Esad yönetimi için kritik 48 saat

Esad yönetimine 48 saat süre verildi

Esad yönetimine 48 saat süre verildi

Tunus'ta Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ın öncülüğünde 60'tan fazla ülkenin katılımıyla oluşturulan "Suriye'nin Dostları" toplantısı düzenleniyor. Toplantıya Suriye Ulusal Konseyi ile Ulusal Koordinasyon Komitesi de muhalif grupların temsilcisi olarak katılıyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Tunus toplantısına katılacak.
Reuters'in ele geçirdiği karar taslağı metnine göre, Suriye'nin dostları, Humus, Dera, Zabadani ve kuşatma altındaki diğer kentlere insani yardım girişine acilen izin verilmesini talep etmeye hazırlanıyor.
Taslakta ayrıca Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı askeri güçlerin sivil yerleşim bölgelerinde çatışmalara son vermesi durumunda 48 saat içinde buralara insani yardım gönderileceği belirtiliyor.
Suriye'nin taleplere olumsuz cevap vermesi durumunda, seyahat yasakları ve petrol alımının durdurulması gibi yaptırımlar gündeme gelebilir. Ayrıca, Suriye ile ilgili finansal işlemleri durdurmak, diplomatik ilişki seviyesini aşağı çekmek, bu ülkeye silah gönderilmesini engellemek ve mal varlığı dondurulması gibi caydırıcı önlemler de gündeme gelebilir.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantı öncesinde Londra'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hiçbir yardımı bekletmeyeceğini ifade etmişti. Davutoğlu ayrıca bir sonraki toplantının Türkiye'de yapılabileceğini söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBeşer EsadKatarSuriyeSuudi ArabistanTunushumus
Görüş Bildir