Ethem Sarısülük Davası Askıya Alındı

 > -

Ethem Sarısülük Davası Askıya Alındı

Sarısülük davasına bakmak istemeyen Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, çekilme talebi reddedilince, dosyayı “olağanüstü temyiz yetkisini kullanması için” Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Yargılama fiilen durdu.

Ethem Sarısülük’ün öldürülmesiyle ilgili davanın dosyası 1,5 aydır Adalet Bakanlığı’nda. Yargılama fiilen durmuş durumda, duruşma tarihi belirsiz.

“Yargılama fiilen askıya alındı” diyen Avukat Kazım Bayraktar, süreci bianet’e anlattı:

“Davaya bakan Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi çekilmek istemişti. Ceza usul yasası gereğince bu talep üst mahkemede incelenir, hukuka uygun bulunursa başka mahkeme tayin edilir, yoksa dosya mahkemeye geri gönderilir. Bu karar kesindir, buna karşı usulde ve hukukta itiraz yolu yoktur.”

“Talebi inceleyen 7. Ağır Ceza Mahkemesi çekilme talebini reddetti ve dosyayı 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderdi. Bu durumda kanunen Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yargılama görevini yerine getirmekten başka şansı yoktu.”

“Ancak mahkeme görevini yerine getirmedi ve dosyayı Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Adalet Bakanlığı’nın olağanüstü temyiz yoluna başvurarak, çekilme taleplerinin reddinin Yargıtay’ca bozulmasını istedi.”

“7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı, olağanüstü temyiz yoluna kanunen kapalı. Adalet Bakanlığı’nın olağanüstü temyiz yetkisi ancak mahkemede kesinleşmiş ve Yargıtay’dan geçmemiş kararlarda uygulanır. Burada ise halen süren bir dava var. Dolayısıyla bakanlığın olağanüstü temyiz yolu kanunen kapalı.”

“Sarısülük davasına bakan 6. Ağır Ceza Mahkemesi, yaptığının kanuna aykırı olduğunu bile bile dosyayı bakanlığa gönderdi. Bakanlık dosyayı 1,5 aydır elinde tutuyor. Bu da hukuk dışı.”

“Fiili durum yaratarak, davayı askıya aldılar.”

Avukat Bayraktar, bu duruma kendilerinin bir itiraz yolu olup olmadığına dair sorumuzu da şöyle yanıtladı:

“Fiili durum yaratıldığı için kanunen itiraz yolu yok.”

“Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi yargılama görevini yerine getirmeyerek suç işliyor. Tek yolumuz hakimleri şikayet etmek. Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSYK) başvuracağız ama umutlu değiliz. Zaten hakimleri daha öncesinde de HSYK’ya şikayet etmiştik, o şikayet de sonuçlanmadı.”

Şu anda davayla ilgili bir duruşma tarihi yok, bu durumun ne zamana kadar süreceği de belirsiz.

Sarısülük’ü öldürmekle yargılanan polis Ahmet Şahbaz’a da 24 ay kıdem durdurma cezası verildi.

Avukat Bayraktar, Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’ne göre kıdem durdurma cezasının “uyuma, işlemleri geciktirme ya da emre karşı gelme” gibi fiiller olduğunu söyledi.

“Ethem’in öldürülmesi, tüzükte belirtilen kıdem durdurma cezasına karşılık gelen fiillerden hiçbiri değil. Tüzükte, kasten öldürmenin geçtiği 8. maddenin 6. bendi var. Bunun da cezası meslekten ihraçtır.”

“Kasten öldürmeden ceza verilmeyecekse, burada işlenen Emniyet’i ve görevi suiistimal suçları var. Bunların cezası da meslekten ihraç. Emniyet hukuku ve tüzüğü çiğneyerek verebileceği en hafif cezayı verdi.”

Ayça Söylemez | Bianet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir