İşte Ethem Sarısülük'ün Vurulma Anı

 > -

Ethem Sarısülük Soruşturmasında, Savcıdan Polise 'Bilirkişi' Vetosu

Gezi Park eylemlerine destek amacıyla Ankara'da yapılan gösterilerde polis kurşunuyla vurulan Ethem Sarısülük'ün yaralamasına ilişkin başlatılan soruşturmada, savcı "polisin bilirkişi olarak" görevlendirilmesine itiraz etti.

Gezi Park eylemleri destek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilerde, işçi Ethem Sarısülük polis kurşunuyla yaralanmıştı. Sarısülük’ün hastanede tedavisi sürerken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı , olaya ilişkin soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında bilirkişiler eşliğinde Sarısülük’ün vurulduğu yer olan Kızılay Meydanın keşif yapıldı. Ancak keşif sırasında çarpıcı bir gelişme yaşandı.

SAVCIDAN POLİSE İTİRAZ

Komisyon bilirkişi listesinde yer alan N.A’nın polis olduğunun anlaşılması üzerine, soruşturmayı sürdüren savcı, bu isme itiraz etti. Bunun üzerine TÜBİTAK ’tan bilirkişi talep edildi. TÜBİTAK’ın olay yeri inceleme çalışması yapacak nitelikte teknik eleman bulunmadığının bildirilmesi üzerine, savcı ‘işin aciliyeti’ nedeniyle Ankara İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Timinde görevli personelden bilirkişi talep etti. Talep üzerine bilirkişi olarak iki Başçavuş görevlendirildi.

MERMİ SEKMEDİ

Tanık anlatımları ve bilirkişi incelemesi sonucu hazırlanan olay yeri keşif tutanağında Ethem Sarısülük’ün vurulması şöyle anlatıldı: “Tanık beyanlarına ve bilirkişilerin tespitlerine göre Ethem Sarısülük’ün yaralandığı yeri Ankara Metrosu Milli Müdafaa çıkışında, çıkışa 8 metre mesafede kaldırım üzeri olduğu anlaşıldı. Ateş edildiği yer itibariyle olay mahallinde merminin sektiğini gösteren herhangi bir iz veya emarenin bulunmadığı bilirkişiler aracılığıyla tespit edildi.”

ETHEM BÖYLE VURULDU

Keşif sırasında Sarısülük’ün vurulmasını gören bazı tanıklarda dinlenildi. Tanık İsmail Kızılçay, ifadesinde şunları anlattı: “Olaylar sırasında polis yoğun gaz kullanmıştı. Metronun girişinin YKM mağazası tarafından girişin yaklaşık 4-5 metre önünde isminin sonradan Ethem Sarısülük olduğunu öğrendiğim şahıs yere düştü. Başında kan akıyordu. Kan tazyikli şekilde fışkırarak akıyordu. Ethem yere düşmeden önce 5-6 el silah sesi duydum. Silahı ateşleyen çevik kuvvette görevli üniformalı bir polis memuruydu. Polis memuru elinde silahla ateş ediyordu. Bir ara silah olan eli önden arkaya doğru gitti. Eli arkadayken yani namlunun ucu yukarıdan geriye doğru dönmüşken ateş etti. Silah atışlarının ortalarında Ethem yere düştü.”

ETHEM BAŞINDA YARALANDI

Tanık Burhan Çoban da Sarısülük’ün vurulduğu anda Kızılay’da olduğunu kaydederek, “Polisler geri çekiliyorlardı. Polislerden biri kalkanı yere bıraktı ileriye, göstericilere doğru gelerek, göstericilere tekme ve yumruk atmaya başladı. Göstericiler topluca polisin üzerine yürüyünce bu defa belinde silahını çekti ve 5-6 el ateş etti. Ateş sırasında Ethem Sarsülük yere düştü. Başında yaralanmıştı. Yoğun bir şekilde kan akıyordu. Polis memuru silahı belinde çeker çekmez ateş etmeye başladı. Silah havaya kalkıncaya kadar ateşine devam etti. Havadayken de ateş etti. En son silah havadayken geriye doğru yatırdı ve bu haldeyken de ateş etti. İlk ateşe başladığında yüzü eylemcilere dönüktü.”

ETHEM 10 SANİYEDE YERE DÜŞTÜ

Tanık Mehmet Can Tayşan da olaylar sırasında polisin yerde yatan bir göstericiye tekme attığına dikkat çektikten sonra şunları anlattı:

“Olaylar sırasında polislerden birisi bir anda elindeki kalkanı yere bıraktı. Polis grubunun arasında çıkıp göstericilere doğru geldi. Yerde yatan bir gösterici vardı. Ona tekme attı. Gösterici grubu polisin üzerine doğru yürüyünce, polis belindeki silahı çekti. Çeker çekmez, silah göstericilere dönük iken, ateşledi. Ethem Sarısülük ilk ateşten yaklaşık 10 saniye sonra atış devam ederken yere düştü. Başında yaralanmıştı kan akıyordu.”

Haberin Tamamı İçin:

İşte Ethem Sarısülük'ün Vurulma Anı

Ankara’da 'Gezi Parkı'na destek amacıyla yapılan gösterilerin ilk günlerinde başından yaralanan Ethem Sarısülük'ün nasıl vurulduğu ortaya çıktı. Görüntülerde Ethem Sarısülük'ün 1-2 metre mesafeden nasıl vurulduğu görülüyor.

Görüntülerde Ethem Sarısülük'ün 1-2 metre mesafeden nasıl vurulduğu görülüyor. 1 2013 tarihinde, Kızılay’da üniformalı bir polis tarafından ateşli silahla yaklaşık 1-2 metre mesafede vurulan Ethem Sarısülük'ün vurulma anının görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde Ethem Sarısülük'ü vuran polis ve vurma anı görülüyor.

Tanık: Polis silahla vurdu

Olayın tanıklarından İsmail Kızılçay, Sarısülük’ün Çevik Kuvvet polisi tarafından Güvenpark ve YKM arasında kalan yolda vurulduğuna tanık olduğunu söylemişti. Kızılçay, “Alandan geçerken vurulan arkadaşa çevik kuvvet tarafından ateş edildiğini gördüm. Arkadaş yere düşünce 112’yi arattırdım. Yoldan ambulans geçiyordu, durdurduk ve yaralı şahsı hastaneye götürdük” demişti.

Beyin ölümü gerçekleşmedi

Kızılay’da Yeni Karamürsel’in önünde başından yaralanan ve arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılan Sarısülük’ün başında plastik mermi ya da gaz bombası fişeği olamayacak bir metal cisim olduğu tespit edildi. Ancak Sarısülük’ün ameliyat olması halinde hayatını kaybetmesi riskinin yüksek olduğunu değerlendiren doktorlar, yoğun bakımda tutma kararı aldı. Sosyal medyada beyin ölümü gerçekleştiği iddiasına karşın Ailenin avukatı Kazım Bayraktar beyin ölümünün gerçekleşmediğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraEthem SarısülükGezi ParkıPolisTürk Kızılayıolay
Görüş Bildir