Görüş Bildir

EYT İçin Yeni Formül Gündemde: EYT Yasası Çıkacak Mı? EYT Mağduriyeti Ortadan Kalkacak Mı?

Anasayfa > Güncel

Prim gününü doldurmasına rağmen yaş sebebiyle emekli olamayan ve basında EYT Mağdurları olarak geçen vatandaşlar, EYT yasası ile ilgili açıklamaları yakından takip ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde EYT ile ilgili çalışma yapılması talimatını verdiğini söylemişti. Bugün basına yansıyan iddialara göre, EYT için Avrupa’daki sistemler yakından inceleniyor. Özellikle Almanya ve Finlandiya’da emeklilik sistemi yakından takip ediliyor. İşte EYT ile ilgili çıkan son haberler…

Emeklilikte Yaşan Takılanlar, sık sık gündeme geliyor. Prim sürelerini dolduran ancak yaş haddi sebebiyle emekli olamayan vatandaşlar, hükümetin yapacağı EYT çalışmasını araştırıyor. Sabah Gazetesi’ndeki habere göre Almanya ve Finlandiya’da uygulanan sistemler yakından inceleniyor. İşte EYT ile ilgili son dakika bilgileri…

EYT Yasası Çıkacak Mı?

EYT Yasası Çıkacak Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT yasası için çalışma yapılacağını söylemişti. Yasayı hazırlamak için kolları sıvayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni modelleri incelemeye başladı. Özellikle Almanya ve Finlandiya’da uygulanan yasalar yakından inceleniyor.

Almanya’da ve Finlandiya’dan uygulanan yasaya göre prim süresi dolan ancak yaşı tamamlamayanlar, emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl belli oranda kesinti yapılarak emekli olma imkanı sunuluyor.

Emekli yaşına gelindiğinde ise vatandaş maaşını tam alıyor. Almanya'da kesinti oranı yıllık yüzde 2.

Türkiye’de ise hazırlanacak yasa tasarısında kesintilerin ne kadar olacağı belli değil.

EYT Kimleri Kapsıyor?

EYT Kimleri Kapsıyor?

8 Eylül 1999'da yürürlüğe giren 4447 sayılı yasayla emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. Yani emekli olmak için sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartı gibi 3 koşulun birlikte sağlanması aranmaya başladı. Emeklilikte yaşa takılanların(EYT) yaş ortalamasının da 48-49 aralığında olduğu tahmin ediliyor.  EYT grubunun yaklaşık 5 Milyon olduğu da tahminler arasında.

EYT Yasası Ne Çıkacak?

EYT Yasası Ne Çıkacak?

Maaş, emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerinde yüzde 20-25 oranında artış sağlaması beklenen 3600 ek gösterge düzenlemesi 2022 yılı bitmeden sonuçlanarak Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Bununla beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için de bir çalışma yaptığı ifade edildi. Bu düzenlemenin de 2022 yılı bitmeden Başkan Erdoğan'ın onayına sunulması bekleniyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?