Esad'dan Zafer Sinyalleri

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Esad: 'İlk S-300 Füzeleri Bize Ulaştı'

Esad: 'İlk S-300 Füzeleri Bize Ulaştı'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Esad: Güç Dengesi Suriye Ordusunun Elinde

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Lübnan televizyonuna verdiği demeçte, Suriye ordusunun muhaliflere karşı "büyük zaferler" kazandığını ve çatışmada artık "güç dengesini" ele geçirdiğini söyledi.

Esad, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ı muhaliflere destek vermekle suçladı.

Beşar Esad, "Terörist grupları destekleyip finanse ettikleri için Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'ı kınıyoruz. Onların bu desteği yüzünden bugün Suriye topraklarında faaliyet gösteren 100 bin silahlı yabancı ve Arap kökenli savaşçı var." dedi.

Hizbullah'ın televizyon kanalı El Manar 'ın Esad'la yaptığı mülakattan bölümler yayımlayan Lübnan merkezli El Ahbar gazetesi, Esad'ın şu sözlerini aktardı: "Suriye ordusu silahlı isyancılara karşı büyük zaferler kazanmış ve güç dengesini ele geçirmiştir."

Aynı mülakatta Esad, Lübnan'daki Hizbullah hareketiyle işbirliği yaptıklarını ve "aynı eksende" yer aldıklarını kaydetti.

Esad'ın şu ifadeleri kullandığı aktarıldı: "Hizbullah savaşçıları Lübnan-Suriye sınırında konuşlanmış bulunuyor, ancak operasyonlar Suriye ordusunun komutası altında yapılıyor ve terörist gruplar ezilinceye kadar devam edecek."

Özgür Suriye Ordusu komutanı General Selim İdris de daha önce BBC'ye verdiği mülakatta, Hizbullah savaşçılarını etmekle suçlamış, Batılı güçlerden yardım istemişti.

BBC'nın Beyrut'taki muhabiri Jim Muir, Esad güçlerinin savaşçılarının desteği ile Kuseyr'deki kullanılmayan bir askeri hava üssünü isyancıların elinden geri aldığını bildirdi.

Muhalifler ve insani yardım kuruluşları 'de sivillerin ve yaralıların durumunun kötü olduğunu ifade ediyor.

Hükümet yetkilileri, sivillerin ve silah bırakan savaşçıların bölgeyi terk etmesi için bir koridor oluşturulduğunu açıkladı.

El Manar televizyonuna yaptığı açıklamada Esad'ın "Rus yapımı S-300 füzelerinin ilk sevkiyatı Suriye'ye ulaştı, geri kalanı da yakında gelecek" dediği ifade ediliyor.

Uzmanlar bu füzelerin sevkiyatının İsrail ile gerginliği tırmandırabileceğini belirtiyor.

İsrail'in yeniden hava saldırısında bulunması durumunda Suriye doğrudan karşılık vereceğini söylemişti.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon ise Salı günü yaptığı açıklamada, füzelerin Suriye'ye ulaşması halinde, "Ne şekilde cevap vereceğimizi biliriz" demişti.

İsrail Enerji Bakanı Silvan Şalom ise İsrail'in Suriye ile gerginliği tırmandırmak istemediğini, ancak Hizbullah'a stratejik silah aktarılmasına da izin vermeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Esad'ın, Lübnan televizyonuna yaptığı açıklamada, Suriye'nin konferansa ilke olarak katılacağını ancak sonuç alma konusunda şüpheleri olduğunu ifade ettiği söyleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye muhalefetini, Esad'ı görevden ayrılmaya çağırarak gerçekçi olmayan talepler öne sürmekle suçladı.

Haberin Tamamı İçin:

Esad'dan Dünyayı Ayağa Kaldıracak Açıklama

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rusya'dan sipariş ettikleri uzun menzilli S-300 füzelerinin ilk partisinin kendilerine ulaştığını söyledi. Esad, diğer S-300 füzelerinin de "yakında" Suriye'ye ulaşacağını iddia etti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Lübnan'da yayın yapan ve Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen El Manar televizyonuna demeç verdi.

Esad, Rusya'ya siparişini verdikleri uzun menzilli S-300 füzelerinin ilk partisinin ülkesine ulaştığını, geri kalan S-300 füzelerinin de "yakında" Suriye'ye ulaşacağını söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Esad'dan Zafer Sinyalleri

Beşar Esad İsrail ile gerginliği tırmandıran, Rusya'dan sipariş ettikleri ilk S-300 füzelerinin ellerine ulaştığını duyurdu ve zafere yaklaştıklarının sinyallerini verdi.

AB’nin Suriye’ye yönelik silah ambargosu, 31 mayıs cuma gece yarısı geçerliliğini yitiriyor. Ambargo, hafta başında bir araya gelen 27 AB ülkesinin dışişleri bakanlarının uzatılması konusunda oybirliği sağlayamaması üzerine kalkmış oldu. Artık AB ülkeleri münferit olarak, isterlerse Suriyeli muhaliflere silah gönderebilecek.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise Rusya’nın gönderdiği S-300 hava savunma sisteminin bir kısmının ellerine ulaştığını, geri kalan kısmının da yakında ulaşacağını duyurdu. Rusya’nın silah sevkiyatı ve Hizbullah’ın yardımları sayesinde Esad, askerlerinin isyancılara karşı verdiği mücadelede, işin en zor kısmının atlatıldığını düşünüyor. Esad, Hizbullah’a bağlı El Manar televizyon kanalına verdiği röportajda "Askerî güç dengeleri şimdi tamamen Suriye ordusunun lehine dönmüştür" diye konuştu.

İsrail Savunma Bakanı ise hafta başında yaptığı açıklamada "Bu füzelerin Suriye’ye ulaşması halinde biz ne yapacağımızı iyi biliyoruz" tehdidinde bulunmuştu.

Beşar Esad’ın El Manar televizyon kanalına verdiği röportajın bir kısmını yayımlayan Lübnan El Ekber gazetesinde yer alan habere göre Esad, Suriye ve Hizbullah’ın bir "kader birliği" oluşturduğunu öne sürüyor. Esad, ayrıca 'silahlı gruplara karşı verilen savaşta' Lübnanlı destekçilerin, Suriye ordusunun emrinde sadece sınır bölgesinde mücadele ettiğini söylüyor.

ABD'de muhaliflere destek tartışmaları

ABD, Hizbullah’ın Esad birliklerine verdiği desteğe dair sert eleştirilerini sürdürdü. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jennifer Psaki, şunları kaydetti:

"Bu kesinlikle kabul edilemez ve işi kontrolden çıkarabilecek, aşırı derecede tehlikeli bir müdahaledir. Biz, Hizbullah’ın bir an önce militanlarını Suriye’den geri çekmesini talep ediyoruz."

2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde Obama’nın rakibi olan Cumhuriyetçi senatör John McCain de ülkede, Suriyeli muhaliflere askerî destek tartışmalarını alevlendirdi. Nüfuzlu politikacı, Suriye gezisinin ardından isyancılara silah sevkiyatı yapılmasını talep etti. Bu silahların radikal İslamcıların eline geçebileceği iddialarını reddeden McCain, "Biz silahların kimin eline geçtiğini tespit edebiliriz. Biz doğru insanlara yardım edebiliriz" diye konuştu. Ancak Obama, bazı kapıları açık bıraksa da muhaliflerin silah talebini şimdiye dek reddetti.

BM İnsan Hakları Konseyi de yabancı birliklerin Esad askerleri yanında savaşmasına büyük tepki gösterdi. Konsey'in Suriye raporunda, bu durumun bölgenin istikrarı açısından büyük tehdit oluşturduğu kaydedildi. Ancak Hizbullah’ın adı doğrudan kullanılmadı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay "Sayıları giderek artan yabancı militanların, Suriye sınırından geçip çatışmayı sürdüren iki tarafa da destek vermesi, ülkede şiddeti tırmandırıyor. Durum tüm bölgenin istikrarı açısından kaygılandırıcı işaretler veriyor" açıklamasını yaptı.

Muhaliflerin Cenevre koşulları

Suriyeli muhalifler ise silah ambargosunu kaldırdığı için AB’ye teşekkür etti. Suriye Ulusal Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada, "Esad birlikleri ve Hizbullah’ın sivillere yönelik saldırılarına karşılık verebilmek" için özel silahlara ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Yaklaşık bir haftadır İstanbul’da görüşmelerini sürdüren Suriyeli muhalifler, planlan Uluslararası Barış Konferansı’na katılmak için bazı şartlar öne sürdü.

Konsey’in Başkanı George Sabra, perşembe günü İstanbul’da yaptığı açıklamada, "İran ve Hizbullah militanları Suriye ordusuna verdiği desteği sürdürdüğü müddetçe, Ulusal Konsey, ne bir uluslararası barış konferansına katılacak ne de bir başka çabaya destek verecektir" diye konuştu. Daha önce de somut bir takvim ve bağlayıcılığı olan uluslararası garantiler talep eden muhalifler, ayrıca siyasi bir çözüm için Esad’ın istifasının gerekli olduğunu kaydetmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise muhalifleri, planlanan Cenevre Konferansı’nı "yerine getirilemeyecek" koşullar öne sürerek sabote etmekle suçlamıştı. Lavrov, "Muhaliflerin talep ettiği Esad’ın istifası ültimatomu, tabii ki gerçekleşmeyecek. Bu koşullar yerine getirilemez niteliktedir ve kimse ültimatom vermemelidir" diye konuştu.

Başak Demir - Deutsche Welle Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerHizbullahİranİsrailİstanbulKatarLübnanRusyaSuriyeSuudi Arabistan
Görüş Bildir