Eufloria - Mobil İnceleme

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Eufloria - Mobil İnceleme

Eufloria - Mobil İnceleme

İlk olarak 2009 yılında Dyson adıyla bir indie game olarak piyasaya çıkan Eufloria , sonrasında sırasıyla PlayStation ve iOS için de geliştirildi. Çıktığı yıl "Independent Game Festival" finalistlerinden birisi olan, "Direct2Drive" Vision ödülünü kazanan Eufloria, son olarak 2012'nin en iyi App Store oyunları sıralamasında ikincilik kazanarak mobil platformlarda da ne kadar başarılı olduğunu gösterdi. Aslında bana kalırsa PC ya da PlayStation'da oynamak yerine mobil platformda bu oyunu tecrübe etmek çok daha zevkli. Sadece Eufloria için değil, birçok indie oyununu PC yerine iPhone yada iPad'de oynamak benim için çok daha eğlenceli bir hâl alıyor. Örnek verecek olursak, Eufloria gibi birçok başarıya imza atmış World of Goo'yu her iki platformda oynamış olsam da, mobil platformda çok daha fazla eğlendiğimi söyleyebilirim.

Çok hoş grafiklere ve ses efektlerine sahip olan Eufloria bir strateji oyunu. Galcon'a oldukça benzeyen, bazı noktalarda Risk'i de andıran bu oyun, oynanış olarak özellikle iPad'de oldukça kullanışlı bir yapıya sahip. Oyundaki amacımız, sahip olduğumuz uçan, kaçan, savaşan tohumları kullanarak kolonimizi bulunduğumuz galakside genişletebildiğimiz kadar genişletmek. Bunu yapabilmemiz için bize oyunun başında küçük bir gezegen veriliyor. Bu gezegen üzerine savaşçı tohumlar yetiştiren ya da gezegenimizin savunmasını sağlayan ağaçlar yapıyoruz. Sonrasında ise o gezegen senin, o gezegen benim başlıyoruz maceraya. Tabi galakside yalnız olmadığımızı da söylemek lazım. Kolonimizi genişletmeye çalışırken "grey", "red" gibi düşman ırklarla da savaşmamız gerekiyor. Bu savaşlar bazen onların gezegeninde, bazen ise bizim gezegenimizde gerçekleşiyor. Bu nedenle saldırı odaklı ağaçlar yetiştiriken, savunmayı da unutmamak lazım.

Oyunda 3 farklı mod bulunuyor. Bunlar " Story Mode", "Skirmish Arenas" ve "Dark Matter Mode ". Story Mode, maceramıza sıfırdan başladığımız, her yeni bölümde hikayenin akışına göre tamamlamamız gereken farklı görevlerle karşılaştığımız bir mod. Skirmish Arenas ise hikayeden tamamen bağımsız olan bölümleri içeren bir mod. Bu modda yeni bölümlerin açılması için Story Mode'da belli sayıda bölüm bitirmiş olmamız gerekiyor. Son mod olan Dark Mater Mode, Story Mode'da bulunan bölümlerin çok daha zor olanlarını oynadığımız bir mod. Story Mode dışındaki diger iki modu ayarlar menüsünden açıp kapatabiliyoruz. Bunun dışında yine aynı yerden Story Mode'da bulunan 5 farklı bölümü de açıp kapatabiliyoruz. Ayarlar menüsüne değinmişken " Play Style " özelliğinden de bahsetmek gerek. Oyunda iki farklı oyun tarzı bulunuyor. Bunlar relaxed ve challenging . Aralarındaki fark ise arka planda çalan müziklerin farklı olması. Birinde rahatlatıcı bir müzik çalarken diğerinde " saldır ulann !" diye kamçılayan bir müzikle karşılaşıyoruz. Oynanış olarak bir fark yaratmamasına rağmen psikolojik olarak etkilediğini söyleyebilirim. Zaten oyunun müzikleri üzerinde de epey çalışılmış. Oyunun giriş ekranında yapılan öneriyi burada ben de yineleyim, "Lütfen kulaklık ile oynayınız".

Biraz da oyunun teknik kısımlarından bahsedelim. Gezegenimizin üzerinde sınırlı sayıda savunma ya da saldırı amaçlı ağaçlar yetiştiriyoruz. Saldırı ağaçlarımızdan çıkan askerlerin (tohum) enerji, güç ve hız özellikleri bulunuyor ve bunlar sahip olduğumuz gezegenden gezegene değişiyor. Story Mode'un ilerleyen bölümlerinde gezegenin bu üç özelliğinden herhangi birini geliştirerek daha hızlı ya da daha güçlü askerler yetiştirebiliyoruz. Bu noktada diğer iki modu oynamadan önce Story Mode'da biraz vakit geçirmeniz gerektiğini söylemeliyim. Çünkü her yeni bölümde yeni bir özellikle karşılaşıyoruz ve bunlar Story Mode'da detaylı olarak anlatılıyor. Bu nedenle bu modu oynamadan diğerlerini oynarsanız biraz afallayabilirsiniz.

Genel hatlarıyla Eufloria, mobil platformlarda oynadığım en kaliteli oyunlardan bir tanesi. Strateji oyunlarını seviyorsanız, minimalist grafikleriyle ve sizi oyunun içine çeken ses efektleriyle Eufloria'nın sizi fazlasıyla tatmin edeceğini söyleyebilirim. Bölümlerin ortalama 10 dakika sürmesi, Eufloria'nın birkaç saat oynayıp bir kenara atılmasını da engelliyor. Bu nedenle verdiğiniz parayı da fazlasıyla hakediyor. Eufloria bu zamanlarda 2012 yılının en iyi ikinci App Store oyunu seçilmesi nedeniyle indirimde. Kaçırmayın derim.

NOT: 5/5

Eufloria HD (Hem iPad, hem iPhone ile uyumlu)

Eufloria(iPhone ile uyumlu)

Eufloria HD (Android)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AndroidAppleFestivalPlaystationiOSiPhonemüzikoyun
Görüş Bildir