Ev Dekorasyonda Renk Kullanımı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ev Dekorasyonda Renk Kullanımı

Ev Dekorasyonda Renk Kullanımı

Yaşam alanlarınızın nasıl döşendiği ve dekore edildiği günlük hayatınızda son derece belirleyici oluyor. Dekorasyon sadece evinizin görünümünü

değil sizin psikolojiniz üzerinde de etkilidir. Özellikle eşyalarınızın konumu ve dekorasyonda kullandığınız renkler yaşam alanlarınızda üçlü bir enerji ortaya çıkarıyor. Mevcudiyetini siz bir değişikliğe gidene dek koruyan bu enerjinin yönünü kendi lehinize çevirmeyi başarırsanız, çok daha pozitif bir yaşam sürmenizin yolunu da açmış olacaksınız.

Negatif enerjileri evinizden uzak tutarken pozitif olanları arttırabilir ve aynı zamanda basit püf noktaları ile yaşam alanlarınızı çok daha hoş bir görünüme bürüyebilirsiniz. Ancak bunu başarmak için bilinçli bir dekorasyon gerçekleştirmeniz gerekiyor. Gelişigüzel konumlandırdığınız eşyalar ve renkler bu enerjiden olumsuz etkilenmenize neden olabilir.

Yüzyıllardır bilinen ve birçok felsefede de kendine bir yer bulmuş olan doğru dekorasyon teknikleri bazı eşyaların kullanılmasını zorunlu kılıyor. Bunlardan biri de aynadır. Evinizde ayna bulundurmanız pozitif enerjinin yansıması ve çoğalması açısından büyük önem taşıyor. Ancak aynaları doğru yerlere asmanız gerekiyor. İlk olarak giriş kapınızın karşısına bir ayna asmak ile işe başlayabilirsiniz. Böylece evinize giren kişilerin tüm negatif duyguları aynadan yansıyarak tekrar dışarıya çıkacaktır. Feng Shui felsefesinde de altı ısrarla çizilen bu konumlama şekli evinizde bulunduğunuz zaman dilimlerinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bir ayna da yatak odanızda bulundurun. Böylece genellikle küçük olan yatak odaları daha geniş ve ferah bir görünümü yakalayacaktır. Bu arada yatak odanızda asıl siyah renk kullanmayın. Siyah her ne kadar asil bir renk olarak tercih edilse de, uyku kalitenizi düşüren bir renktir. Kırmızıyı da yatak odalarınızdan uzak tutmalısınız. Kırmızı nevresim, tablo, biblo ve benzeri tüm objeleri yatak odalarınızdan çıkarmalısınız. Çünkü kırmızı duyguların çoğalmasına neden olur. Buna pozitif duygular da dahildir. Ancak negatifin çoğalması riskini öze almamalısınız.

Güne başladığınız ve ünü sonlandırdığınız yatak odalarınızda bol miktarda beyaz, mavi ve yeşil renklerini kullanın. Ancak odanızı tamamen beyazdan ibaret kılmanız da bir süre odanızı bu şekilde kullandıktan sonra zihinsel faaliyetleriniz açısından tehlike çanlarının çalması anlamına gelecektir. Mutlaka renk kullanmalısınız. Salonlarınız için en ideal renkler ise toprak tonlarıdır. Olabildiğince açık olan kahverengini tercih edin. Duygularınızın ve düşüncelerinizin tamamen kontrol altında olduğu saatlerde salonda bulunmanız, bu odada gönül rahatlığı ile kırmızı rengi kullanabilmenizi sağlıyor. Hatta sadece bir adet olsa dahi mutlaka salonlarınızda ve oturma odalarınızda kırmızı bir obje bulundurun. Açık mavi tonlar da çeşitli felsefelerin tavsiye ettiği renkler arasında yer alıyor.

Ev dekorasyonu , Salonda, oturma odasında ve çalışma odanızda oturma düzeninizi asla gelişi güzel ayarlamayın. Sırtınızı kapıya dönük şekilde oturmamalısınız. Koltuk ve sandalyelerinizi bu formda konumlandırmanızda fayda var. Olabildiğince kapıyı karşınıza almalısınız. Yatak odanızda da kapı ayakucunuza ve başınıza bakmamalı. Yatağın konumunu da bu şekilde ayarlamalısınız. Çalışma odanızda dikkatinizi toparlamanıza yardımcı olacak dekorasyon şekli ise az sayıda eşyayı ve açık renk tonlarını zorunlu kılıyor. İhtişamlı görüntü sağlaması tercihlerin maalesef koyu renklerden yana kullanılmasını beraberinde getiriyor. Ancak bu durum kasvetli ve olumsuz düşünceleri doğurabiliyor. Çalışma odalarınızda açık renklerde mobilyalar ve dekorasyon ürünleri tercih etmelisiniz. Bu arada kapıdan girdiğinizde karşınıza çıkan köşede oturmanız, çalışma odanızda konsantrasyon düzeyinizin artmasını sağlayacaktır. Otururken yüzünüz ise kesinlikle kapıya bakmalı. Son olarak tüm odalarınızda su bulundurmanız size inanılmaz katkılar sağlayacaktır. Boş bir akvaryum, içerisinde su olan cam bir vazo kullanmak gibi yöntemleri tercih ederek daha sağlıklı ortamlar yaratabilirsiniz.

Kaynak: http://www.batuhandemirkan.com/ev-dekorasyonu/

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Tercih
Görüş Bildir