Evsiz Sanığa 'Ev Hapsi' Cezası: 'Polisler Gördükleri Her Yerde Engelliyor'

 > 
318PAYLAŞIM

Uyuşturucu kullanmak ve satmak suçundan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Barış Alkan'a 'ev hapsi' cezası verildi. Ancak ortada daha önce karşılaşılmamış bir durum vardı; Alkan'ın yaşadığı bir evi yoktu. Sokaklarda yaşayan Alkan, kaldığı bölgeden ayrılmasına izin verilmediğini belirtip "Polisler gördükleri her yerde engelliyor. Dışarı çıkarsam 'suç' diyorlar" diye konuştu. 

31 yaşındaki Barış Alkan, 14 Nisan'da Kadıköy Söğütlüçeşme'de uyuşturucu madde kullanmak ve satmak suçlamasıyla polis tarafından gözaltına alındı ve tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme tutuklama talebini reddederken, Alkan'a 'ev hapsi' cezası verildi.

"Bu daha önce karşılaşılan bir durum değil"

Baro tarafından Barış Alkan'ı savunması için görevlendirilen Avukat Oktay Özer karara şaşırdı. Ev hapsi kararına itiraz eden Özer, "Bu daha önce karşılaşılan bir durum değil. İtirazlarımı hem sözlü hem de sonradan yazılı bildirmeme rağmen, taleplerimiz reddedildi. Kişi dışarıda yatıyor. Herhangi bir konutu yok. Ama bu kişi hakkında bir ev hapsi kararı var. Bu nasıl uygulanacak?" diye sordu.

Cezasını çekmeye başladı

Ancak Barış Alkan, mahkeme kararında adres bilgisi olarak yer alan Söğütlüçeşme Metrobüs Durakları arkasında bulunan metal levhalarla çevrili boş alanda cezasını çekmeye başladı bile.Telefonuna el konulan Barış Alkan'a ulaşabilmenin tek yolu Sögütlüçeşme civarında onu tanıyan birilerine rastlayıp nerede olduğunu sormak.

"Evim olmadığı halde ev hapsindeyim"

Kendisi gibi madde bağımlısı olan kişilerle birlikte sokakta yatan Barış Alkan'ın Sögütlüçeşme metrobüs istasyonu ve çevresinden çıkmasına polisler izin vermiyor. Bulunduğu bölgeden dışarı adım atamadığını söyleyen Barış Alkan, "Polisler gördükleri her yerde engelliyor. Dışarı çıkarsam 'suç' diyorlar. Evim olmadığı halde ev hapsindeyim" diye konuştu.

İlginç karara sosyal medyadan tepkiler...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir