Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Beşiktaş'ta Anıldı

0PAYLAŞIM

Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri Beşiktaş'ta Anıldı

İSTANBUL Anadolu Ajansı - Sultan 2. Abdülhamid tarafından Japonya'ya gönderilen ve dönüş yolunda batan Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan 527 tayfa, Beşiktaş'ta tertip edilen merasimle anıldı.

Türk Deniz Güçleri Komutanlığınca Barbaros Hayrettin Paşa Abideyi önünde tertip edilen merasime Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem ile Japonya'nın İstanbul Başkonlos Vekili Tsuyoshi İdata ve askeri yetkililer katıldı.

Abideye çelenk vazgeçilmesiyle başlayan aktiflikte, hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Yarbay Gökhan Atmaca merasimde yaptığı konuşmada, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerinin anılarının iki ülkede de yaşatıldığını ve ülkeler arası arkadaşlığın bir nişanesi olduğunu söyledi.

Atmaca, Japonya'ya yapılan arkadaşlık ziyaretinin yolculukla beraber 428 gün sürdüğünü ve kurulun limanda baş gösteren kolera salgını sebebiyle ülkeye dönüş yapmak zorunda kaldığını hatırlattı.

16 Eylül 1890'da Oshima Adası yakınlarındaki kayalıklara çarpan gemideki 527 personelin yaşamını kaybettiğini belirten Atmaca, kazada 69 personelin Kushimato Kasabası ulusunun dayanaklarıyla kurtulduğunu anlattı.

Atmaca, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerinin Türkiye ve Japonya arasındaki arkadaşlık ilişkilerinde ehemmiyetli bir yeri olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

"Türk-Japon ilişkilerinin miladı sayılan bu elim kazaya karşın ay ve güneşin buluşması gibi iki cemiyetin buluşmasında seneler geçtikçe büyük evreler kaydolundu. Bugün Japonya Kushimato'daki Ertuğrul Müzesi ve Abideyi o günün hatırasını yaşatmaya devam ederken başta Deniz Müzesi olmak üzere ülkemizin muhtelif şehirlerinde o günlere sadakat kalitesinde Ertuğrul adı yaşatılmaya devam ediliyor."

Faalliğin ardından şehitlerin hatırasına Beşiktaş sahilinden denize çelenk vazgeçildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir