Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Tunus'ta Halk, Devrimi Sürdürmede Kararlı’

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Evrensel Gazetesi - ‘Tunus'ta Halk, Devrimi Sürdürmede Kararlı’

Evrensel Gazetesi
 - ‘Tunus'ta Halk, Devrimi Sürdürmede Kararlı’

2013 yılı Olof Palme Ödülü’ne layık görülen, Tunuslu ve Suudi Arabistanlı Avukatlar ve insan hakları savunucuları, Radhia Nasraoui ve Waleed Sami Abu Alkhair’e İsveç Parlamentosunda düzenlenen bir törenle ödül verildi.

İsveç’e gelmeye çalışırken havaalanında gözaltına alınan Alkhair’in ödülü, kadın hakları savunucusu olan eşi Samar Badawi’ye teslim edildi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Olof Palme’nin eşi Lisbet Palme, bu seneki ödüllerin Arap Baharı’nı başlatan Tunus’tan bir insan ve kadın hakları savunucusu Nasraoui ve Suudi Arabistan’daki baskı ve saldırılara karşı mücadele eden Avukat Abu Alkhair’e verilmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

‘BASKI HÂLÂ DEVAM EDİYOR’

Radhia Nasraoui, ödül töreninde yaptığı konuşmada Tunus’ta diktatörlüğün yıkılmasına, kısmi hak ve özgürlükler elde edilmesine rağmen, hâlâ halk üzerindeki baskıların devam ettiğini ve işkencelerin sürdüğünü söyledi.

Başını Selefistlerin çektiği gerici-dinci akımların şeriat istediklerini, kadınların hak ve özgürlüklerini tamamen ortadan kaldırmaya çalıştıklarını belirten Nasraoui, halkın elde edilen kazanımları korumak ve yeni haklar elde etmek için sokaklara çıkarak devrimi sürdürmede kararlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN’DA 3 MİLYON YOKSUL

Samar Badawi ise eşinin İsveççeye çevrilen ve törene katılanlara dağıtılan konuşmasını okudu. Alkhair, geçmişte dinci düşüncelere sahip olduğunu, ancak duruşmasına katıldığı insan hakları savunucusu Dr. Abdullah Al Hamid’in mahkemede boyun eğmez tutumunun yaşamını değiştirdiğini ve mücadele etmeye karar verdiğini söylüyor. Suudi Arabistan’da insan hakları savunucuları üzerinde büyük baskılar olduğunu, her gün tutuklamaların sürdüğünü belirten Alkhair konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Dış dünyada, Suudi Arabistan petrolü ve kadınlar üzerindeki baskılarla biliniyor. Petrol gelirlerinin sürekli artmasına karşın 3 milyon insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığını, 2 milyon insanın da işsiz olduğunu duymak insanları hayrete düşürecektir. Büyük ve kuvvetli ülkelerin Suudi Arabistan’daki ekonomik ve politik çıkarları uğruna Birleşmiş Milletlerin insan hakları için mücadele edenlere yapılan baskılara karşı sesiz kalması bir sır değildir. Benim de aralarında bulunduğum bir çok insan ülkenin imajını kötülemek , başka ülkelerdeki insan hakları örgütleriyle ilişki kurmak suçlamasıyla yargılanıyor.”

‘DİKTATÖRLERİ AYAKTA TUTAN BATI ÜLKELERİYDİ’

Evrensel’e Tunus’taki son gelişmeler hakkında bilgi veren Nasraoui, devrimden sonra demokratik hak ve özgürlüklerin sınırlarının genişlediğini, bin Ali döneminde işkenceye karşı mücadele amacıyla kurdukları örgütün, illegal çalışmak zorunda kalırken şimdi ülkenin pek çok yerinde büroları olduğunu söyledi. İşkence ve kötü muamele uygulamalarında büyük düşüşler görüldüğü halde, işkencenin sürmekte olduğunu ve her gün ortalama 2 veya 3 kişinin derneklerine başvurduklarını ifade etti. ‘İsveç Hükümetinin bir yandan bin Ali’ye silah satarken aynı zamanda diktatörlüğe karşı mücadele eden kitle örgütlerine destek ve kendisine ödül vermesini nasıl yorumladığı sorumuzu’ da “Bin Ali’nin uzun süre iktidarda kalmasının nedenlerinden biri de Batılı ülkelerin terörizme karşı mücadele bahanesiyle kendisine destek vermesidir. Hem diktatörlere hem de ona karşı mücadele edenlere destek Batılıların bir açmazıdır. Bin Ali’nin iktidardan düştüğü günde bile Fransa Dışişleri Bakanı rejimi destekleyen açıklamalar yaptı” diyerek cevapladı.

NASRAOUİ KİMDİR?

“Tunus İşkenceye Karşı Birlik” adlı örgütün kurucusu ve Başkanı olan Nasraoui 30 yıldan bu yana baskı, saldırı ve işkencelere karşı mücadele yürütüyor. 2011 yılında “Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Nasraoui, bin Ali’nin iktidardan uzaklaştırılmasının ardından yapılan Kurucu Meclis seçimlerine Tunus İşçileri Komünist Partisinden Milletvekili adayı olarak katılmıştı. (Stockholm/EVRENSEL)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FransaİsveçNobelSuudi ArabistanTunuskadınlar
Görüş Bildir