Eyvah Türkler Yine Roma'ya Geliyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Eyvah Türkler Yine Roma'ya Geliyor

Eyvah Türkler Yine Roma'ya Geliyor

Türk filmleri yine Roma'ya taşınıyor. Bu yıl "Mamma Li Turchi (Eyvah Anneciğim Türkler Geliyor) sloganıyla 2'ncisi gerçekleştirilecek olan Roma Türk Filmleri Festivali, Nuri Bilge Ceylan'ın Üç Maymun filmiyle perdelerini açacak.

Düzenlendiği ilk yıl büyük ilgi gören Türk Filmleri Festivali, 18-21 Ekim tarihleri arasında İtalyan sinemaseverlerle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himayelerinde, Avrupa Birliği Bakanlığı'nın ve Roma Büyükelçiliği'nin katkılarıyla düzenlenecek olan festivalin, Onursal Başkanlığını yine usta yönetmen Ferzan Özpetek üstlenirken, onur konuğu ise ödüllere doymayan Yönetmen Nuri Bilge Ceylan olacak.

Türk Sineması'nın tüm renklerini İtalyan seyircisiyle buluşturmayı hedefleyen festival, bu yılki programında da Türk Sineması'nı panoramik bir bakışla ele alıyor.

Festival, genç yönetmenlerin filmlerinden, ustaların kilometre taşı eserlerine, popüler sinema örneklerinden, festivallerden ödüllerle dönen yapımlarına geniş bir çerçevede sinema seyircisinin karşısına çıkarken, kısa filmlerle belgesellere de programında yer veriyor.

Festival, Nuri Bilge Ceylan'ın, 2008 Cannes Film Festivali'nde "En iyi Yönetmen" ödülü başta olmak üzere pek çok ödül kazanan filmi "Üç Maymun" ile perdelerini açacak.

Seçkin konuklar

Geçen yıl büyük bir beğeniyle karşılanan, İtalyanların tarihi deyişi "Mamma Li Turchi (Eyvah Anneciğim Türkler Geliyor)" sloganı, yine festivalin sloganı oldu.

Festival nedeniyle Türkler adeta Roma'ya çıkarma yapacak. SRP İstanbul çatısı altında gerçekleştirilecek olan festivalin konukları arasında, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AB Bakanı Egemen Bağış, Yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan, Cem Yılmaz ve Ahu Yağtu Yılmaz, Yılmaz Erdoğan ve Belçim Bilgin Erdoğan ile Serra Yılmaz yer alıyor.

Nuri Bilge Ceylan ismi İtalya'da heyecan yarattı

Geçen sene İtalyanların festivale çok ilgi gösterdiğinin altını çizen Roma Türk Filmleri Festivali Başkanı Serap Engin, DHA'ya yaptığı açıklamada, "İtalyan sinemaseverler ve sektör çalışanları, filmlerimizin gösterileceği Casa del Cinema'ya bizim festivalin ne zaman başlayacağını soruyorlarmış. Ayrıca Nuri Bilge Ceylanın festivale konuk olması yine İtalya'da büyük bir heyecanla karşılanmış. Yıllarca İtalya'da yaşayan Özpetek ve Ceylan gibi 2 usta ismin bir arada olması, onları çok memnun etmiş" diye konuştu.

Ödüllü filmler

SRP İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre, festival'in "Filmleriyle Geliyorlar" bölümünde, Özcan Alper'in son filmi, tez çalışması için Diyarbakır'a giden ve burada ertelediği acısıyla yüzleşen Sumru'nun öyküsünü anlatan "Gelecek Uzun Sürer", Ümit Ünal'ın yönettiği, başrollerini Serra Yılmaz, İdil Fırat ve İrem Altuğ'un paylaştığı "Nar", Zeki Demirkubuz'un merakla beklenen filmi "Yeraltı" ve Orhan Eskiköy ile Zeynel Doğan'ın yönettikleri, 2012 Adana Altın Koza Film Festivali'nden "En İyi Film" ödülüyle dönen "Babamın Sesi" yer alıyor.

Ceylan'a onur ödülü

Roma Türk Film Festivali'nin "Ustaya Saygı" bölümünün konuğu ise dünyaca ünlü Yönetmen Nuri Bilge Ceylan. Ceylan'a ayrıca festivalin ilk gününde Onur Ödülü takdim edilecek. Yönetmenin Taşra Üçlemesi'ni oluşturan üç filmi; 23'ü uluslararası olmak üzere toplam 47 ödül kazanarak Türkiye'nin en çok ödül alan filmi olan yapıtı "Uzak", uluslararası alanda tanınmasını sağlayan "Mayıs Sıkıntısı" ve "Kasaba", festivalin "Ustaya Saygı" bölümünde seyirciyle buluşacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAhu YağtuAltın KozaAvrupa BirliğiBelçim Bilgin ErdoğanCannes Film FestivaliCem YılmazDiyarbakırEgemen BağışErtuğrul GünayFestivalİstanbulİtalyaMaymunSinemaYılmaz Erdoğan
Görüş Bildir