Euro Bölgesinde İşsizlik Rekor Seviyede

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Euro Bölgesinde İşsizlik Rekor Seviyede

Euro Bölgesinde İşsizlik Rekor Seviyede

Avrupa Birliği'nin istatistik kurumu Eurostat'ın açıkladığı verilere göre 34 bin kişi daha bu ay işsiz kalmış olsa da, Temmuz ayı verilerinin sonradan gözden geçirilmesiyle, işsizlik seviyesinin %11,4 oranında aynı kaldığı görülüyor.

Bu dönemde en yüksek işsizlik oranı %25,1'le İspanya'da görülürken, en düşüğü de %4,5'le Avusturya'da kaydedildi.

Eurostat, Almanya'da işsizlik oranının %5,5 olduğunu açıkladı.

İşsiz olan gençlerin miktarı ise Euro bölgesinde hâlâ endişe verici seviyelerde bulunuyor. Bölge genelinde 25 yaş altı işsizlik oranı %22,8 olarak kaydedilirken, İspanya'da bu oran %52,9.

Yunanistan'da Haziran ayına ilişkin açıklanan veriler, gençlerin %50'sinin işinin olmadığını ortaya koyuyor.

Euro bölgesi genelinde en yüksek işsizlik oranı İspanya ve Yunanistan'da görüldü. Her iki ülke de yüksek borç seviyelerini indirmek için şu sıralar harcamaları kesip, vergileri arttırıyor.

Yunanistan bu adımlarla iki kurtarma paketinin şartlarını yerine getirmeye çalışırken, İspanya ise borçların ödeneceğine dair uluslararası yatırımcıların güvenini kazanmayı hedefliyor.

Eurostat, bu sırada Avrupa Birliği genelinde 49 bin kişinin daha işsiz kalıp, toplam işsiz miktarının 25,5 milyonu - yani %10,5’i - bulduğunu açıkladı.

Geçen seneye oranla işsizlerin sayısı 20 ülkede arttı, 6’sında azaldı, İngiltere’de ise aynı kaldı.

Haberin Tamamı İçin:

AB'de İşsizlik Rekoru

AB'de İşsizlik Rekoru

Avrupa Birliği'nde işsizlik oranları rekor kırarken, işsizlerin sayısı 25,5 milyona dayandı.

AB istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, Eylül ayında işsiz sayısı Avro Bölgesi'nde 34 bin ilaveyle 18 milyon 196 bine ve Birlik genelinde 49 bin ilaveyle 25 milyon 466 bine çıktı.

Son 12 ayda işsiz sayısındaki artış, Avro Bölgesi'nde 2 milyon 144 bin ve AB'de 2 milyon 170 bin oldu.

Ağustos ayı itibarıyla Avro Bölgesi'nde yüzde 11,4 ve AB'de yüzde 10,5 ile son yılların en yüksek düzeyinde bulunan işsizlik oranları Eylül'de değişmedi.

AB'de işsizlik oranları, borç krizindeki ülkelerden İspanya'da yüzde 25,1'e ve Yunanistan'da yüzde 24,4'e kadar tırmanırken, büyük ekonomilerden İtalya'da yüzde 10,7, Fransa'da yüzde 10,6, İngiltere'de yüzde 8 ve Almanya'da yüzde 5,5 olarak verildi.

25 yaşının altındakileri kapsayan genç işsizlik oranları ise Yunanistan'da yüzde 55,4 ve İspanya'da yüzde 52,9'a ulaştı.

AA / BRÜKSEL

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiAvusturyaFransaİngiltereİspanyaİşsizlikİtalyaYunanistan
Görüş Bildir