Ethem Sarısülük Hayatını Kaybetti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Ethem Sarısülük'ün Kalbi de Durdu

Gezi Parkı eylemleri sırasında Ankara Kızılay'daki gösteride polis kurşunuyla başından yaralandığı iddia edilen Ethem Sarısülük'ün kalbi de durdu. Eylemler boyunca 4. ölüm meydana geldi.

Numune Hastanesi'nde 1 Haziran tarihinden itibaren yoğun bakımda tedavi gören Sarısülük'ün beyin ölümü geçtiğimiz günlerde gerçekleşmişti. Şu dakikalarda da Ethem Sarısülük'ün kalbsi durdu. Ağabey Mustafa Sarısülük Hürriyet'e "Maalesef kardeşimi kaybettik" dedi.

DÜN YOĞUN BAKIMDAYDI

sağlık bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Nurullah Zengin, dün yaptığı açıklamada Sarısülük'ün koma halinin ve hayati tehlikesinin devam ettiği ve tedavisinin yoğun bakımda sürdüğü açıklanmıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Ethem Sarısülük hayatını kaybetti

Ankara'daki Gezi Parkı olayları sırasında yaralanan eylemci Ethem Sarısülük, 14 gün süren hayat mücadelesini kaybetti. Ethem Sarısülük'ün cenazesi Pazar günü toprağa verilecek.

Ankara'da Gezi Parkı eylemlerinin başladığı 1 Haziran günü, polis tabancasından çıktığı iddia edilen kurşunla yaralanan eylemci Ethem Sarısülük, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 14 gündür verdiği hayat mücadelesini kaybetti. Bugün hayatını kaybettiği bildirilen Ethem Sarısülük'ün cenazesinin Adli Tıp Kurumu'nda otopsiye tabi tutulacağı belirtilirken,...

Haberin Tamamı İçin:

Ethem Sarısülük Hayatını Kaybetti

Ankara direnişinde, 1 Haziran’da başından vurularak ağır yaralanan OSTİM işçisi 27 yaşındaki Ethem Sarısülük bugün hayatını kaybetti.

Sarısülük ailesinin Avukat Kazım Bayraktar, bianet’e yaptığı açıklamada, bu akşam otopsi yapılacağını, kendisinin de otopside bulunacağını söyledi.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yöneticisi Nurullah Zengin , aynı akşam yaptığı açıklamada, Sarısülük’ün koma halinin ve hayati tehlikesinin devam ettiğini ve tedavisinin yoğun bakımda sürdüğünü" söylemişti.

Ancak ailenin avukatları bu açıklamanın Sağlık Bakanlığı baskısıyla yapıldığını, beyin ölümünün gerçekleştiğini, kesin ölümün de 90 saat içinde gerçekleşebileceğini söyledi. Bugün Sarısülük’ün kalbi de durdu ve kesin ölümü ilan edildi.

Ankara Adli Tıp Grup Başkanvekili Dr. Mustafa Karapirli, Ethem Sarısülük’ün vurulmasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na yazdığı 12 Haziran tarihli yazıda, avukatların otopsiye giremeyeceklerini ifade etmişti:

“…vefat eden kişinin... vekillerinin ve kardeşinin otopside hazır bulunmasının hem mevzuat açısından hem de teknik açıdan uygun olmadığı görülecektir.”

Avukat Bayraktar, otopsiye girmelerinin yasal hakları olduğunu söyleyerek itiraz etmişti:

“Biz, avukatları olarak Ethem'in beyninden çıkarılacak ve şimdilik ‘metal cisim’ olarak tanımlanan mermi çekirdeğini görmek istiyoruz.”

İtiraz dikkate alındı, Bayraktar bugün Adli Tıp Kurumu'nda yapılacak otopsiye girecek.

Taksim’deki Gezi direnişine destek için Ankara'da yapılan eylemde, 1 Haziran günü polisin açtığı ateş sonucu Ethem Sarısülük başından vuruldu. Ağır yaralı olarak Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

6 Haziran’da olay yerinde keşif yapıldı. 10 Haziran’da MOBESE görüntüleri de ortaya çıktı. Videoda çevik kuvvet polisinin kaçarken ateş açtığı, ardından Ethem Sarısülük’ün yere yığıldığı görülüyor.

Sarısülük’ün olduğu bölgeye gaz bombası atmaya devam eden polisler, Sarısülük’ün arkadaşlarının söylemesiyle yaralı olduğunu fark ediyor.

Avukat Bayraktar, “Olayda ateş eden bir polis olduğu açıkça belli, hem tanıklar anlattı hem de video görüntülerinde var. Görüntü kayıtlarına göre, o polis memuru kalkanını yere bırakıp göstericilerin arasına fırlıyor, tekme atıyor ve sonra ateş açarak geri çekiliyor. Bu hareketi amirinin gözü önünde yapıyor.”

“Polislere silah ve mermi zimmetli teslim edilir, bir olayda kullanılan silah ve mermi olaydan sonra tespit edilir tutanağa geçer. Ateş eden polis belli.”

Soruşturmayı yürüten Savcı Veli Dalgalı bir hafta önce Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazarak, polisin kimliğinin bildirilmesini istedi. Ancak olayın üzerinden 14 gün geçti ve savcılığa hala bir yanıt gelmedi.

Bianet / Ayça Söylemez

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraEthem SarısülükGezi ParkıPolisTürk Kızılayıolay
Görüş Bildir