Muhalifler Kilit Mahalleyi Kaybetti

-

Esad Halep Çevresine 20 Bin Asker Yığıyor

Esad Halep Çevresine 20 Bin Asker Yığıyor

Halep çevresinde 20 bin asker, çok sayıda tank ve zırhlı araç konuşlandığı haberleri yakın zaman içinde kente büyük bir taarruzun planlandığını düşündürüyor.

Beşar Esad'ın Suriye'nin ikinci büyük şehri Halep çevresinde 20 bini aşkın asker, çok sayıda tank ve zırhlı araç yığdığı bildiriliyor.

Askeri hazırlık, Suriye ordusunun ileriki günlerde Halep'e yönelik büyük bir taarruza geçebileceği şeklinde yorumlandı.

Halep'in kontrolü için isyancılar ve Suriye birlikleri arasındaki çatışmalar sürerken, Esad karşıtlarının mevzileri savaş uçakları, saldırı helikopterleri ve havan topuyla ateşe tutuldu.

Esad muhalifleri, Suriye ordusunun isyancıların elindeki iki kilit bölgeyi (Salahaddin ve Seif el-Davla semtlerini) tanklarla yarmaya çalıştığını belirtiyor.
Halep'teki isyancıların bir sözcüsü, yoğun ateşe rağmen kentin merkezine doğru bastırdıklarını ve tarihi kaleye doğru ilerlediklerini söyledi. Muhalefetten kimileri bizzat merkezdeki kalenin çevresinde çatışmaların yaşandığını iddia etse de bu haber bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Başkent Şam'dan gelen haberlerde ise, Suriye ordusu yetkilileri isyancıların başkentteki son mevzilerinden de geri püskürtüldüğünü söyledi.
İsyancılar kendi istekleriyle geri çekildiklerini kaydettiler.

İranlı rehineler

Öte yandan İran hükümeti rehin alındıklarını söylediği 48 İranlının serbest bırakılmasını talep ediyor.

İranlı diplomatlar ve Suriye devlet televizyonunun aktardığına göre, hacı oldukları söylenen İranlılar Şam'da Seyyide Zeynep Türbesi'ni ziyaret ederken ''silahlı gruplar'' tarafından kaçırıldı.

Tahran yönetimi, Suriye muhalefeti ile iyi ilişkiler içinde olan Türkiye ve Katar'dan İranlıların serbest bırakılmasına yardımcı olmalarını istedi.
Kaçırılanların hacı olup olmadığı konusunda Suriye muhalefetinin ortaya attığı şüpheler var.

El Arabiya televizyonunun aktardığına göre Esad karşıtları, 48 İranlıdan bazılarının İran'ın elit gücü Devrim Muhafızları'nın üyesi olduğunu söylüyor.

Türkiye'ye kaçtı

Bir diğer gelişme ise, Beşar Esad'a sırt dönerek muhalefet tarafına geçen üst düzey yetkililere son olarak Suriye'nin uzaya çıkan ilk astronotu Muhammed Faris'in de katıldığının bildirilmesi oldu.

Anadolu Ajansı, Muhammed Faris'in Halep'te Özgür Suriye Ordusu komutanlarına desteğini ilan ettikten sonra Türkiye'ye geçtiğini bildiriyor.
Özgür Suriye Ordusu, bunun yanısıra üç istihbarat yetkilisinin de taraf değiştirerek Ürdün'e geçtiklerini açıkladı.

Bu arada ABD Dışişleri Bakan Hillary Clinton'un Suriye meselesi ve gündeme ilişkin diğer konular hakkında ikili görüşmeler yapmak için Türkiye'ye gideceği açıklandı.
Clinton, Afrika turunu tamamladıktan sonra 11 Ağustos'ta Türkiye'de bekleniyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Muhalifler Halep'ten Çekiliyor

Muhalifler Halep'ten Çekiliyor

Esad'ın tankları, muhaliflerin elindeki Selahaddin mahallesinde...

15 gündür süren yoğun çatışmaların ardından muhaliflerin Halep'ten geri çekildiği bildirildi.

