Eşref Bitlis Dosyası Kapanıyor!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Eşref Bitlis Dosyası Kapanıyor!

Eşref Bitlis Dosyası Kapanıyor!

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümüne ilişkin soruşturma dosyası delilsizlikten ve zamanaşımından kapanıyor.

AHT'den Şefik Dinç'in haberine göre, Güvercinlik Askeri Havaalanı’ndan 17 Şubat 1993 yılında kalkan ve kısa bir süre sonra düşen uçakta Binbaşı Yaşar Erian ve Yüzbaşı Tuğrul Sezginler ile birlikte şehit olan dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümüne ilişkin soruşturma dosyası delilsizlikten ve zamanaşımından kapanıyor.

‘BUZLANMA’

Uçağın düşüş nedeni “Buzlanma” olarak açıklanan olayın üzerinden tam20 yıl geçti. Bitlis’in ailesi başta olmak üzere birçok kişinin olayın suikast olduğu yönündeki şüphelerini yargıya taşıması üzerine iki yıl önce açılan olaya ilişkin soruşturmada da herhangi bir şüpheliye ulaşılamadı. Soruşturma kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Doğan Güreş, Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, Diyarbakır Jandarma Asayiş Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı ile Ergenekon sanığı emekli komutanlar Veli Küçük, Arif Doğan’ı dinleyen savcılık Susurluk Araştırma Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış ve eski MİT görevlisi Mehmet Eymür’ün ifadelerini de aldı.

Öte yandan enkazı hurdacıya satılan uçağın kaza sonrası fotoğraflarını da Ulaştırma Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu, Kriminal Polis Laboratuvarı, Ankara Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha İnceleme ŞubeMüdürlüğü ve Sivil Havacılık GenelMüdürlüğü uzmanları inceledi. İncelemeden “Mevcut fotoğraflarla sonuca ulaşmanınmümkün olmadığı” raporu çıktı. Savcılığa Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen yazılarda da “Uçağın sabotaj sonucu düştüğüne ilişkin herhangi bir bilgi veya belge bulunmadı” denildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBitlisDiyarbakırErgenekonGenelkurmay BaşkanıPolisŞehit
Görüş Bildir