Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski IŞİD Üyesinden Çarpıcı İddia: 'Türk Ordusu Örgüt ile İş Birliği Yapıyor'

 > 
136PAYLAŞIM

Arşiv

Newsweek dergisinden önemli bir iddia geldi. Dergi, IŞİD'in eski bir üyesinin ifadesine dayandırarak Türk ordusunun örgüt ile işbirliği yaptığını, sınırdan geçişlerine izin verdiğini öne sürdü.

İddianın kaynağı olarak gösterilen kişi ise Ömer adlı eski bir IŞİD üyesi.

Kuzey Irak'ta zengin bir işadamının oğlu olan Ömer, Özgür Suriye Ordusu saflarında savaşmak için Suriye'ye gitmiş, sonra kendini IŞİD'in içinde bulmuş.

Ömer, IŞİD'in Suriye'deki kalesi olarak bilinen Rakka'da, haberleşme teknisyeni olarak görev yapıyormuş.

IŞİD, Suriye'nin kuzeyindeki Resulayn'a saldırdığında kaçıp silahlı Kürt güçlerine sığınmış.

Newsweek dergisine anlattığı iddialar çarpıcı.

Eski IŞİD üyesi, IŞİD'in Resulayn'a saldırmak için Türkiye sınırından konvoylarla geçtiğini, askerlerin buna izin verdiğini öne sürüyor:

"IŞİD komutanları bize korkmayın çünkü Türklerle tam bir iş birliği içindeyiz diyordu. Örgüt Türk Ordusu'nu özellikle de Suriye'deki Kürtlere saldırı söz konusu olduğunda müttefik olarak görüyordu. Kürtler Türkiye ve IŞİD için ortak düşmandı. IŞİD de Türkiye'yi müttefik olarak görüyordu çünkü militanlar sadece Türkiye üzerinden Suriye'deki Kürt bölgelerine geçebiliyordu.

Bir gün Ceylanpınar Sınır Kapısı'ndan geçerken gözetleme kulesinin ışığı üzerimize geldi. Komutanımız bize 'Sakin olun, pozisyonunuzu koruyun ve ışığa bakmayın' dedi. Telsizden Türkçe birşeyler söyledi. 10 dakika sonra ışık geri çekildi. Komutan da bize 'ilerleyin' dedi. Çünkü bu güvenli bir şekilde Resulayn'a geçebileceğimizin sinyaliydi."

Newsweek eski militanın iddialarını bağımsız kaynaklarca doğrulanamadığını vurguladı.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir