Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eroinde Konya, Esrarda İzmir

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Narkotik suçlar ve uyuşturucuyla ilgili hazırlanan ve esrar kullanımının arttığına dikkat çekilen raporda, yakalanan şahıslara bakıldığında eroin olaylarında Konya, esrar yakalamalarında ise İzmir ilk sırada yer aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire (KOM) Başkanlığı’nın narkotik suçlar ve uyuşturucuyla ilgili hazırladığı raporda dikkat çekici bilgilere yer verildi. 

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre raporda, Türkiye’ye uyuşturucu maddenin Afganistan ve İran üzerinden getirildiğine dikkat çekilerek, “Eroinin ilk durak olarak Hakkari, Van ve Ağrı’ya getirildiği, ardından İstanbul, Kocaeli, Erzurum, Ankara, Bitlis, Adana, Kırıkkale ve Düzce güzergahı izlenerek dağıtımı yapıldığı veya yurtdışına transferinin sağlandığı” bilgisine yer verildi. Eroin naklinde son yıllarda rotanın değiştiği ve kara yolu yerine Doğu Akdeniz rotası izlenerek deniz yoluyla kaçakçılığa dönüldüğü de belirtildi.

Hakkari'de 4 bin, Edirne'de 13 bin euro

Eroin kaçakçılığında izlenen bir diğer yöntem kargo ile göndermek. Bu şekilde yapılan uyuşturucu sevkiyatına yönelik yapılan 11 ayrı operasyonda 197 kilo eroin ele geçirildiği belirtildi. Dikkat çeken bir diğer veri ise eroin fiyatının Doğu’dan Batı’ya doğru gittikçe artması oldu. Eroinin kilosunun Hakkari’de 4 bin euro iken bu rakamın Türkiye’nin çıkış noktasındaki Edirne’de 13 bin euro’ya kadar arttığı ifade edildi.

Raporda Türkiye’nin kokain ticarettinde hem transit hem de hedef ülke konumunda olduğu belirtildi. Metafetamin uyuşturucusunun İran üzerinden Türkiye’ye sokulduğu vurgulandı.

Esrar kullanımı artıyor

Raporda, esrar kullanımının her geçen gün arttığına değinilirken, son 5 yıl baz alındığında ise yakalanan şüpheli sayısı ve esrar miktarında yüzde 169’luk artış gösterdiğine dikkat çekilerek, “2014 yılında 22 bin 902 operasyonda 37 bin 491 kişi yakalanırken, 83 ton 886 kg esrar ele geçirildi. 261 planlı operasyon yapıldı. Esrar kaçakçılığına yönelik yapılan operasyonlarda 216 yabancı şahıs ile birlikte bin 778 kilo esrar yakalandı” denildi.

Bonzai ve kokainde İstanbul

Yakalanan şahıslar baz alındığında eroin olaylarında Konya birinci sırada yer alırken, sıralama Ankara, Adana, Mersin şeklinde oldu. Esrar yakalamalarında ise İzmir ilk sırada olurken, İzmir’den sonra Adana, Diyarbakır, Gaziantep ve Bursa’nın ilk 5 sırayı oluşturduğu belirtildi. Bonzai ve kokain yakalanmasında İstanbul ilk sırada yer alırken, ecstasyde Kocaeli, metafetamin operasyonlarında Aydın’ın ilk sırada yer aldığı görüldü.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraAydınBitlisBursaDiyarbakırErzurumHakkariİranİstanbulİzmirMersinUyuşturucuVan
Görüş Bildir