Reuters haber ajansı, Suriye ordusunun muhaliflerin elinde bulunan Selahaddin mahallesine girdiğini duyurdu. Helikopterlerin üzerinde uçtuğu mahalledeki muhaliflerin kendi aralarında yaptığı konuşmalarda, "tanklar girdi, ordu girdi" dedikleri ve mahallede kaos yaşandığı gelen haberler arasında.

Selahattin mahallesinde bulunan ve kendisini Ebu Ali olarak tanıtan bir muhalif komutan da Selahaddin mahallesne tankların girdiği bilgisini aldıklarını ancak iletişim olanaklarının yetersizliği dolayısıyla fazla bilgilerinin olmadığını söyledi.

Hizbulah'ın Lübnan'da yayın yapan televizyonu El Manar'a konuşan bir Suriyeli askeri yetkili de, Selahaddin mahallesinin kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı.

'RUS GENERAL ÖLDÜRÜLDÜ' İDDİASI

Diğer taraftan Muhalifler, başkent Şam'ın dışındaki Guta'da düzenledikleri operasyonda Suriye ordusuna danışmanlık yapan bir Rus generali öldürdüklerini duyurdu. Kendilerini 'Özel Operasyon Şahinleri Taburu' olarak adlandıran bir muhalif grup tarafından hazırlanan videoda General Vladimir Petroviç Kojiyev'in öldürüldüğü ileri sürüldü ve bazı belgeler de yayınlandı.

Haberin Tamamı İçin:

Halep'te Büyük Operasyon Başladı

Halep'te Büyük Operasyon Başladı

Suriye'nin Halep kentinde beklenen büyük kara operasyonu başladı. Resmi haber ajansı SANA'ya göre çatışmaların merkezi Selahattin artık rejim güçlerinin elinde. Bazı bölgeler de hayalet şehir konumunda. İsyanın çıkış noktası Dera'dan ise, bir bombardıman görüntüsü kameraya yansıdı. Gün boyu ülkedeki çatışmalarda en az 150 kişi hayatını kaybetti.

Bombalı saldırının adresi, Suriye'de 17 aydır süren isyanın doğduğu yer Dera.

Muhalifler, internete yüklenen görüntülerin çarşamba gününe ait olduğunu söylüyor.

Yüzlerce kişi, çatışmalarda hayatını kaybeden bir Suriyelinin cenazesine katılmıştı.

Cenaze konvoyunun yakınındaki bir bina, bombardımanın hedefi oldu.

Olayda ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda bilgi yok.

Suriyeli muhalifler saldırı sonrası, "Esad biz buradan ayrılmayacağız" sloganları attı.

Suriye'de çatışmaların merkezi ise elbette Halep.

Kentte, büyük kara operasyonu başladı.

Rejimin ilk kez savaş uçaklarını devreye soktuğu kentte hava bombardımanı da sürüyor.

O bombardımanlardan biri görüntülendi. Halep yakınlarında Tel Rıfat bölgesindeki olay sonrası yerle bir olan evler kameraya yansıdı.

Bir okulun da hedef olduğu saldırıda aynı aileden 6 kişi hayatını kaybetti.

Resmi haber ajansı SANA'ya göre Selahattin bölgesinin kontrolü de artık rejim güçlerinin elinde.

Halep'in 5 kilometre kuzeyindeki stratejik anadan kenti de ordunun hedefinde.

Esad'a bağlı savaş uçakları her gün bölgeyi bombalıyor.

Bu yüzden anadan artık hayalet kent konumunda.

İddialara göre köylerde ise durum daha kötü:

Haberin Tamamı İçin:

Muhalifler Selahaddin'den çekildi

Muhalifler Selahaddin'den çekildi

Özgür Suriye Ordusu 18'inci gününü geride bırakan Halep savaşında kritik öneme sahip Selahaddin semtinden çekildiğini açıkladı.

AFP'ye konuşan Hussam Ebu Muhammed bölgeden çekilmelerinin nedeninin "taktik" olduğunu savundu.

Muhammed, Sukari bölgesine yığınak yaparak karşı saldırıya hazırlandıklarını söyledi. Ancak Selahaddin bölgesinin ordunun eline geçmesi muhaliflerin Türkiye'ye uzanan ikmal yollarının tehlikeye girmesi anlamına geliyor.

