Sarısülük Davasının İlk Duruşması Başlamadan Ertelendi

 > -

Ethem Sarısülük Davası Başlıyor

Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve kısa sürede tüm yurda yayılan protesto gösterilerinin Ankara ayağında hayatını kaybeden işçi Ethem Sarısülük’ün (26) ölümüyle ilgili dava bugün başlıyor.

Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis memuru Ahmet Ş., “meşru savunma sınırını kasıt olmaksızın aşarak taksirle öldürmek” suçundan 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis istemiyle ilk kez hakim önüne çıkacak. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde, olayı protesto etmek amacıyla büyük bir kitlenin toplanması bekleniyor.

1 Haziran’da Kızılay Güven Park’taki gösterilerde başına metal bir cisim isabet ettiği iddia edilen Sarısülük, tedavi gördüğü hastanede 14 Haziran’da hayatını kaybetti. Sarısülük’ün polis kurşunuyla öldürüldüğü, ancak hayatını kaybedip yapılan otopsinin ardından açığa çıktı.

TÜRKER KARAPINAR | Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

Ethem'in Duruşmasında Sıkıyönetim

Kızılay'da 1 Haziran günü düzenlenen Gezi Parkı eyleminde Ethem Sarısülük'ü başından vurarak ölümüne neden olan polis memuru Ahmet Şahbaz'ın yargılanması olağanüstü güvenlik önlemleri altında başlıyor.

Mahkeme salonunuda izleyici sıralarında “güvenlik gerekçesiyle” 50 tane sivil giyimli çevik kuvvet polisi oturturuldu. Bu uygulama adliye tarihinde ilk kez yaşanıyor.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma nedeniyle Ankara Adliyesi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Adliye çevresinde çok sayıda çevik kuvvet polisi konuşlandırılırken, bir o kadar da sivil ekipler görev aldı.

Duruşmanın görüleceği Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin önü ile buraya giden koridorlarda da yoğun güvenlik önlemi gözleniyor. Emniyet, sanık polisi korumamak için daha duruşma başlamadan mahkeme salonuna 50 kadar sivil giyimli çevik kuvvet polisi soktu. Sivil çevikler, izleyici sıralarına oturarak duruşmayı beklemeye başladı. Sıralarda polislerin oturması nedeniyle diğer izleyicileri sınırlı yer kaldı. Mahkeme kapısı önünde 50 kadar çevik, 50 kadar da sivil polis bulunuyor.

Alican Uludağ | Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

Ethem Sarısülük'ün ailesi adliyeye girerken...

Ethem Sarısülük Davası Başlayamadı!

Gezi olaylarında polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük davasının ilk duruşmasında salon sivil polislerce dolduruldu. Sarısülük ailesinin itirazı sonucu hakim salonu boşaltılmasını istedi ancak iki tarafın avukatları arasında bir anda arbede başladı. İlk duruşma yapılamadan dava 28 Ekim'e ertelendi.

Gezi eylemlerine destek amacıyla Ankara’da 1 Haziran tarihinde yapılan gösteride polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarsısülük’ün ölümüne ilişkin ilk dava Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

Sanık polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında “meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürmek” suçundan açılan ve Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan davanın ilk duruşmasında Ankara Adliyesi polis ablukasına alınırken, duruşma salonunda büyük bir kalabalık olduğu görüldü.

GERGİN DURUŞMA

Sarısülük’ün ailesin avukatlarının duruşma salonunda sivil polislerin bulunmasına itiraz etti. Ailenin avukatları, duruşma salonunda bulunan polislerin çıkarılmasını istedi. Yaşanılan tartışma sonucu mahkeme başkanı duruşma salonunu boşaltılmasını talimatını verdi.

SİVİL POLİS TARTIŞMASI

Ethem’in annesi Sayfı Sarısül de tartışmalara katılarak “Salonda sivil polis istemiyoruz” diyerek tepkisini gösterdi. Duruşma salonundaki tartışmalar duruşma savcısının da katılmasın üzerine Sarısülük ailesinin avukatları sert tepki göstererek, “Siz kimsiniz, siz tarafsızın” diyerek tepkisini gösterdi.

