'Erdoğan Kendisini Halife Sanıyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Esad: 'Erdoğan Kendini Halife Sanıyor'

Esad: 'Erdoğan Kendini Halife Sanıyor'

--Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, uzun süren suskunluğunu Russia Today televizyonuna bozdu. Başkent Şam'da verdiği özel röportajda 20 aydır devam eden çatışmalar, Türkiye-Suriye gerilimi ve ülkesini terk edeceği yolundaki söylentilerle ilgili sorulara cevap veren Esad, çarpıcı açıklamalarda bulundu.--

Russia Today, dün kısa bir bölümü servis ettiği röportajın tamamını bugün internet sitesinde yayınladı.

TÜRKİYE-SURİYE SAVAŞI ÇIKAR MI?

Kısa bir süre önce Türkiye'de bulunduğunu ve insanların Suriye ile bir savaştan endişe ettiklerine tanık olduğunu söyleyen muhabir, Beşar Esad'a böyle bir senaryonun gerçekçi olup olmadığını sordu.

Bunu gerçekçi bulmadığını söyleyen Esad, gerekçe olarak da Türk halkının büyük bölümünün savaş istemediğini, hiç bir hükümetin de halkına rağmen böyle bir adım atamayacağını gösterdi. Suriye Devlet Başkanı, var olan gerilimin halklar arasında değil, hükümetler arasında olduğunun da altını çizdi.

"ERDOĞAN KENDİNİ HALİFE SANIYOR"

Geçmişte yakın ilişkileri olduğu Türkiye'nin neden muhalifleri desteklediği sorusuna Esad çarpıcı bir cevap verdi:

"Net konuşmak gerekirse Türkiye değil, Erdoğan hükümeti. Türk halkı, Suriye halkı ile iyi ilişkiler geliştirmeli. Erdoğan ise bölgede, özellikle de Suriye'de Müslüman Kardeşler'in iktidarı ele almasıyla kendi politik geleceğini garanti altına alacağını düşünüyor. Nedenlerden biri bu. Bir başka neden ise, Erdoğan kişisel olarak kendisini Osmanlı'nın yeni sultanı olduğunu ve Osmanlı imparatorluğu zamanındaki gibi bölgeyi yeni bir şemsiye altında tutabileceğini düşünüyor. Kendisinin halife olduğuna gönülden inanıyor. Bu iki nedenle politikasını sıfır sorundan, sıfır arkadaşa çevirdi.

TÜRKİYE'Yİ KİM VURUYOR?

Esad'a Türkiye'ye yönelik top ateşlerinin kaynağı da soruldu.

"Sınırda, ellerinde havan topu olan pek çok terörist olduğu için, bu sorunun cevabı iki ordu arasında oluşturulacak ortak bir komite tarafından ortaya çıkarılabilir" diyen Esad bu talebi Türkiye'ye ilettiklerini ancak reddedildiklerini belirtti. Esad, Türkiye'yi bombalamakla hiç bir çıkarlarının olmadığını, yine de bazı hataların da söz konusu olabileceğini sözlerine ekledi.

"MÜDAHALE PAHALIYA MAL OLUR, LAİKLİĞİN SON KALESİYİZ"

Ülkesine yönelik olası bir müdahale de Esad'a soruldu.

"Eğer olursa, Suriye'ye yönelik bir dış müdahalenin maliyeti, dünyanın taşıyacağından daha büyük olur. Çünkü laikliğin, bir arada yaşamanın ve istikrarın bölgedeki son kalesiyiz. Eğer böyle bir şey olursa bu, Pasifik'ten Atlantik'e kadar tüm dünyayı etkileyecek domino etkisi yaratır. Batının bu yolu seçeceğini tahmin etmiyorum ama olursa sonrasını kimse bilemez"

"SURİYE'DE ÖLECEĞİM"

Suriye Devlet Başkanı, ülkeden ayrılacağı yönündeki söylentileri de kesin biçimde yalanladı.

"Kimsenin kuklası değilim" diyen Esad, iktidarının Batı ürünü olmadığını belirterek batıya ya da başka bir ülkeye gitmeyeceğinin altını çizdi. Suriye Devlet Başkanı son olarak "ben Suriyeliyim ve Suriye'de yaşayıp, Suriye'de ölmeliyim" dedi.

"SURİYE HALKI KARŞIMDA OLSA, NASIL BURADA DURURDUM"

Suriye Devlet Başkanı, röportajda batıya da sert eleştiriler getirdi.

"Hedef Suriye'dir" diyen Esad sözlerine şöyle devam etti:

"Batı düşmanlar yaratır. Geçmişte bu komünizmdi, sonra İslam oldu, farklı nedenlerden dolayı Saddam Hüseyin düşman ilan edildi. Şimdi de Beşar esad'ın temsil ettiği bir düşman yaratmak istiyorlar. Bu nedenle "sorun başkandır ve gitmelidir" diyorlar. Onların ne dediğini bırakıp, gerçek sorunlara odaklanmalıyız."

"Suriye halkı ile benim aramda bir sorun yok" diyen Esad, "ABD, batılı ülkeler, Türkiye ve pek çok Arap ülkesi bana karşı. Suriye halkı da bana karşı olsaydı nasıl burada kalabilirdim?" diye sordu.

Haberin Tamamı İçin:

'Erdoğan Kendisini Halife Sanıyor'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadSavaşSuriye
Görüş Bildir