Eşbaşkanlardan Ziyaret

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Eşbaşkanlardan Ziyaret | Yeni Özgür Politika

Eşbaşkanlardan Ziyaret | Yeni Özgür Politika

Diyarbakır cezaevindeki açlık grevi eylemcileriyle görüşen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Tutukluların fiziken zorlandıklarını ancak; morallerinin iyi olduğunu gördük. Bütün ailelere ve halka selamlarını iletmemizi istediler" dedi.

BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Diyarbakır D ve E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 12 Eylül'den itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsakları ziyaret etti. Yaklaşık 3 saat süren görüşme ardından, BDP Eşbaşkanlarını cezaevi önünde aralarında tutuklu yakınları, Barış Anneleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu yüzlerce kişi karşıladı. "Tecride son tutuklulara özgürlük" pankartının açıldığı cezaevi önünde BDP Eşbaşkanları açıklama yaptı.

Taleplerinde ısrarlılar

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Türkiye cezaevlerinde süresiz, kesintisiz bir açlık grevi süreci başlatılmış durumda. Gün geçtikçe açlık grevine giren tutuklu ve hükümlülerin sayıları artıyor. Biz bugün açlık grevine giren tutukluların fiziken zorlandıklarını ancak; morallerinin iyi olduğunu gördük. Bütün ailelere ve halka selamlarını iletmemizi istediler" dedi.

Tutsakların eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını vurgulayan Demirtaş, "Bizler eğer gerçekten ölümleri yaşamak istemiyorsak, arzumuz bu değilse; o halde daha fazla çaba sarf etmeliyiz. Aksi taktirde arzu etmediğimiz sonuçlar ile karşılaşırız. Bu kararlılığı içeride gördük. Herkesin elini vicdanına koyup barış için çabalaması gerek" dedi.

Sessiz kalmayın

Açlık grevinin 2 temel talebinin olduğuna işaret eden Demirtaş, tutsakların Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü ve Kürtçe anadilde eğitim konusunda ısrarcı olduklarını söyledi. Demirtaş, "Hükümet yetkililerinin mutlaka ama mutlaka bu açlık grevlerine karşı sessiz kalmaması gerekir. Her iki talep de barışçıl çözüm, diyalog, müzakere ve onurlu çözüm için ortaya koyulan taleplerdir. Açlık grevlerine karşı halkımız da duyarsız kalmamalıdır" çağrısında bulundu. Partilerinin de bu süreçte rolünü oynayacağına vurgu yapan Demirtaş şöyle konuştu: "Cezaevinde olmalarına rağmen kendi koşullarının düzeltilmesi değil, barışın koşullarını sağlamak amacıyla bedenlerini ölüme yatıranlar için biz de duyarsız kalmayacağız. Taleplerin oluşması ve açlık grevinin son bulması için çaba sarf etmeye devam edeceğiz."

Oyalama değil somut adım

Demirtaş, muhataplar ile onurlu bir müzakere ile samimi tartışmaların yürütülmesi gerektiğini belirterek, "Sayın Öcalan'ı dört duvar arasında tutarak barış gerçekleştirilmez. Hükümet müzakerelerden ve Oslo görüşmelerinden söz ediyorsa, daha ciddi yaklaşmalıdır. Bizler canı gönülden destekleriz. AKP'nin oyalama taktiklerini değil, somut adımlar görmek istiyoruz" dedi. n DİHA/AMED

MLKP'den dayanışma

MLKP dava tutukluları, PKK ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'den itibaren başlattığı açlık grevine destek amacıyla bir hafta açlık grevi yürütecek. Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi'de bulunan MLKP dava tutukluları, PKK ve PJAK'lı tutukluların açlık grevine destek için dünden itibaren açlık grevine başladı.

Cezaevi önünde eylem

Açlık grevlerine dikkat çekmek için cezaevi önünde yapılan eylemlere devam ediliyor. Mardin'de dün Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yapıldı. TUHAD-FED tarafından düzenlenen eylemde, Öcalan'a ve tutsaklara özgürlük istendi. Her hafta perşembe günü cezaevi önünde olacaklarını belirten tutuklu yakınlarının açıklaması oturma eylemiyle sona erdi.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde de TUHAYD-DER binasında basın açıklaması yapılarak, tutsakların taleplerine kulak verilmesi istendi.

149

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAçlık greviAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırGültan KışanakMardinSelahattin DemirtaşTekirdağ
Görüş Bildir