Mahkeme başkanın talimatı üzerinde duruşma salonunda bulunan sivil polisler duruşma salonunu terk etti. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Hüseyin Aykgün ve Levent Gök de izleyici olarak takip ediyor.

SALON BİR ANDA KARIŞTI

Mahkeme Başkanı’nın duruşma salonunu boşaltmasını ardından Sarısülük ailesinin avukatları ile sanık polis memurunun avukatları arasında gerginlik yaşandı. Bir anda karışan mahkeme salonunda avukatlar birbirine girdi. İzleyiciler de olaya dahil olunca duruşma salonundaki tansiyon iyice yükseldi. İzleyiciler salonda polis istemediklerini belirten sloganlar atarken, güvenlik güçleri sanık sandalyesindeki polis memuru Ahmet Şahbaz’ı güvenlik çemberine aldı.

DAVA KAPALI GÖRÜLECEK

Yaşanan sert tartışmaların ardından mahkeme başkanı, ‘kamu güvenliğini’ gerekçe göstererek duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.

Duruşmaya izleyici ve gazeteci alınmayacak. Sarısülük ailesinin ve avukatların itirazı sonucu sivil polislerin salondan çıkarılmasının ardından salonda kalan milletvekilleri de mahkemenin bu kararının dışarı alınıyor.

SANIK POLİS DURUŞMAYA PERUKLA GELDİ

Mahkeme heyetinin duruşmanın kapalı yapılmasına karar vermesinin ardından güvenlik ekipleri salonu boşaltmaya başladı. Ancak bu sırada duruşma salonu tekrar karıştı. İzleyiciler mahkemenin kararını “ ’de bile böyle bir yargılama sistemi görülmedi” diye protesto ederken Cem Sarısülük ile diğer bazı müştekiler sanık sandalyesinde bekleyen sanık polis memurunun üzerine yürüdü.

Güvenlik görevlileri sanık polis Ahmet Şahbaz’ı korumaya aldı. Arbede sırasında sanık polis memurunun tanınmamak için başına taktığı peruk yere düştü. Müşteki avukatları peruğu havaya kaldırarak duruşma salonunda sergiledi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Çıkan olaylar gerekçesiyle mahkeme başkanı duruşmayı 28 Ekim’e erteledi. Böylece ilk duruşma yapılamadı.

Mesut Hasan Benli - Radikal

Haberin Tamamı İçin:

Ethem Sarısülük Davasında Arbede

Ankara'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Sarısülük'ün ölümüne ilişkin polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında, "meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle adam öldürme" suçundan açılan davanın ilk duruşmasında çıkan olaylar nedeniyle mahkeme başkanı, duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi. Karar sonrasında, Sarısülük ailesi sanık Ahmet Şahbaz'a saldırdı. Şahbaz, polis tarafından duruşma salonundan çıkarıldı. Saldırı sırasında sanık Şahbaz'ın aldığı darbeler sırasında başındaki peruk düştü.Ayrıca Şahbaz'ın kalın çerçeveli bir gözlük taktığı da gözlendi. Dava 28 Ekim'e ertelendi.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde, Ankara'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin davanın kapalı yapılmasına karar verilmesi sonrasında Sarısülük ailesi sanık Ahmet Şahbaz'a saldırdı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Afak İlleez'in duruşmanın kapalı yapılmasına karar verildiğini açıklamasının ardından izleyiciler salon dışına çıkmaya başladı.

Kararın adliye dışında öğrenilmesiyle birlikte dışarıdan protestolar başladı. Aynı anda duruşma salonu önünde başlayan gerginlik, duruşma salonuna da sıçradı. Bu sırada Ethem Sarısülük'ün anne ve kardeşleri, sanık kürsüsündeki Şahbaz'a saldırdı. Adliye polisleri Şahbaz'ı güçlükle salon dışına çıkarırken, avukatları da Sarısülük ailesinin fertlerini yatıştırmaya çalıştı.

