Evrensel Gazetesi - Organize Bölücülük Okul Bıraktırdı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Evrensel Gazetesi - Organize Bölücülük Okul Bıraktırdı

Evrensel Gazetesi - Organize Bölücülük Okul Bıraktırdı

Giresun Şebinkarahisar’da bir grup tarafından silah zoruyla dağa kaçırılan, ardından da kaldıkları ev molotofkokteylleri ile yakılan Kürt öğrenciler, üstüne üstlük bir de suçlu muamelesi görüyor. Saldırganlar hakkında işlem yapılmazken, kendilerine soruşturma açılan öğrenciler can güvenliklerinin kalmadığını belirten 15 Kürt öğrenci okulu bırakmak için dilekçe verdi.

‘POLİSLERDEN ŞÜPHELENİYORUZ’

Kaldıkları ev molotofkokteylleri ile ateşe verilen ve daha sonra polis tarafından karakola götürülürken önce tanımadıkları bir kişinin saldırısına uğrayan, daha sonra da polis tarafından yumruklanarak burnu kırılan öğrencilerden Şenol Yıldız, gördükleri muamelenin şaşkınlığı içinde olduklarını anlattı. Olayın yaşandığı günden bu yana herkesin bir şeyler söylediğini belirten Yıldız, “Kimisi kız kaçırdığımız, kimi Kürdistan bayrağı açtığımız, kimi de laf attığımız için kavganın çıktığını söylüyor. Öyle bir şey yok. Biz Kürt öğrenciler hep birlikte hareket ettiğimiz için hedef haline getirildik. Bu olayları yönlendirenler polislerdir” dedi.

Polislerin kendileri hakkında suç duyurusunda bulunduğu için savcılıkta ifade verdiklerini anlatan Yıldız, baro tarafından görevlendirilen avukatın kendileri ile ilgilenmediğini söyledi. Arkadaşları İsmail Siner ve Emrullah Keker’i dağa kaçıranların savcılık tarafından “delil yetersizliğinden” dolayı serbest bırakıldığını aktaran Yıldız, savcının mağdur olan tarafı, yani kendilerini suçlu gibi gösterdiğini anlattı. Savcının haklarında “Adam yaralama”, “Kendine zarar verme”, “Polise mukavemet”, “Kesici madde bulundurma” ve “Ev yakma” suçlarından soruşturma açtığını aktaran Yıldız, evlerini molotofkokteyli ile ateşe verenlerin değil de kendilerinin suçlu bulunmasına inanamadıklarını dile getirdi. Savcının her gün Şebinkarahisar Emniyet Müdürlüğü’ne giderek imza vermeleri koşulu ile kendilerini serbest bıraktığını belirten Yıldız, “Mağdur olan bizdik, bir de suçlu olduk” dedi.

15 ÖĞRENCİ OKULU BIRAKMAK İSTEDİ

Şebinkarahisar’ın kendileri için çok tehlikeli bir hal aldığını söyleyen Yıldız, evden çıkamaz hale geldiklerini anlattı. Dün 15 arkadaşı ile birlikte öğrenim gördükleri Şebinkarahisar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü’nün yanına gittiklerini söyleyen Yıldız, okulu bırakmak için dilekçe verdiklerini aktardı. Müdürün kendilerine, “2-3 çapulcu yüzünden okulunuzu bırakmayın. Sizin okulunuzu bırakmanızı istemiyorum” dediğini aktaran Yıldız, hafta başında Giresun’a giderek rektör ile görüşeceklerini belirtti. Uğradıkları saldırıların peşini bırakmayacaklarını dile getiren Yıldız, İnsan Hakları Derneği’ne de başvuracaklarını söyledi. Yıldız son olarak, duyarlı milletvekillerini Şebinkarahisar’a çağırarak kendilerine sahip çıkılmasını istedi. “Biri buraya gelmezse bu olayların sonu gelmeyecek. Ta ki hepimizi tutuklayarak hapse atana kadar da devam edecek” diyen Yıldız, kendilerine yönelik bilinçli biçimde hareket edildiğini sözlerine ekledi. (Giresun/DİHA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Polis
Görüş Bildir