Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ev Alana Oturma İzni!

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Ev Alana Oturma İzni!

Ev Alana Oturma İzni!

Portekiz ülkede ev alana, yatırım yapana oturma izni veriyor

Ekonomik krizi aşmanın yollarını arayan Portekiz'de ev alan, yatırım yapan AB dışı ülke vatandaşlarına oturma izni veriliyor.

AB'de yüzde 16'nın üzerinde işsizlik oranıyla işsizliğin en yüksek olduğu üçüncü ülke konumundaki Portekiz, bu amaçla yeni bir uygulamaya başladı.

Buna göre, ülkede mülk satın alan, yatırım yapan veya sermaye transferi gerçekleştiren kişiler Portekiz hükümetinden oturma izni alabilecek.

İspanya'nın geçen yıl benzer bir uygulamaya gideceği, benzer bir plan üzerinde çalıştığı belirtilmişti ama İspanyol hükümeti bunu hayata geçirmedi.

Portekiz ise yasal düzenlemeye gitti ve ülkeye yatırım yapanlara oturum izni vereceğini açıkladı.

Portekiz'de Ekim ayında hayata geçirilen yasal düzenlemenin amacı, AB üyesi bir ülkenin veya Portekiz vatandaşı olmayan yatırımcılar ve işadamlarının Portekiz'de ikamet izni alabilmelerini sağlamak, böylece yabancı yatırımı artırmak.

EN AZ 500 BİN EUROLUK EV

Ancak bunun bazı koşulları var. Portekiz'de oturma izni almak isteyen bir kişinin, ya değeri en az 500 bin euro olan bir mülk satın alması, ya Portekiz'de en az 10 kişinin istihdam edileceği bir iş kurması, ya da Portekiz'e en az 1 milyon euroluk sermaye transferi yapması gerekiyor.

Bu koşullardan sadece birini yerine getirmek, ikamet izni başvurusu yapmak için yeterli. Şartlar yerine getirildikten ve ikamet izni alındıktan sonra hemen ülkeden çıkmak mümkün değil. Bunun için uzun dönemli yatırım yapmak gerekiyor ve yatırımın en az 5 yıl ülkede kalması gerekiyor.

"VATANDAŞLIĞA GİDEBİLEN SÜREÇ"

Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Jorge Cabral, yasal düzenlemeleri anlatırken, "Eğer yatırımın sabit bir yatırım olduğuna ikna olunursa, yatırımcılar daha uzun dönemli ikamet kartına da başvurabilirler -ki bu, vatandaşlığa kadar gidebilen bir süreç- bundan yatırımcının aileleri de yararlanabilir" dedi.

TÜRKİYE'DE NİYET VAR SOMUT BAŞVURU YOK

Büyükelçi Cabral, henüz yeni olmasına rağmen bu programla ilgilenenler olduğunu söyledi. Türkiye'den de konuyla ilgili birkaç niyet beyanı olduğunu dile getiren Cabral, örneğin bir ilaç şirketi ve gıda sektöründen bir şirketin Portekiz'de yatırımla ilgilendiğini ancak uygulama çok yeni olduğu için henüz somut bir başvuru olmadığını aktardı.

Cabral, "Biz bu uygulamanın Türkiye'de tanıtımını yapmak için çalışıyoruz. Bu amaçla birçok ticari kuruluşa, yatırımcıya mektup yazdım. Ben bunun çok ilgi çekeceğini düşünüyorum. Çünkü bu şekilde Portekiz'de yasal yollardan ikamet edebilmek söz konusu" dedi.

İSPANYA'DA BENZER UYGULAMA GÜNDEMDEYDİ

Avrupa'daki ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden biri de İspanya. Kriz nedeniyle hükümet kemer sıkma tedbirlerine başvuruyor ancak halk sık sık alınan bu kararları protesto etmek için sokağa çıkıyor.

İşsizliğin 5 yıl içinde yüzde 8'den yüzde 26'ya geldiği ülkedeki durumu İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Cristobal Gonzalez-Aller, AA'ya şöyle anlattı:

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAvrupa BirliğiİspanyaPortekiz
Görüş Bildir