Saldırı sırasında sanık Şahbaz'ın aldığı darbeler sırasında başındaki peruk düştü.Ayrıca Şahbaz'ın kalın çerçeveli bir gözlük taktığı da gözlendi. Müşteki avukatları yere düşen peruğu mahkeme heyetine gösterdi. Olaylar nedeniyle duruşmaya başlanamadı.

Adliye polisleri ve avukatlar arasında bu nedenle başlayan tartışmanın büyümesi üzerine mahkeme Başkanı Afak İlleez, avukatlar, stajyerler ve gazeteciler dışındaki herkesin salonu boşaltmasını, ardından izleyicilerin alınmasını istedi. Ancak gerginlik yatışmadı. Bazı izleyiciler duruşma salonuna girerken, polis aleyhinde sloganlar attı.

Sarısülük ailesinin avukatları da duruşma salonuna halen polisin alındığını söyleyerek, polislere tepki gösterdi. Sarısülük ailesinin avukatlarından Bülent Teoman Özkan ile sanık avukatları birbirinin üzerine yürürken, araya diğer avukatlar ve polis girdi.

Bu sırada sanık polis Şahbaz, duruşma salonundan çıkarıldı. Halen duruşmaya katılanların tutanağa geçirilmesine başlanamadı. Salondaki tartışmaların devam ettiği sırada mahkeme başkanı İlleez, kamu güvenliği nedeniyle duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.

Rıza ÖZEL - Oya ARMUTÇU - Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

Fotoğraf: Sendika.org

Fotoğraf: Sendika.org

Fotoğraf: Sendika.org

Ethem Sarısülük Cinayeti Davasında Olaylı İlk Duruşma

Ankara’da 1 Haziran’da Gezi Parkı eylemine destek gösterileri sırasında Çevik Kuvvet polisi Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan mermiyle hayatını kaybeden Ethem Sarısülük davasının ilk duruşması olaylı başladı.

6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşması öncesinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, Sarısülük ailesinin yakınlarına destek vermek üzere Ankara Adliyesi'ne gelen yaklaşık 250 kişi, ''Katil polis hesap verecek, katil devlet hesap verecek'' sloganları attı.

Duruşma başlamadan hemen önce sivil polis oldukları öne sürülen 100 kişinin mahkeme salonunda yer almasıyla ilgili tartışma yaşandı.

Avukatlar ve Sarısülük'ün ailesi bu kişilere itiraz etti ve salondan çıkarılmasını istedi.

Bunun üzerine salondaki sivil kişilerin bazılarının ''çıkmayacağız, kesin sesinizi'' diye bağırdıkları duyuldu.

Tartışmalara müdahale eden mahkeme başkanı, 'sivil polis' oldukları iddia edilen kişilerin duruşma salonundan çıkarılmalarını istedi.

Salon boşaltıldıktan hemen sonra mahkeme yargıcı, güvenlik gerekçesiyle duruşmanın kapalı görülmesine karar verdiğini açıkladı.

Avukatlar, mahkemenin taraflara sorulmadan böyle bir karar almasını eleştirerek itiraz ettiler ve bunun ''planlı bir tuzak olduğunu'' söylediler.

Avukatlarla mahkeme heyeti arasında ayrıca tutanak tartışması da yaşandı.

Şikayetçi taraf, kararın geri çekilmesini isterken, hakim mahkemenin kapalı görüleceğinde ısrar etti.

Bu tartışmalar sırasında duruşma salonuna giren siviller, salondan tekrar çıkarıldı.

Bu sırada sivil polislerle avukatlar ve Sarısülük ailesi arasında arbede yaşandı.

Sivil polisler mahkeme salonunda müşteki yakınlar ile avukatlardan bazılarını darp ederken, bazı sivil polisler de sanığı korumak için çevresinde çember oluşturdu.

Arbede sırasında ayrıca sanık Ahmet Şahbaz'ın tanınmamak için taktığı peruğun da düştüğü belirtiliyor.

