Esad'dan Tampon Bölge Açıklaması: 'Gerçekçi Değil'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Esad'dan tampon bölge açıklaması

Esad'dan tampon bölge açıklaması

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinde insani yardım amaçlı tampon bölge kurulması fikrinin "gerçekçi" olmadığını söyledi.

Rejim yanlısı Ed Dünya televizyonuna konuşan Esad, Türkiye tarafından da savunulan güvenlikli bölge fikrine karşı çıktı.

Şam'daki başkanlık sarayında gerçekleştirildiği belirtilen röportajda Esad, "Birincisi, tampon bölge konusu masada değil. İkincisi, bu hasmane tutumlar içindeki ülkeler ve Suriye'nin düşmanları tarafından ortaya atılan gerçekçi olmayan bir düşüncedir" dedi.

ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR

Esad, tamamı TSİ 21.00'de yayınlanacak röportajda ayrıca, muhaliflerle mücadelede büyük mesafe katettiklerini ancak "savaşı kazanmaları için" zamana ihtiyaçları olduğunu belirtti.

DAVUTOĞLU'NDAN BM'YE ÇAĞRI

New York'ta yarın gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi toplantısına katılmak üzere yola çıkan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki çatışmalardan kaçanlar için bu ülkenin sınırları içinde kamplar oluşturulması için BM'yi göreve çağırdı.

Hali hazırda 80 binden fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye'nin üzerine düşen görevi yapmayı sürdüreceğini belirten Davutoğlu, "Yarın sınırlarımızın ötesinde onbinlerce insan biriktiğinde, ki birikebilir, içeride biz kampları kurma sürecindeyken bir taraftan da olaylar sürüyor ve ayrıca Suriye içine de yoğun insani yardım, gıda, ilaç gönderme çabası içindeyiz. Suriye içinde bu sığınmacıların korunması ve orada mümkünse kamplarda barındırılması konusunda BM'nin devreye girmesini bekliyoruz. Buna uygun yöntemlerin, modalitelerin geliştirilmesi lazım ki bu mesele Suriye'den dışarıya ihraç edilen bir sorun olmaktan çıksın" dedi.

Bakan Davutoğlu, bu çerçevede BM'nin ilgili yetkilileri ile görüşmelerinin sürdüğünü söyleyerek, BM Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos ile sık sık telefonda görüştüğünü, Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in de yine Türkiye'ye geleceğini bildirdi. Davutoğlu, bundan sonra bu konuda daha somut adımlar atılmasını beklediklerini yineledi.

RUSYA VE ÇİN SOĞUK BAKIYOR

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, geçtiğimiz haftalarda, Türkiye'deki mülteci sayısının 100 bine ulaşması halinde Suriye sınırları içinde güvenlikli bölge oluşumunun söz konusu olacağını belirtmişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluBeşer EsadBirleşmiş MilletlerDiyetRusyaSuriye
Görüş Bildir