Suriye devlet televizyonu da bölgede ilerleyen ordu birliklerinin görüntülerini yayınladı.

Muhalefet yanlısı Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de Hanano, Şar ve Sahur bölgelerinin top atışı altında olduğunu açıkladı ve sadece Perşembe ülke genelinde 22 kişinin öldüğünü duyurdu.

Çarşamba günü Şam yönetimi, Suriyeli muhaliflerin Halep'teki iki komutanının da öldürüldüğünü açıklamıştı.

YENİ BAŞBAKAN

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Sünni kökenli Sağlık Bakanı Vail Nadir Halki'yi yeni başbakan olarak atadı.

Eski Başbakan Riyad Hicab 4 Ağustos'ta muhaliflerle Ürdün'e kaçmıştı.

PROTOKOL ŞEFİ KAÇTI

Suriyeli muhalif kaynaklar Şam yönetiminin Protokol Şefi Muhi El Din El Meslemani'nin taraf değiştirdiğini açıkladılar.

El Arabiya'ya konuşan üst düzey bir muhalif Protokol Şefi'nin Suriye'de güvenilir bir bölgede olduğunu söyledi.

KAÇIRILAN İRANLILAR

İran'ın Arapça yayın yapan El Alem televizyonuna konuşan İran Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Ofisi Müdürü Mucteba Ferdovsipur, başkent Şam'da kaçırılan 48 İranlının durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

İranlı diplomat, daha önce militanların "üç İranlı Suriye ordusunun bombardımanında öldü" iddialarını yalanladı ve temas kurdukları bazı kaynakların kendilerine bu bilgiyi verdiklerini belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

Muhalifler Kilit Mahalleyi Kaybetti

Muhalifler Kilit Mahalleyi Kaybetti

Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’te iki haftaya yakın süredir isyancıların elinde bulunan Selahaddin mahallesini Esad’a bağlı ordu geri aldı

Suriye’nin ticari kalbi ve en büyük ikinci şehri olmasıyla Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin geleceği açısından hayati derecede önem taşıyan Halep’teki çatışmalarda ordu kırılma noktası olabilecek bir zafer kazandı. Temmuz ayının sonunda başlayan çatışmaların başından beri muhalif Özgür Suriye Ordusu’nun elindeki Selahaddin mahallesi ordunun kontrolüne geçti.
Başkent Şam’ı alma girişimlerinden sonra Halep’te de Esad’ın ordusu tarafından şehrin güneyinde yer alan kilit mahalle Selahaddin’den çıkarılan Özgür Suriye Ordusu’nun komutanlarından Ebu Ali “Selahaddin’den taktik olarak geri çekildik. Bölgede hiç isyancı asker kalmadı. Rejim güçleri Selahaddin’e giriyor” açıklamasını yaparken karşı bir saldırının da yapılacağını öne sürdü. Reuters haber ajansına konuşan başka bir muhalif komutan ise dün çatışmalarda en az 30 kişinin öldüğünü iddia etti.

Çatışmalar devam ediyor

İktidarını sürdürebilmek için Halep’in isyancıların elindeki mahallelerini geri almaya mecbur kalan Esad’ın güvenlik güçleri tank, savaş uçağı ve helikopterlerin yardımıyla operasyonlarını şehre yakın köylerde de sürdürüyor. Halep’e 40 kilometre uzaklıktaki Hreitan ve Tel Rıfat köylerinin havadan bombalandığı kaydedildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de dün bütün ülkede en az 78 kişinin öldüğünü; bu kişilerin ikisinin de isyancı lideri olduğunu duyurdu. Gözlemevi’ne göre 25 asker ve 18 silahlı isyancı çatışmalarda öldü.
Diğer yandan Şam’da ki aylık Başbakan Riyad Hicab’ın muhaliflere katılıp sınır komşusu Ürdün’e kaçmasının ardından Esad yeni başbakan olarak Wael El Halki’yi atadı. Sünni olan El Halki, 17 ay önce isyanın patlak verdiği Dera kentinden olmasıyla da dikkat çekti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanBeşer EsadDiyetİranKatarLübnanSavaşSuriyeolay
Görüş Bildir