Evde Kendiniz Yapın!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Evde Kendiniz Yapın

Evde Kendiniz Yapın

Duvar boyamaktan çerçeve asmaya evde kendinizin yapabileceği pek çok ufak yenileme çalışması, hobi işi var. Bunlarla ilgili öğreneceğiniz birkaç basit ipucu ve ardından vereceğimiz yaratıcı fikirler evde “hesaplı dekorasyon devrini” başlatmanıza yardımcı olacak.

Boya Bir odaya yeni bir görünüm kazandırmak için ideal ve pratik değişim yöntemidir. Peki nasıl yapılır?

1. Öncelikle duvardaki, pencere pervazlarının ve süpürge kenarlıklarındaki boşlukları alçı ile doldurun. Düzeltme işlemi için bir spatula kullanabilirsiniz.

2. Boyama işlemine önce tavandan başlayın. Tavanı boyarken orta boy bir rulo tercih etmeye ve koruyucu iş gözlüğü kullanmaya özen gösterin.

3. Sonrasında yan duvarları boyayabilirsiniz. Yan duvarları boyarken ruloya bol miktarda boya alıp fazlalıkları boya kabının kenarına sürterek alabilirsiniz. Hep aynı yönde çekmeye dikkat ederseniz boyayı duvara düzgün uygulayabilirsiniz.

4. Yüzeylerin birleştiği çizgileri düzgün boyayabilmek için bir maskeleme bandı kullanabilirsiniz. Aynı tarz bantları bu kez süpürgelikleri boyamak için de uygulayabilirsiniz. Süpürgelikleri boyarken duvarın tam kurumuş olduğundan emin olun. Süpürgelikler için ahşap boyası tercih edebilirsiniz.

Macu n çekmek Duş, küvet ya da lavabo etrafındaki macunlar zamanla bozulur. Sızıntıyla birlikte ıslak zeminlerde rutubet oluşmasına sebep olabilir. Önlemini nasıl alabilirsiniz?

1. Mevcut macunu keskin bir bıçak yardımıyla sökün. Yapıştırıcı macunu söktükten sonra alanı iyice temizleyin.

2. Macunu düzgün çekebilmek için uygulayacağınız alanın etrafına maskeleme bandı yapıştırın. Maskeleme bandını duş teknesinden 1-2 cm ara bırakarak yapıştırın. Tüp macunun ucunu verevine keserek teknenin kenarlarına uygulayın.

3. Yuvarlak uçlu bir aletle macunu yayın. Macunu kurumaya bırakın. Sızıntı olup olmadığını tekne ya da küveti doldurarak kontrol edebilirsiniz. Sızıntı yapmamasından kesin olarak emin olmak istiyorsanız bir kat daha silikon çekin.

Duvar kağıdı Mekana çarpıcı bir görünüm katmak için iddialı bir seçenek olan duvar kağıdını nasıl mı uygulayabilirsiniz?

1. Öncelikle duvar kağıdı uygulayacağınız yüzeyin düz olması gerekiyor. Duvarları zımparalayın ve delik ya da düzgün olmayan yerleri alçı ile düzeltin.

2. Duvar kağıdını düzgün bir şekilde yapıştırabilmek için, duvar kağıdınızın genişliğini ölçüp bu genişliği duvarın başladığı yerden düzgün aralıklarla işaretleyerek yukarıdan aşağıya bir çizgi çekin. Duvarın yüksekliği kadar duvar kağıdını kesip arkasına yapıştırıcı uygulayın.

3. Çizgiye tam oturacak şekilde duvar kağıdını yapıştırın. Hava kabarcıklarını yok etmek için nemli bir sünger kullanabilirsiniz.

4. Duvar kağıdının alt çizgisini süpürgeliğe hizalamak için keskin uçlu bir kesici kullanın. Daha sonra keseceğiniz duvar kağıdı parçaları için desen eşleştirmesi yapmaya özen gösterin.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercihduvar kağıdı
Görüş Bildir