Esad: 'Batı Bedel Ödeyecek'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Esad: Batı Bedel Ödeyecek

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, el Kaide'yi desteklemekle suçladığı Batılı ülkelerin bedel ödeyeceğini savundu.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, el Kaide'yi desteklemekle suçladığı Batılı ülkelerin yüksek bedel ödeyeceğini savundu.

Esad, bir televizyon mülakatı sırasında yaptığı açıklamada, Suriye'deki durumu, Sovyetler Birliği'ne karşı Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'da İslamcılara verdiği desteğin sonucunda Taliban ve el-Kaide'nin ortaya çıkmasıyla karşılaştırdı.

Suriye'deki İslamcı Nusra Cephesi adlı örgüt, kısa bir süre önce el-Kaide'ye bağlılığını ilan etmişti.

Örgüt, ABD'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Suriye'de isyanın en etkin örgütlerinden biri olarak ortaya çıkan Nusra Cephesi, adını 2012 yılı Ocak ayından bu yana duyuruyor.

Örgütün, ülkedeki birçok bombalı intihar saldırısının arkasında olduğu tahmin ediliyor.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye hükümetini kimyasal silah uzmanlarının ülkeye girip araştırma yapmalarına izin vermeye çağırdı.

Muhabirler, Suriye hükümetinin, incelemelerin Halep'teki bir köye Mart ayında yapılan bir saldırıyla sınırlı kalmasını isterken, İngiltere ve Fransa daha geniş çaplı bir inceleme yapılmasını istiyor.

Suriye'de Esad yönetimine karşı 2011 yılı Mart ayında başlayan isyanda bugüne kadar 60 binden fazla insan öldü.

Esad'ın devlete ait İhbariya kanalına verdiği mülakat, Suriye'nin 1946 yılında Fransa'dan bağımsızlığını kazandığı gün yayınlandı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Suriye'de Yaşananlar Tam Anlamıyla Bir Savaştır

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, "Suriye'de yaşanan, güvenliği tehdit eden olaylar değil kelimenin tam anlamıyla bir savaştır" dedi.

Suriye'de, 1946'da Fransa'dan bağımsızlığın ilan edilmesinin yıl dönümünde kutlanan Cela (Bağımsızlık) Bayramı dolayısıyla hükümete ait El-İhbariyye televizyonuna özel demeç veren Esed, ülkede yaşanan son durumu değerlendirdi.

Devlet Başkanı Esed, Bağımsızlık Bayramı'nda halka seslenerek, "Sömürgeci, ordularını alıp çıkmış ama egemenlik ve karar hakkını da beraberinde götürmüşse bağımsızlığın bir kıymeti kalmaz. Gerçek bağımsızlık, sömürgeciler tam olarak gittiklerinde ve egemenliği kelimenin tüm anlamlarıyla geri aldığımızda yaşayacağımız bağımsızlıktır. Eğer orada işgal altındaki bir ülkede özgür bir halk varsa, onların durumu, egemenliğini kaybetmiş bir halktan ve kararı kaybeden bir devletten daha iyidir" ifadesini kullandı.

"İç ve dış tehditlere maruz kalıyoruz"-

Suriye'nin iç ve dış tehditlere maruz kaldığını bildiren Esed, şöyle konuştu:

"Suriye'yi yeniden sömürgeleştirmek istiyorlar, bu defa geleneksel taktikleri bırakıp, yeni taktikler deniyorlar. Suriye'ye dışarıdan farklı uyruklu savaşçılar gönderiyorlar. Buna 'modern sömürgeleştirme' diyoruz, en sonuncusunu Irak ve Afganistan'da yaşadık. Suriye'de yaşanan, güvenliği tehdit eden olaylar değil kelimenin tam anlamıyla bir savaştır. Amerika'nın başkanlığındaki batı güçleri, Avrupa'da bile bazı devletlerin bağımsız olmasına izin vermiyor, üçüncü dünya ülkelerinin ise boyun eğmesini ve kendi menfaatleri doğrultusunda davranmasını istiyor."

Suriye'nin, tarih boyunca emperyalistlerde hakim olma isteği uyandırdığını anlatan Esed, "Bu emperyalist ülkeler, savaşta taraf durumundadır. İlk başlarda siyaset ve medya aracılığıyla aleyhimizde verdikleri destekle bunu gösterdiler. Son zamanlarda ise muhalefete maddi ve lojistik destek sunmaya başladılar, silahlanma alanında da destek sağladıklarını düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Batı El Kaide'yi destekliyor"-

Batı ülkelerini sert bir dille eleştiren Esed, şöyle devam etti:

"Batı, çifte standart uyguluyor, Suriye'de terörü finanse ediyor ve El Kaide örgütünü destekliyor ancak bunun bedelini Avrupa ve Amerika'nın ortasında ağır ödeyecek. Batı, razı olmadığı devletler aleyhinde elindeki her kartı kullanıyor, El Kaide üyeleri başka ülkelerin yükünü hafifletmek için Suriye'ye gönderiliyor. Batı Mali'de El Kaide ile savaşırken Suriye'de, Libya'da ve başka yerlerde El Kaide'yi destekliyor. Afganistan'da da desteklemiştiler sonra bu durum onlara pahalıya mal oldu. Bu durum Suriye'nin yıkılmasına neden oluyor, mesele bizim ya da onların kazanması değil, sonuçta ağır bedel ödeyecek olan Suriye'dir."

Esed, iç tehdidin de önemli bir etken olduğunu belirterek, "İç etkenler de var, hırsız gruplar var, bazı terör olaylarını yapmaları için dışarıdan maddi anlamda desteklenen asalak gruplar var, tekfirci, El Kaideci, Nusracı gruplar var, hepsi bir düşünce etrafında birleşmiş durumda, hırsızlar ve asalaklar ağır darbe yedi, bir kısmı dağıldı, bir kısmı tekfircilerin arasına karıştı. Biz şimdi tekfirci gruplarla mücadele ediyoruz" ifadesini kullandı.

Suriye'de mezhep savaşı çıkar mı?-

"Suriye'de mezhep savaşı çıkar mı" sorusuna Esed, şu yanıtı verdi:

"Her toplumda, sınırlı fikirleri olan, dar ufuklu, vatan sevgisi zayıf kişiler vardır. Bunlar kriz zamanlarında zararlı fikirleriyle ortaya çıkar. 1980'li yıllarda Müslüman Kardeşler (İhvan) krizinde, İhvan mezhepçi düşünceyi kullandı, internet ve uydu televizyonlarının olmamasına rağmen mezhepçi düşünceyi yaymada başarılı oldular. İhvan yenildiğinde Suriye'de durum normale döndü. Suriye halkı muazzam bir halktır, bu konuda bir korkumuz yok."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadBirleşmiş MilletlerDarbeFransaİngiltereİntiharIrakSSCBSuriyeTerör
Görüş Bildir