'Esad, Chavez'den Sığınma İstedi'

 > Amerika-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Esad Caracas'ı Bekliyor

Esad Caracas'ı Bekliyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez'e, durumun kötüleşmesi dhalinde sığınma istediği iddiası Ankara tarafından doğrulatıldı. Türkiye'nin Caracas Büyükelçiliği'nin Venezüela Dışişleri Bakanlığı'na başvurduğu, böyle bir talep olup olmadığını sorduğu ve 'evet' yanıtı aldığı bildirildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez'e, ülkeden ayrılmak zorunda kalması durumunda, bu ülkeye sığınma talebini içeren bir mektup yazdığı iddiası Türkiye tarafından Venezüela makamlarına doğrulatıldı. Türkiye'nin Venezüela Büyükelçiliğinin, ülkenin Dışişleri Bakanlığı'na Suriye'den bu yönde bir mektup ve sığınma talebinin kendilerine iletilip iletilmediğini sorduğu ve 'olumlu' yanıt aldığı bildirildi.

AKŞAM'ın diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre Ankara, Şam yönetimi tarafından yalanlanan, 'Suriye Devlet Başkanı Esad Venezüela'dan sığınma talebinde bulundu' iddialarını birinci elden doğrulattı.

MEKTUBU SORDU

ARALIK ayı başında İsrail'in Haaretz gazetesinde yayınlanan iddianın peşine düşen Ankara, konuyla ilgili olarak doğrudan Venezüela Dışişleri Bakanlığı'yla iletişime geçti.

ÜLKEDE Türkiye Büyükelçiliği yetkilileri Dışişleri Bakanlığı'na giderek, bu yönde bir mektup olup olmadığını ve sığınma talebi içerip içermediğini sordu. Venezüela Dışişleri Bakanlığı yetkileleri de Esad tarafından Devlet Başkanı Chavez'e iletilen bir mektup olduğunu doğruladı. Ancak mektubun içeriğine ilişkin bilgi vermekten kaçındı.

KONUYLA ilgili olarak bilgi veren Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de, 'Bu yöndeki haberler uluslararası basında yer alınca, konu Türkiye'nin Venezüela Büyükelçiliği aracılığıyla, ülke makamlarına soruldu. Doğru olduğu yönünde bir yanıt alındı. Ancak mektubun içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi yok' diye konuştular.

ŞAM'DA ÖLECEĞİM

SURİYE Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Aralık ayı başında Küba, Venezüella ve Ekvador’a giderek temaslarda bulunmuştu. Mikdad'ın taşıdığı mektuplarda, Esad'ın bu ülkelerden sığınma taleplerinin yer aldığı iddia edilmiş, bu iddia Suriye yönetiminde doğrulanmamıştı.ESAD daha önce Rus RT kanalına verdiği bir röportajda ise 'Şam'da öleceğini' söylemişti.

Chavez'in sağlık durumu iyi

NÜKSEDEN leğen kemiği kanseri nedeniyle ameliyat edilen Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, Chavez'in ameliyattan sonra ayağa kalktığını ve yürüdüğünü söyledi. Devlet televizyonuna konuşan Maduro, Chavez ile 20 dakika kadar süren bir telefon görüşmesi yaptığını belirtti. Morali yerinde olan Chavez'in yürüdüğünü ve egzersiz yaptığını kaydeden Maduro, Devlet Başkanı'nın 2013 bütçesiyle ilgili konularda kendisine yönlendirmelerde bulunduğunu ifade etti.

'O gaz' kimyasal mı?

SURİYE'nin Humus şehrinde en az 200 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda atılan gazın kimyasal olup olmadığı tartışılıyor. Medya kimyasal ihtimali üzerinde dururken yetkililer 'Esad asla yapmaz' dedi. İnsan Hakları Örgütü gazın kimyasal olmadığını Rusya ise iddiaların titizlikle araştırıldığını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBeşer EsadHugo ChavezİsrailRusyaSuriyehumus
Görüş Bildir