Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Esad Yönetimi Yine Rest Çekti!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Esad Yönetimi Yine Rest Çekti!

Esad Yönetimi Yine Rest Çekti!

Suriye Dışişleri Bakanlığı, askerlerin 10 Nisan'da kentlerden çekileceğini söylemenin doğru olmadığı belirtildi.
Suriye Dışişleri Bakanlığı, muhaliflerden "yazılı güvence"
alınmadıkça askerlerin kentlerden çekilmeyeceğini bildirdi.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, askerlerin 10 Nisan'da
kentlerden çekileceğini söylemenin doğru olmadığı belirtildi.
SURİYE'DE KAN GÖVDEYİ GÖTÜRÜYOR
Bu arada Suriye Genel Devrim Konseyi, Suriye'nin çeşitli kentlerinde ordunun yönetim karşıtlarına karşı düzenlendiği operasyonlarda 156 kişinin hayatını kaybettiğini ve yüzlerce kişinin yaralandığını duyurdu.
Muhaliflerin yoğun olduğu kentlerden biri olan Hama'da, ordunun ağır silahlarla saldırısında kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 64 kişinin hayatını kaybettiğini ve onlarca evin yıkıldığını, evlerin enkazında insanların bulunduğunu belirten Konsey, Humus kentinde güvenlik güçlerinin rastgele ateş açmaları sonucu 3'ü çocuk, 31 kişinin öldüğünü ve birçok semtin adeta harabeye döndüğünü vurguladı.
Kuzeyde yer alan Halep'in çevre kentlerindeki operasyonlarda 25 kişinin hayatını yitirdiğini ve operasyonların devam ettiğini aktaran Konsey, Dera ve İdlib'te 18'er kişinin çatışmalarda öldüğünü ve halkın, komşu ülkelere kaçmaya çalıştığını belirtti.
Bu arada, görgü tanıkları ve yerel aktivistler, Halep'in Menağ Askeri Havaalanı'na Özgür Suriye Ordusu'nun roketlerle saldırması sonucu bazı helikopterlerin hasar gördüğünü belirtti.
AA muhabirine internet üzerinden bilgi veren Hama Genel Devrim Konseyi üyesi Ebu Adnan, yönetimin, 10 Nisan'da başlaması planlanan ateşkes öncesinde operasyonlarını artırdığını ve kentlerde toplu katliamların tüm dünyanın gözü önünde gerçekleştiğini ifade etti.
Ebu Adnan, "Hama bugün bir afet bölgesi durumunda. Onlarca insan rastgele açılan ateş sonucu ölürken yüzlercesi yaralandı, yıkılan evlerin enkazlarında insanlar var. Yardıma koşanlar da keskin nişancılar tarafından vuruluyor. Halk, temel ihtiyaçlara ulaşmakta zorluklar yaşıyor. İdlib, Hama, Humus, Dera ve Halep ateş altında, her saat başımıza bomba yağıyor. Ne yapacağınızı şaşırmış durumdayız" dedi.
"Kent ağır silahlarla kuşatılmış durumda ve yönetim bugün Hama'ya operasyonlarını yoğunlaştırdı" diyen Ebu Adnan, "Rejime destek veren ülkelerin askerleri de Suriye'de ve halkı öldürüyor. Operasyonlar daha da yoğunlaşacak" ifadesini kullandı.
SİVİL KATLİAMININ GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI
Öte yandan muhalifler, Humus kentinde kadın ve çocukların nasıl katledildiğini anlatan bir görüntü yayınladı.
Buna göre yaralı sivil, askerlerin insanları evlerin çatılarına çıkardığını, önce çocukları, sonra kadın ve erkekleri öldürdüğünü, kendisinin gözünden ve göğsünden yaralandığını ve çatıda günlerce o halde kaldığını belirtti.
Askerlerin kadınlara çok kötü davrandığına dikkati çeken yaralı, aile fertlerinin tutuklandığını ve akıbetlerinden endişe ettiğini vurguladı.
Suriye resmi haber ajansı SANA ise ülke genelinde silahlı gruplarla girdikleri çatışmalarda hayatını kaybeden 14 askerin cenazelerinin memleketlerine gönderildiğini duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadİdlibSuriyehumus
Görüş Bildir