Euro Krizi Gölgesinde G8

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

BBC Turkce - Haberler - Euro krizi gölgesinde G8

BBC Turkce - Haberler - Euro krizi gölgesinde G8

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Washington yakınlarındaki Camp David'de dünyanın en sanayileşmiş ülkelerinin oluşturduğu G8'in liderlerini ağırlıyor.

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya, Rusya, İtalya ve Kanada'nın oluşturduğu G8 grubu liderlerinin katılımıyla düzenlenen dünkü akşam yemeğinde İran ve Kuzey Kore'nin nükleer hedefleri gündeme geldi, Suriye'deki şiddet olayları tartışıldı.

Amerikalı yetkililer, İran dahil bir çok konuda genel bir fikir birliği sağlandığını söylüyor. Liderler İran konusunda da barışçı bir nükleer politika izlediğini kanıtlama sorumluğunun Tahran'da olduğu görüşünde. ABD başta olmak üzere Batılı devletler İran'ın nükleer silah geliştirme hedefi olduğunu savunurken Tahran bu iddiaları reddediyor.

Ancak asıl tartışma konusu, Euro krizi. G8 liderleri Yunanistan'da bir felaket yaşanacağı korkusunu, ülkenin Euro'yu terkedip drahmiye geçebileceği söylentileri karşısında Yunanlıların bankalardan çektikleri tasarrufların 700 milyon Euro'yu bulmasını ele alıyor.

Son olarak İspanya'dan gelen karamsar haberler de liderlerin gündeminde. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de bir kaç gün önce 16 İspanyol bankasının notunu düşürdüğünü açıklamıştı. Kimi çevreler, 2011 sonbaharında Avrupa'da bankacılık sistemini çökme aşamasına getiren krize geri dönülüyor olabileceği kaygılarına dikkat çekiyor.

Başkan Obama ile Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande zirve öncesi yaptıkları görüşmede, çabaların ekonomik büyümeye yoğunlaştırılmasını istedikleri yolunda ortak görüş belirttiler.

Cumartesi akşamı G8 zirvesi ardından liderlerin pek çoğu Chicago'ya geçerek Pazar ve Pazartesi günleri çok daha büyük bir uluslararası topluluğun temsil edileceği NATO zirvesindeki yerlerini alacak.

NATO zirvesinde de ağırlıklı olarak Afganistan'ın tartışılması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaFransaİngiltereİranİspanyaİtalyaJaponyaKoreNATORusyaSuriyeYunanistan
Görüş Bildir