Barış İstemek İçin Talimata Gerek Yok

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Barış İstemek İçin Talimata Gerek Yok

Barış İstemek İçin Talimata Gerek Yok

Ankara Kadın Platformu, aynı zamanda platformun da üyesi olan KESK’li kadın tutuklular için ilk duruşmanın yapılacağı 4 Ekimde Ankara Adliyesi önüne çağrı yaptı.

Kadınlar, “üyelerimizi asılsız bir şekilde suçlayan; bu ülkede kadın, Kürt ve emekçi olmayı cezalandırmak isteyen, barış istemeyi kriminalize eden iddianameye yanıtımız şudur: Şayet bu ülkede barış istemek suçsa, buradan kendimizi ihbar ediyoruz. Biz bu suçu işleyen kadınlarız. Bu suçta tarafız, tanığız, yan yanayız. Hepimiz suç ortağıyız” diyerek tüm kadınları Adliye önüne çağırdı.

KESK ve bağlı sendikaların üye ve yöneticisi olan 9 kadın 8 aydır tutuklu. 4 Ekimde ilk duruşmaları görülecek olan sendikacı kadınların tümü, aynı zamanda Ankara Kadın Platformu üyesi. 40’a yakın kadın örgütünün oluşturduğu platform üyeleri, basın toplantısıyla KESK’li kadınlar için hazırlanan iddianameye cevap verdi. İddianamede KESK’li kadınların “yasadışı örgütten” talimat aldıklarının yer aldığını belirten platform üyesi kadınlar, “barış istemek için örgütten talimat almamıza gerek yok” dedi.

Ankara Kadın Platformu üyeleri 2 Ekim saat 12.00’de adliye önünde oturma eylemi yapacak, 4 Ekim’de ise sabahtan itibaren Ankara Adliyesi’nde “özel yetkili” mahkeme önünde barış nöbeti tutacaklar. (Ankara/EVRENSEL)

KADINLARIN İDDİANAMEYE YANITLARI

28 Haziran 2009 tarihinde yapılan toplantı, Ankara Barış için Kadın Girişimi’nin toplantısıdır. İddianamede belirtildiği gibi DÖKH’ün bir organizasyonu değildir. 8 Ağustos 2009 tarihinde Hakkari Berçelan Yaylasına, şu anda tutuklu bulunan arkadaşlarımızla birlikte gittik. Bu eylem Barış İçin Kadın Girişimi’nin eylemi olup yine tüm organizasyon Ankara Kadın Platformu bileşenlerince yapılmıştır. Bu organizasyonun masrafları için toplanan para, bizim gidişimize harcanmıştır. Paraların demokratik kitle örgütlerinden toplanması için görevlendirme, iddianamede söylendiği gibi KCK’nın emirleri doğrultusunda değil, platformumuz tarafından yapılmıştır. İddianamede, KCK/DEKAB 11 Ekim atölye sonuçları olarak geçen atölye çalışması, Ankara’da bulunan birçok kadının ve platform bileşenlerinin katıldığı Barış için Kadın Girişimi’nin atölye çalışmalarıdır. 16 Ekim tarihinde İstanbul’da yapılan toplantı da yine Barış için Kadın Girişimi’nin toplantısı olup, Ankara Kadın Platformundan kadınlar olarak birlikte gittiğimiz, barışa ilişkin söz üretmek için çaba sarf ettiğimiz toplantıdır. *4 Aralık 2009’da İran Büyükelçiliği önünde yapılan Zeynep Celaliyan’ın idam edilmek istenmesini durdurmak için yaptığımız eylem de Ankara Kadın Platformu tarafından organize edilmiştir. İddianamede belirtildiği gibi iki kadın arkadaşımızın organizasyonu değildir.

NEDEN TUTUKLULAR?

13 Şubat 2012 tarihinde Ankara yeni bir “KCK operasyonu”na uyanmıştı. KESK, Tüm Bel-Sen ve SES Genel Merkezlerine baskın düzenlenmiş, KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun ve Tüm Bel-Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren’in de aralarında bulunduğu 15 kadın sendikacı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 15 kadın sendikacıdan 9’u tutuklanmıştı. 15 KESK’li kadın yönetici ve üye dört gün gözaltında kaldıktan sonra çıkarıldıkları Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimliği tarafından sorgulanmış ve 9’u hakkında “örgüt üyesi oldukları iddiasıyla” tutuklama kararı çıkmıştı. KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun, Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren, Eğitim Sen Ankara Şube Kadın Sekreteri Güldane Erdoğan, SES Ankara Şube Kadın Sekreteri Nurşat Yeşil, SES Kadın Komisyonu üyeleri Belkıs Yurtseven ve Hülya Saruhanoğlu, Eğitim Sen Kadın Komisyonu üyeleri Evrim Özdemir ve Hatice Kahraman tutuklanmış, KESK eski Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, BES üyesi Leman Kiraz, Eğitim Sen üyeleri Meral Hız ve Nezahat Aslan ile SES üyesi Şefika Şimşek ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. 15 kadın sendikacı ilk kez 4 Ekimde hakim karşısına çıkacaklar. Kadınlar 7 ayı aşkın süredir tutuklular ve haklarında hazırlanan iddianamede “örgüt üyeliği” ile suçlanıyorlar.

Evrensel

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraHakkariİdamİranİstanbulkadınlar
Görüş Bildir