Ezidi Vekil İsyan Etti: 'Halkıma Yardım Edin'

 > -
Ezidi Vekil İsyan Etti: 'Halkıma Yardım Edin'

Ülkenin yeni başbakanını seçmek için toplanan Irak Parlamentosu, Şengal’li Ezidi Kürt Milletvekili Viyan Daxil’in gözyaşları arasındaki isyanına tanık oldu.

Oturumda söz alarak Şengal’de yaşanan katliamları gündeme getiren Daxil’ye Irak Parlamentosu üyesi tüm Kürt milletvekilleri destek verirken, Parlamentonun diğer tüm üyeleri de Daxil’yi ayağa kalkarak dinledi.

‘KADINLARIMIZI PAZARLARDA SATMAK ÜZERE KAÇIRIYORLAR’

Parlamento başkanına hitaben sözlerine başlayan Daxil, “Sayın başkan, Şengal bölgesinde katlediliyoruz. La ilahe illallah diyerek bizi katlediyorlar. Şimdiye kadar 500 Ezidi genç erkek katledildi. Kadınlarımızı pazarlarda satmak üzere kaçırıyorlar. Tecavüz ediyorlar ve onlara ganimet gözüyle bakıyorlar” dedi.

‘HALKIMA YARDIM EDİN’

Gözyaşları arasında konuşmasını diğer vekillere hitaben sürdüren Daxil, “Sayın kardeşlerim, benim halkım katlediliyor. Nasıl ki Irak'ın diğer bölgelerinde Şia, Sünni, Hıristiyan, Türkmen, Şebek halkı katledildiyse, şimdi de Ezdilere saldırıp öldürüyorlar. Sizden rica ediyorum sayın başkan, sayın kardeşlerim, siyasi çelişkileri bir tarafa bırakın ve halkıma yardım edin” diye konuştu.

‘ŞENGAL DAĞINDA 70 ÇOCUK, 50 YAŞLI AÇLIKTAN ÖLDÜ’

Viyan Daxil, şimdiye kadar 500 Ezdi kadının cariye yapılmak üzere kaçırıldığını belirterek, “Son 48 saat içerisinde 32 bin aile göç etti. Aç ve susuz Şengal dağlarında, etrafları kuşatılmış durumda. 70 çocuk, 50 yaşlı açlıktan öldü” dedi.

‘FELAKETİ ÖNLEMEK İÇİN HAREKETE GEÇİN’

Parlamentodan bu duruma müdahale ederek felaketi önlemek için harekete geçmesini isteyen Viyan Daxil, konuşmasını tamamlamadan gözyaşları arasında fenalık geçirdi. Etrafında toplanan diğer Kürt kadın vekiller Daxil’e yardımcı olmaya çalıştı.

Viyan Daxil’den sonra söz alan vekiller de IŞİD çetelerinin Şengal’deki saldırı ve katliamlarını kınarken parlamento yeni başbakan seçimine ilişkin tartışmaları bir sonraki oturuma erteledi.

Yüksekova Haber

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir