Görüş Bildir

Eskiden Olimpiyatlarda Yer Aldığına İnanamayacağınız 10 Garip Oyun

Anasayfa > Spor

Eğer bu oyunlar hala olimpiyatlarda yer alıyor olsaydı, sanırım epey garip gözükürlerdi.

Kaynak: http://allday.com/post/3657-these-10-...

1. Jonglörlük

1. Jonglörlük

Jonglörlük, 1904 ve 1932 yılları arasında erkeklerin yarıştığı bir olimpiyat oyunuydu. Fakat şimdi yapılanın aksine, değnekleri havaya atmak, yerlerini değiştirmek gibi hareketler bulunmuyordu. Onun yerine sporcular, değnekleri hızlı ve artistik bir biçimde kendi etraflarında döndürüyorlardı. Yapılan bütün yarışmaları ise Amerikalı sporcular kazandı.

2. Canlı Güvercin Vurmak

2. Canlı Güvercin Vurmak

Sadece 1900 yılında yapılan oyunda (?) en çok canlı güvercini atış yaparak öldüren ülke madalyayı kazanıyordu. Bu yıldan sonra bir daha yapılmayan etkinlikte, Belçika 21 güvercin öldürerek altın madalyayı kazandı.

3. Polo

3. Polo

Buz Hokeyi'nin at üzerinde oynananı şeklinde tanımlayabileceğimiz Polo, 1900 ve 1936 yılları arasında yapıldı. En son oyunda -resimdeki- Arjantin altın madalyayı kazanan ülke oldu. ABD altın madalya hiç kazanamadı ve Büyük Britanya katıldığı her yıl madalya elde etti.

4. Tabanca Düellosu

4. Tabanca Düellosu

1906 ve 1912 yılları arasında olimpiyat oyunlarında yer alan düello, 6 seride 5 mermi olmak üzere yarışmacılara toplamda 30 mermi veriyordu. Şükürler olsun ki güvenlik açısından birbirlerini vurmayan sporcular, kıyafet giydirilmiş hedefleri nişan alıyorlardı. Son yarışmada ABD altın madalyayı kazanan ülke oldu.

5. Engelli Yüzme Yarışması

5. Engelli Yüzme Yarışması

Sadece 1900 Paris oyunlarında yer alan yarışma bir daha yapılmadı. Sporcular arka arkaya dizilmiş botların altından yüzerek ve üstünden sürünerek yarışmayı tamamlamaya çalışıyorlardı.

6. Amerikan Kroket

6. Amerikan Kroket

Sadece 1904 yılında yapılan etkinliğin normal kroketten tek farkı çimen yerine daha sert bir zeminde oynanmasıydı. ABD tüm madalyaları kazandı; fakat ilginç olan tüm yarışanların Amerikalılar olmasıydı.

7. Sanat Yarışması

7. Sanat Yarışması

Olimpiyatların sadece atletler için olduğunu kim söyledi? 1912 yılından 1948 yılına kadar yapılan etkinlikte, mimari, şehir planlama, heykel, resim ve edebiyat alanında boy gösteren sanatçılar onurlandırılmıştır. Fotoğraf ise 1936 Berlin Olimpiyatlarından.

8. Bot Yarışması

8. Bot Yarışması

Bot yarışması derken tabii ki motorları olan çok güçlü botlardan bahsediyoruz. Sadece 1908 yılında Londra'da yapılan etkinlikte 9 yarışmanın 6 tanesi hava şartlarının kötü olması sebebiyle iptal edilmiştir.

9. Halat Çekme Yarışması

9. Halat Çekme Yarışması

Pikniklerin vazgeçilmezi halat çekme yarışması ise 1900 ve 1920 yıllarında olimpiyat oyunlarında yer almıştır.

10. Kroket

10. Kroket

Yukarıdaki Amerikan Kroketi gibi sadece bir kez 1900 yılında yapılan oyunda kadınlar ve erkekler bir arada yarışabiliyordu. O dönemler popüler olmayan oyunu izlemeye ise sadece 1 biletli insan gelince, yarışma bir daha asla yapılmadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
dzvezda

inanamadım