Ortalığın sakinleşmesinin ardından müşteki avukatları salondaki sivil polislerin yeniden çıkarılmasını istedi.

Daha sonra siviller mahkeme salonunun önünden ayrıldılar.

Ethem Sarısülük’ün ölümünden bugüne kadar her aşaması tartışmalara neden olan davada sanık polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

14 Haziran’da beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük’ün vurulmasıyla ilgili çok sayıda iddia gündeme geldi. MOBESE kameralarının olay anında gökyüzüne çevrildiği anlaşıldı. Başlatılan soruşturmada olay yerinde, ancak yedi gün sonra keşif yapılabildi. Yapılan otopsi ve ortaya çıkan video görüntüleri sonrasında Sarısülük’ün, Çevik Kuvvet polisi Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan merminin başına isabet etmesi sonucu öldüğü kesinleşti.

Kimliği uzun süre açıklanmayan polis memuru Şahbaz, olaydan 23 gün sonra adliyeye getirildi ve savcılık tarafından tutuklanması talebiyle Nöbetçi 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Şahbaz ifadesinde, linç edilmekten kurtulmak için havaya ateş ettiğini söyledi.

Mahkeme olayı, “meşru müdafaa sınırları içinde” kabul ederek sanığı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Mahkeme, kararında ayrıca Şahbaz’ın tutuklanmasının telafi edilmeyecek zararlara neden olabileceğini savundu.

Soruşturma kapsamında açılan dava sürecinde de tartışmalar yaşandı. Sarısülük’ün ölümünü soruşturan Cumhuriyet Savcısı ifadeler, görüntü kayıtları ve deliller ışığında polis memuru hakkında iddianame hazırladı. İddianamenin gönderildiği Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi ise sanığın “idari izin alınmadan” yargılanamayacağı gerekçesiyle davanın “durmasına” ve “gereğinin yerine getirilmesi için dosyanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine” karar verdi.

Başsavcılık ise incelemesinin ardından suçun “adli yargılama” kapsamında olduğuna kanaat getirerek “iade” edilen dosyaya itiraz etti. Üst mahkeme dosyayı inceledikten sonra başsavcılığın itirazını yerinde bularak davanın iddianamenin gönderildiği mahkemede görülmesine karar verdi.

Davaya ilişkin tartışmalar yine sonlanmadı. Sarısülük’ün vurulduğuna tanıklık eden Mehmet Can Tayşan gözaltı listesine alındı, aranmaya başlandı. Tanık olarak bildirilen Şahin İmga önce tutuklandı, sonra serbest bırakıldı. Keşifte dinlenen tanık Burhan Çoban’ın ise telefonla tehdit edildiği öne sürüldü.

Öte yandan Ağustos ayı başında bu kez de Sarısülük'ün cenaze töreni sırasında yapılan eyleme ilişkin Basın Savcılığı soruşturma başlattı ve 35 kişi hakkında iddianame düzenledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan, Ankara 16. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edilen iddianamede, bu kişilerin, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu uyarınca 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Sinan Onuş - BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Ethem'in Zanlısı Polis Ahmet Şahbaz Duruşmaya Perukla Geldi

Ankara'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında, "meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle adam öldürme" suçundan açılan davanın ilk duruşmasında çıkan olaylar nedeniyle mahkeme başkanı, duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.

PERUĞU DÜŞTÜ

Karar sonrasında, Sarısülük ailesi ile Ahmet Şahbaz arasında arbede yaşandı. Şahbaz, polis tarafından duruşma salonundan çıkarıldı. Saldırı sırasında sanık Şahbaz'ın aldığı darbeler sırasında başındaki peruk düştü. Ayrıca Şahbaz'ın kalın çerçeveli bir gözlük taktığı da gözlendi. Dava 28 Ekim'e ertelendi.

DURUŞMADA NELER OLDU?

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde, Ankara'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük'ün ölümüne ilişkin davanın kapalı yapılmasına karar verilmesi sonrasında Sarısülük ailesi sanık Ahmet Şahbaz'a saldırdı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Afak İlleez'in duruşmanın kapalı yapılmasına karar verildiğini açıklamasının ardından izleyiciler salon dışına çıkmaya başladı.

