, damatları ve torunlarıyla birlikte savaştan kaçarak 1 ay önce sınırı geçip Türkiye'ye geldi.

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde bulunan sınır kapısından Türkiye'ye gelen 20 kişilik aile, Ezo Gelin'in memleketi olan Gaziantep'in Etiler Mahallesi'nde kiraladıkları 2 odalı eve yerleşti.

Maddi durumu iyi olmayan aile, Gaziantep Valiliği tarafından kurulan Suriyeli Misafirler İl Koordinasyon Merkezi'ne kayıt yaptırarak yardım başvurusunda bulundu.

"Büyük ilgi ve yardım var"

Suriye'deki savaşın şiddetlenmesiyle birlikte tedirginlik yaşadıklarını ve evlerini terk etme kararı aldıklarını ifade eden Celile Bozgeyik, "Her geçen gün şiddet artınca can korkusu yaşamaya başladık.

Uzun süre evimizde kaldık ama şiddetin tırmanması ile Türkiye'ye gelmeye karar verdik. 9 çocuğumdan 6'sı, damatlarım ve torunlarım ile birlikte annemin memleketi olan Gaziantep'e geldik. Burada kiraladığımız evde kalıyoruz. Ezo Gelin'in annem olduğunu öğrenenler bize büyük ilgi gösteriyor ve yardımcı oluyor" dedi.

"Türkiye'de kalmak istiyorum"

Annesinin mezarının 1999 yılında Suriye'den Türkiye'ye getirildiğini, kendisinin de bir an önce annesinin mezarına giderek dua etmek istediğini anlatan Bozgeyik, "Bizler zaten Türk'üz, Suriye'de bile bütün aile Türkçe konuşuyoruz.

Annemin mezarı getirilirken yetkililerden Türk vatandaşı olmak için yardım istedim. O zaman şehrin valisi olan ve şimdi İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Muammer Güler bu konuda yardımcı olma sözü verdi. Ama o günden sonra bu isteğim gerçekleşmedi.

Ben şimdi sadece anavatanım olan Türkiye'de kalmak ve Türk vatandaşı olmak istiyorum" diye konuştu.

Kızına annesinin adını vermiş

Eşini 7 yıl önce kaybeden 9 çocuk annesi Celile Bozgeyik, kızlarından birisine annesi Ezo'nun ismini verdiğini belirterek, "Annem çok güzel bir kadındı. Yokluk ve yoksulluk içerisinde yaşamasına rağmen güzelliğinden hiçbir şey kaybetmedi.

Öyle ki, çevre ilçelerden ve köylerden sadece annemin güzelliğini görmek için gelenler bile vardı. Ben de kızımın birinin adını annem gibi güzel olsun diye Ezo koydum. Tek isteğimiz Türk vatandaşı olmak ve Suriye'deki savaşın bir an önce sona ermesidir" dedi.

Güzelliği, aşkı, hasreti ile efsaneleşti

Asıl adı Zöhre Bozgeyik olan Ezo Gelin 1909 yılında Gaziantep'in Oğuzeli İlçesi'ne bağlı Dokuzyol Köyü'nde dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren Ezo diye çağrılan Zöhre Bozgeyik, güzelliği ile dillere destan oldu.

Berdel usulü ile evlilik yapan Ezo Gelin, ağabeyinin eşinden ayrılması nedeniyle çok sevmesine rağmen kocasından mecburen ayrılır. Güzelliği dilden dile dolaşan ve herkesin sadece görmek için köyüne geldiği Ezo Gelin, 1936 yılında Suriye'deki bir akrabasıyla evlendirilerek bu ülkeye gönderilir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EvlilikMuammer GülerŞanlıurfaSuriye
Görüş Bildir