Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Esed Rejiminin Tehcir Ettiği Küçük Malik, Ailesinden Geriye Kalan Hasta Babasına Bakmak İçin Kürek Çekiyor

0PAYLAŞIM

Esed Rejiminin Tehcir Ettiği Küçük Malik, Ailesinden Geriye Kalan Hasta Babasına Bakmak İçin Kürek Çekiyor

AFRİN Anadolu Ajansı - ÖMER KOPARAN/ETHEM EMRE ÖZCA N- Suriye'de Beşşar Esed rejiminin hava hamlesinde annesini ve 2 kardeşini kaybettikten sonra hasta babasıyla Humus şehrinden Türkiye hududundaki Afrin ilçesine göç eden 10 yaşındaki Malik İbrahim, Meydanki Gölü'ne gelen ziyaretçileri minik kayığıyla dolaştırarak babasına dayanak oluyor.

Esed rejiminin 2016 ‘da Humus'ta tertip ettiği bir hava hamlesinde annesini ve 2 kardeşini kaybeden 10 yaşındaki Malik, 3 sene evvel gerekli göç kapsamında babasıyla Suriye'nin kuzeyinde karşıların hakimiyetindeki bölgeye yerleşti.

Malik ve babası, 2018'de Afrin'i terörden temizleten Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından buradaki Meydanki Gölü yakınlarına taşındı.

Minik yaşına karşın hasta babasına bakmak zorunda kalan Malik, burada kendisine bölge milleti tarafından armağan edilen daha önceki bir kayıkla ekmeğini kazanmaya başladı.

Malik, yüzmeyi bildikten sonra, göl kıyısına piknik yapmaya gelen ziyaretçileri takribî bir yıldır "sulh" ismini verdiği kayığıyla gezdiriyor.

Büyük kürekleri küçük kollarıyla sürükleyen Malik, kavurucu sıcaklardan korunmak için hasır şapkasını başından hiç çıkarmıyor.

Malik, sabahtan akşama kadar kazandığı takribî 3000 Suriye lirasıyla takribî 11 TL, eşini ve çocuklarını kaybettiği için ruhsal rahatsızlık yaşayan babasına dayanak oluyor.

  • "Mektebe yine gitmeyi çok istiyorum"

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Malik, "Humus'ta annemi ve kardeşlerimi kaybettim. Afrin'e göç ettik. Burada babamla birlikte yaşıyorum. Piknik yapmak için Meydanki bölgesine gelenleri dolaştırarak uyumumu kazanıyorum." dedi.

Malik, Humus’a dönmeyi hayal ettiğini dile getirerek, “Mektebe yine gitmeyi çok istiyorum. Humus'u çok özledim. Oraya dönüp dostlarımla oynamak ve devrilen konutumuzu yine yapmayı isterdim." diye konuştu.

Ailesiyle piknik yapmak için göl kıyısına gelen Muhammed Meri de Malik ve değişik çocukların yaşadığı kasvetlerden Esed rejimini mesul tuttu.

Meri, "Çocuklar mekteplerinden ve oyunlarından uzaklaştı. Malik de bunlardan biri. Mektep çağında olması gerekirken, uyumunu kazanmak için kayıkla geziler yaparak para kazanıyor. Çocuklar minik yaşta yaşama atıldılar." ifadelerini kullandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir