Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Etgar Keret Yeni Kitabıyla Geliyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Etgar Keret yeni kitabıyla geliyor

Etgar Keret yeni kitabıyla geliyor

Kısa öyküleriyle kısa zamanda büyük bir okur kitlesi edinen Etgar Keret yeni kitabı Nimrod Çıldırışları ile yeniden okuyucuyla buluşuyor.

Uçuk kaçık mizansenleri, ters köşeleri ve kıvrak zekasıyla Etgar Keret, Nimrod Çıldırışları’nda da Tanrı Olmak isteyen Otobüs Şoförü ve Buzdolabının Üstündeki Kız’da yer alan öykülerinden aşina olduğumuz resimler çiziyor. Karakterleri hayatın ta içinden çıkmalar - öyle ki, sıradanlıkları neredeyse çarpıcı ancak yaşamları, bazen sihir, bazen tuhaf tesadüfler, bazen de milisaniyeler içinde dönemeçlere çekiliveriyor. Gerçeklik algınızı sorgulatacak öyküler bunlar; bazen sert, bazen müşfik, hep ama hep vurucu.

Keret insanlara has zaaflara sevecen nokta atışları yapmaktan hoşlanıyor ve birer Polaroid misali önümüze koyduğu resimler, bütün absürtlüklerine rağmen bizlere tanıdık geliyor.

Keret, Paris Review söyleşisinde, “kendimi sadece arka üstü bırakıyorum ve öykünün beni yakalayıp tutacağını umuyorum,” diyor… Nimrod Çıldırışları’ndaki öyküler, işte tam da bu nitelikte; boşluklarına aşina olduğumuz hayatın düşüş anları için kurulmuş sıkı ağlar misali.

AYNI ZAMANDA SİNEMACI

1967 doğumlu Etgar Keret, çok yönlü bir yazar. Büyük beğeni toplayan kısa öykülerinin yanı sıra animasyondan televizyona değin uzanan işleri, yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı filmi Meduzot ile (2007) Cannes Film Festivali’nden Camera d’Or ödülü ile dönmesi, Fransa’dan aldığı şövalyelik nişanı ve Wristcutters adlı kültleşmiş bağımsız filmin senaryosuna katkılarıyla da biliniyor. Keret, halen Tel Aviv’de yaşamakta. Etgar Keret’in kitaplarının, İsrail kitapçılarında hem en çok satanlar hem de en çok çalınan kitaplar arasında oldukları söyleniyor.

Romancı Jonathan Safran Foer, Kafka’ya gönderme yaparak yazarın öykülerini ‘Keretesk’ diye tanımlamış. Kafka ile olduğu kadar, Keret’i Kurt Vonnegut ile kıyaslayan eleştirmenler de var; ama işin doğrusu, Keret bir tek kendine benziyor.

Nimrod Çıldırışları, kıvrak zekasıyla sizlere coşku verecek, kırık kalplere mıh gibi saplanacak bir kitap.

EKİM'DE İSTANBUL'DA

Etgar Keret, Ekim ayında İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin davetlisi olarak İstanbul’da olacak etiketler: Etgar Keret,Nimrod Çıldırışları

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cannes Film FestivaliFransaİsrailİstanbulKitap
Görüş Bildir