Ethem Sarısülük'ün Cenazesi Toprağa Verildi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ethem Sarısülük'ün Cenazesinin Kızılay'a Götürülmesi Engellendi

Polis ve jandarma Ethem Sarısülük'ün cenazesini Kızılay'a götürmek isteyen gruba yolu kapatarak engel oldu, güvenlik güçleriyle cenaze sahipleri arasında görüşmeler devam ediyor

T24

Ankara' da Gezi Parkına destek eylemlerinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük' ün cenazesinin Kızılay' da tören yapılmak üzere götürüldügü sırada polis ve jandarma ekipleri Batıkent kavşağında yolu kapattı.

Cenazenin Kızılay' a götürülmesine engel olmak isteyen güvenlik güçleriyle cenaze sahipleri arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Ethem Sarısülük'ün Cenazesine Çevik Kuvvet Engeli

Ankara'daki Gezi Parkı protestolarında polis kurşunuyla kafasından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün cenazesi, Kızıay'da vurulduğu noktaya götürülmeye çalışılırken Çevik Kuvvet ve Jandarma tarafından durduruldu.

Gezi Parkı protestolarının Ankara ayağında polis kurşunuyla kafasından vurularak hayatını kaybeden Ostim işçisi Ethem Sarısülük , bugün son yolculuğuna uğurlanıyor. Cenaze, Kızılay'da Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yere götürülmeye çalışılırken, konvoy Çevik Kuvvet ve Jandarma Ekipleri’nin engeliyle karşılaştı.

Ethem’in cenezasi saat 11.00 sıralarında Batıkent’teki Cemevi’nden alınarak konvoy eşliğinde Kızılay’daki vurulduğu yere götürülmek üzere yola çıkarıldı. Batıkent’in İstanbul yoluna çıkış noktasında konvoy, Çevik Kuvvet ve Jandarma Ekipleri’nin engeliyle karşılaştı. TOMA aracı ve çok sayıda Çevik Kuvvet ve Jandarma’nın önlem aldığı noktada, konvoyun sorumluluğunu üstlenenler Çevik Kuvvet Amiri ile yolun açılması konusunda konuşmaya başladı. Aralarında geçen diyalogda Çevik Kuvvet Amiri “Cenazenin oraya gitmesi halinde olası bir taşkınlıkta ciddi sorunlar yaşabiliriz. Cenazenizi burada bırakın, orada anmanızı yapabilirsiniz” dediler. Ethem’in cenazesini Kızılay’a götürmek isteyenler ise bütün önlemlerin alındığını, herhangi bir taşkınlık olmayacağını, kendilerinin ve Kızılay’daki sendikaların bütün sorumluluğu üstlendiğini söyledi. Yaklaşık 10 dakikadır süren konuşmalar devam ediyor...

Ethem Sarısülük 1 Haziran’da Kızılay’da başından vurulmasının ardından 14 gün boyunca yaşam mücadelesi vermişti. Beyin ölümünün ardından 2 gün önce kalbi de durarak hayata veda eden Ethem Sarısülük’ün cenazesi yapılan otopsinin ardından Batıkent’teki Cemevi’ne getirilmişti. Bugün Ethem Sarısülük için Ankara’da iki yerde anma töreni gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Sarısülük’ün cenazesinin tutulduğu Batıkent’teki Cemevi’ne sabah saatlerinde insanlar gelmeye başladı. Ethem’in büyük boy bir posterinin ve “Ölüm, adın kalleş olsun!” yazılı pankartın asıldığı Cemevi’nde hüzünlü bir hava hakim.

Haberin Tamamı İçin:

Ethem Sarısülük Memleketine Uğurlandı

Ankara'daki gösterilerde polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün cenazesi bugün Batıkent'te bulunan Pir Sultan Abdal Cemevi'ne getirildi. Sarısülük'ün buradaki cenaze törenine onbinlerce insan katıldı.

Saat 12.30'da Sarısülük'ü vurulduğu yerde anmak isteyenlere polis müdahale etmişti. Ve cenazenin Kızılay'a getirilmesi engellenmişti. Abi Mustafa Sarısülük'te Kızılay'daydı.

Anne Sarısülük "Bir oğlumu kaybettim. Başka bir oğlumu daha kaybedemem. Mustafa gelmeden cenaze töreni bitemez" dedi. Daha sonra Mustafa Sarısülük'te cenaze törenine katıldı.

Anmada konuşan Pir Sultan Abdal Dayanışma ve Kültür Derneği Genel Başkanı (PSADK) Kemal Bülbül "Başbakan bu ülkede terörizm olduğunu söylüyor. Evet vardır. Adı devlet terörüdür" dedi.

Çarşı Grubu ise Sarısülük'ün mezarına dökülmesi için Gezi Parkı'ndan kavanoz içinde bir toprak gönderdi.

Cemevi'ndeki törenin ardından Sarısülük'ün cenazesi memleketi Sungurlu'ya defnedilmek üzere saat 15.30'da yola çıktı. (SK/HK)

Fotoğraflar: Serhat Korkmaz

Haberin Tamamı İçin:

Ethem Sarısülük'ün Cenazesi Toprağa Verildi

Ethem Sarısülük'ün cenazesi, memleketi Çorum’un Sungurlu ilçesinde toprağa verildi**

T24

Ankara'daki Gezi Parkı'na ilişkin eylemlerde yaralanan ve hastanede hayatını kaybeden Ethem Sarısülük' ün cenazesi, Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Beydilli köyünde toprağa verildi.

Ankara'daki Gezi Parkı'na ilişkin eylemlerde yaralanan ve hastanede hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün cenazesi, Çorum'da toprağa verildi.

Sarısülük'ün cenazesi, Ankara’daki törenlerin ardından ailesi ve yakınları tarafından Çankaya Belediyesi’ne ait cenaze aracıyla konvoy eşliğinde doğum yeri olan Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Beydilli köyüne getirildi.

Köy camisinin yanındaki boş alana getirilen cenaze, ailesi ve yakınlarından helallik alınmasının ardından götürüldüğü köy mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine, Ethem Sarısülük'ün ailesi ve yakınlarının yanı sıra bazı siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Cenazeye katılanların, üzerinde Sarısülük'ün resminin bulunduğu tişörtler giydiği görüldü.

Ailesiyle beraber uzun süredir Ankara yaşayan Ethem Sarısülük’ün, 3 kardeşiyle Ostim Sanayi Sitesi’nde kendilerine ait demir atölyesinde çalıştığı öğrenildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanEthem SarısülükGezi ParkıİstanbulPolisTürk Kızılayı
Görüş Bildir