Kararın adliye dışında öğrenilmesiyle birlikte dışarıdan protestolar başladı. Aynı anda duruşma salonu önünde başlayan gerginlik, duruşma salonuna da sıçradı. Bu sırada Ethem Sarısülük'ün anne ve kardeşleri, sanık kürsüsündeki Şahbaz'a saldırdı. Adliye polisleri Şahbaz'ı güçlükle salon dışına çıkarırken, avukatları da Sarısülük ailesinin fertlerini yatıştırmaya çalıştı.

KALIN ÇERÇEVELİ GÖZLÜK

Saldırı sırasında sanık Şahbaz'ın aldığı darbeler sırasında başındaki peruk düştü.Ayrıca Şahbaz'ın kalın çerçeveli bir gözlük taktığı da gözlendi. Müşteki avukatları yere düşen peruğu mahkeme heyetine gösterdi.

Adliye polisleri ve avukatlar arasında bu nedenle başlayan tartışmanın büyümesi üzerine mahkeme Başkanı Afak İlleez, avukatlar, stajyerler ve gazeteciler dışındaki herkesin salonu boşaltmasını, ardından izleyicilerin alınmasını istedi. Ancak gerginlik yatışmadı. Bazı izleyiciler duruşma salonuna girerken, polis aleyhinde sloganlar attı.

Sarısülük ailesinin avukatları da duruşma salonuna halen polisin alındığını söyleyerek, polislere tepki gösterdi. Sarısülük ailesinin avukatlarından Bülent Teoman Özkan ile sanık avukatları birbirinin üzerine yürürken, araya diğer avukatlar ve polis girdi.

Bu sırada sanık polis Şahbaz, duruşma salonundan çıkarıldı. Halen duruşmaya katılanların tutanağa geçirilmesine başlanamadı. Salondaki tartışmaların devam ettiği sırada mahkeme başkanı İlleez, kamu güvenliği nedeniyle duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.

Duruşmayı CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankara Barosu yöneticileri de izledi.

Posta

Haberin Tamamı İçin:

Ahmet Şahbaz Salondan Polis Korumasında Çıkartıldı

Ethem Sarısülük davasının sanığı polis Ahmet Şahbaz peruk takarak geldiği duruşma salonundan, polis korumasında çıkartıldı.

Gezi eylemleri sırasında polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük davasının ilk duruşması olaylı başladı.

Davanın ilk duruşmasına peruk takıp yüzünü gizleyerek gelen sanık polis Ahmet Şahbaz, Ethem Sarısülük'ün yakınlarının tepkisine maruz kaldı.

Ethem Sarısülük'ün annesi ve erkek kardeşi duruşma salonunda tutuklu polis memuru Ahmet Şahbaz'ı göründe bir anda kendilerini kaybederek sanığı tekme tokat vurmaya başladı. Duruşma salonunu bir anda karıştıran olay üzerine görevli polisler araya girmeye çalıştı. Ancak acılı anne ve erkek kardeşinin tepkisi dakikalar boyunca durmak bilmedi. Bir zaman sonra acılı anne ve erkek kardeşi sakinleştiren güvenlik güçleri sanığı koruma altında salondan çıkarttı.

Birgün Gazetesi'nden Doğu Eroğlu'nun duruşma salonundan çektiği görüntülerde, Sarısülük'ün yakınlarının sakinleştirilmekte güçlük çekildiği görülüyor.

Gazeteport.com

Haberin Tamamı İçin:

Sarısülük Davasının İlk Duruşması Başlamadan Ertelendi

Ankara'da 1 Haziran tarihinde Gezi Parkı eylemine destek gösterileri sırasında Çevik Kuvvet polisi Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan mermiyle hayatını kaybeden Ethem Sarısülük davasının ilk duruşmasında olaylar çıktı.

Mahkeme heyeti tarafından ''kapalı yapılmasına'' karar verilen duruşma başlayamadan ertelendi.

Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması öncesinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Sarısülük ailesine destek vermek üzere Ankara Adliyesi'ne gelen yaklaşık 250 kişi sloganlar attı, göstericilerden biri kırmızı yağlı boya dolu bir paketi Adliye'nin kapısına fırlattı.

Sarısülük ailesinin avukatları duruşmanın yapılacağı salonda çok sayıda sivil polisin bulunduğunu söyleyerek itirazlarını dile getirdi. Ethem Sarısülük'ün annesi, ''Salonda sivil polis istemiyoruz'' diyerek bağırdı.

Yaşanan tartışma sonrası mahkeme başkanı duruşma salonunun boşaltılması talimatını verdi.

Salonunu boşaltılması sırasında Sarısülük ailesinin avukatları ile sanık avukatları arasında sözlü tartışmalar başladı. Tartışma bir anda kavgaya dönüştü. İzleyiciler de olaya dahil olunca duruşma salonundaki tansiyon iyice yükseldi.

İzleyiciler, salonda polis istemediklerini belirten sloganlar atarken, sivil kıyafetli Çevik Kuvvet polisleri sanık sandalyesindeki polis memuru Ahmet Şahbaz'ı güvenlik çemberine aldı.

Mahkeme başkanı, tartışma ve arbedenin önünü alınamayınca kamu güvenliğini gerekçe göstererek duruşmanın ilk celsesinin kapalı yapılmasına karar verdi.

Sanık avukatları, “talepleri alınmadan yapıldığı için usul hatasının” olduğunu söyleyerek karara itiraz etti. Mahkeme heyeti ise itirazı reddetti ve güvenlik ekipleri salonu boşaltmaya başladı.

Bu sırada duruşma salonu tekrar karıştı. İzleyiciler mahkemenin kararını ''12 Eylül'de bile böyle bir yargılama sistemi görülmedi'' diye protesto ederken, Ethem Sarısülük'ün kardeşlerinin de aralarında olduğu bazı müştekiler sanık sandalyesinde bekleyen polis memurunun üzerine yürüdü.

Arbede sırasında sanık polis memurunun tanınmamak için başına taktığı peruk yere düştü.

Müşteki avukatları peruğu havaya kaldırarak duruşma salonunda sergiledi. Sanık polis memuru Ahmet Şahbaz bunun ardından hızla salondan çıkarıldı.

Tartışmalar salonun boşaltılmasıyla dinmedi. Sanık avukatları ve müşteki avukatları arasında tutanak anlaşmazlığı yaşandı.

Söz alan sanık avukatları, ''Sanık, müştekilerce yapılan saldırı sonucu hayati tehlike geçirdi, salondan kaçırılmak zorunda kaldı, hayati bölgelerine ölümcül darbeler aldı ve bizim de can güvenliğimiz bulunmamaktadır.'' diyerek şikayetçi oldu.

Yerde bulunan kırılmış gözlük parçalarının müvekkillerine ait olduğunu belirten sanık avukatları tutanağa geçirilmesini talep ettiler.

Ancak bu sırada söze karışan Ethem Sarısülük'ün avukatı Kazım Bayraktar kırılan gözlüğün sanığa değil kendisine ait olduğunu söyledi.

Müşteki avukatları dışarıda ve duruşma salonunda polisin, avukatlara ve izleyicilere saldırısının devam ettiğini öne sürerek duruşmanın başka bir güne ertelenmesini talep ettiler. Ayrıca tanık Kazım Arslan’ın polis tarafından darp edildiği, kamera kayıtlarına bunların yansıdığı, iki polisin de silahlarına davrandıkları, tutanağa kaydettirildi.

Mahkeme başkanı, bu işlemin ardından duruşmayı 28 Ekim tarihine erteledi. Böylece Ethem Sarısülük davasının ilk duruşması daha başlamadan ertelenmiş oldu.

Davada sanık polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet Halk PartisiEthem SarısülükGezi ParkıKatilPolisTunceliTürk Kızılayıanneolay
Görüş Bildir