Esad'a Büyük Darbe

-

Esad'a Büyük Darbe

Esad'a Büyük Darbe

Suriye'de ordudan üst düzey kopuşlar sürüyor. Bir iddiaya göre, bu kez Suriye Cumhuriyet Muhafızı generallerinden Sünni bir komutan saf değiştirdi. Manaf Tlass, eski savunma bakanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı Mustafa Tlass'ın oğlu. Reuters'a göre, Türkiye'ye geçti, şu an da Paris yolunda.

Babası bir dönem baba Esad'ın sağ koluydu. Kendisi, Beşar Esad'ı korumakla sorumlu elit birlik Cumhuriyet Muhafızları'nın komutanlarından. Sünni komutan Manaf Tlass'ın, Suriye ordusundan kopanlar arasına eklendiği öne sürülüyor.

Kopuş iddiaları, Suriye'de rejim yanlısı haber sitelerinin Tlass'ı ve ailesini sert biçimde eleştiren yazılar yayınlamasıyla inandırıcılık kazandı.

Reuters haber ajansının aileye yakın kaynaklara dayandırdığı iddiasına göre, Tlass, Suriye'den ayrıldı. Türkiye'ye geçtikten sonra Paris'e yöneldi.

Suriye Cumhuriyet Muhafızları tugayının komutanlarından Manaf Tlass, eski savunma bakanı Mustafa Tlass'ın oğlu.

Mensubu olduğu 105'inci tugay, rejime en bağlı askeri birim olarak biliniyor.

Birliği isyanın başlangıcından bu yana Şam ve çevresinde muhaliflerin bastırılmasında önemli rol oynadı. Eğer firarı doğruysa rejimden kopan en üst düzey "muharip" birlik komutanı o olacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşer EsadDarbeDiyetSuriye
Görüş Bildir