Görüş Bildir

EYT Son Dakika Gelişmeleri Neler? Vedat Bilgin'den EYT Açıklaması...

Anasayfa > Güncel

Prim gün süresini doldurmuş olmalarına rağmen yaş şartını yerine getiremedikleri için emekli olup aylık alamayan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın gözü uzun zamandır hükümet tarafından çıkacak kararda. Hükümet tarafında başlayan çalışmalarda iki modelinin özellikle inceleneceği ortaya çıktı. Peki EYT kararı ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor, kimler EYT'li sayılacak? Masadaki EYT formülleri neler? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in konuya ilişkin son açıklamaları ve detaylar...

Prim gün süresini doldurmuş olmalarına rağmen yaş şartını yerine getiremedikleri için emekli olup aylık alamayan 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın gözü uzun zamandır hükümet tarafından çıkacak kararda. Hükümet tarafında başlayan çalışmalarda iki modelinin özellikle inceleneceği ortaya çıktı. Peki EYT kararı ne zaman çıkacak, kimleri kapsıyor, kimler EYT'li sayılacak? İşte EYT'lilere dair son gelişmeler...

EYT'liler İçin Hangi Formül Gündemde?

EYT'liler İçin Hangi Formül Gündemde?

Cumhurbaşkanlığı talimatı sonrasında EYT'liler için başlayan çalışmalar da  yurt dışındaki uygulamalar da masaya yatırılacak. Almanya ve Finlandiya formüllerinin ele alınacağı gündemde. Peki Almanya ve Finlandiya hangi formülleri kullanıyor?

Almanya'da daha önce uygulanan formüle göre, sigortalıya bir teklif sunuluyor. Çalışanın emekliliğine kaç yıl kalmışsa o kadar yıl için belli oranda kesinti yapılıyor.Burada kesinti oranı yıllık yüzde 2 oluyor. Yani emekliliğine 4 yıl kalmış birisinden yüzde 8 kesinti yapılıyor. Böylece daha az maaşla yaş beklenmeden emekli olunabiliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret, EYT ve 3600 ek gösterge konularına ilişkin yaptığı konuşmada:

 'Bu konular zaten işimiz, çalışıyoruz ama karar aşamasina gelince paylaşırız. Şu anda önümüzde olan konuların başında asgari ücret ve 3600 ek gösterge geliyor. Bakanlıkta bu calışmalarımız bitince başka bakanliklari da ilgilendiriyor,' açıklamasının yanı sıra:

'Şu anda herhangi bir şeyi tartışmıyorum yaş vs. Çalışmamız bütün bu konularla ilgili ayrıntılı bir açıklama yaparız. Bütün bu konular gündemimizde. Henüz bakanlık bünyesinde ilgili maliyetleri ve kapsamları çalışıyoruz. Bunlar bitince ilgili bakanlıklar ve sendikalarla paylaşacağız,' açıklamalarıyla Emeklilikte yaşa takılanlarla(EYT) ilgili yasa bildirisinin kapıda olduğu mesajını verdi.

EYT Nedir, Kimleri Kapsıyor?

EYT Nedir, Kimleri Kapsıyor?

8 Eylül 1999'da yürürlüğe giren ve emekli olmak için aranan sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarının dışında bir de yaş şartı getirilmişti. 

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

Sonuç olarak, emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) için önemli olan bu tarih sonrasında; cumhurbaşkanlığı talimatıyla yasa üzerinde çalışmalar başlamıştı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?