Esad: 'Türkiye ve Arabistan Suriye'ye Saldırabilir'

 > 
22PAYLAŞIM

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada Türkiye veya Suudi Arabistan'ın Suriye'ye müdahale riski bulunduğunu, bu ihtimali gözardı etmediklerini ve ordunun bununla yüzleşmeye hazır bekleyeceğini ifade etti. Ayrıca ülkesinin tamamını almaya kararlı olduğunu belirten Esad, bölgesel aktörlerin müdahil olması sebebiyle bu sürecin zaman alacağını belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, tüm ülkeyi geri almaya kararlı olduğunu, ordusunun bunu tereddütsüz deneyeceğini ancak bölgesel aktörlerin dahil olması sebebiyle bunun zaman alacağını ve ağır bir bedeli olacağını söyledi.

Şam'da AFP ajansına konuşan Suriye rejimi lideri, Suriye barış görüşmelerinin de "terörle mücadele sürerken" devam etmesini istedi. Esad, "Görüşmelere tamamen inandık ancak eğer pazarlık edeceksek terörle mücadele de devam etmeli. Bu iki çabanın Suriye'de bir arada devam etmesi kaçınılmazdır" diye konuştu.

"Asıl savaş Halep ile Türkiye arasındaki yolu kesmekte"

Ordusunun Halep'in kuzeyindeki ana hedefinin Türkiye sınırına erişimi kesmek olduğunu söyleyen Esad, "Asıl savaş Halep ile Türkiye arasındaki yolu kesmekte" dedi. Esad, Türkiye'nin 'terörist gruplara giden desteklerde ana nakil hattı' olduğunu söyledi.

'Türkiye veya Suudi Arabistan Suriye'ye saldırabilir'

Esad, Suudi Arabistan veya Türkiye'nin ülkesine askeri müdahale etme riski olduğunu söyledi. Bu ihtimali gözardı etmediklerini söyleyen Esad, ordusunun yüzleşmeye hazır bekleyeceğini de ekledi.

'BM iddiaları siyasi'

Suriye lideri, Birleşmiş Milletler'in kısa süre önce kendisini savaş suçları işlemekle suçlamasını da kabul etmediğini, bunların "siyasi amaçlı iddialar" olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler, Esad hükümetini mahkumları ve gözaltındaki muhalifleri öldürmekle suçlamıştı. Esad, iddiaların hiçbir kanıtı olmadığını savundu.

Beşar Esad, Fransa hükümetine de tepki gösterdi. Fransa'nın "aşırıcıları destekleyen yıkıcı politikalarına son vermesi gerektiğini" söyleyen Esad, bu yanlışı düzeltmenin Fransa hükümetinin görevi olduğunu iddia etti.

'Mültecilerin sebebi Avrupa'

Suriyelilerin ülkeden kaçarak Avrupa'ya sığınmalarının doğrudan sebebinin Avrupa'nın kendisi olduğunu savunan Esad, Avrupa hükümetlerinden 'Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için yardım' istedi. Beşar Esad, insanların iltica etmelerinin asıl sebebinin Avrupa olduğunu ve "teröristlere saklanma imkanı vermeyi durdurmaları" gerektiğini söyledi.

AFP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir