Ermenistan'da Bir Restoranda Görünce 'E Bu Bizimkinin Aynısı' Tepkisini Vereceğiniz 11 Yiyecek

409PAYLAŞIM

Bu yemeklerin kökeni hakkında birçok tartışma yürütülüyor. Ülkeler bu konuda henüz netleşmiş değil. Netleşecek gibi de değil...Tabii bu yürütülen tartışmalar, sahiplenmeler bu yiyeceklerin Ermenistan'da ve Türkiye'de bolca tüketildiği gerçeğini değiştirmiyor. 

Neyse hadi karnımızı acıktıran bu yiyecekler nelermiş bakalım.

1. Onların Armenian Sharots olarak adlandırdıkları bizdeki cevizli sucuk.

2. Armenian Lavash... İsminden de anlaşılacağı üzere Ermenistan'da lavaş da görebilirsiniz.

3. Pastırma = Basturma

4. Mantılarını aşırı merak ediyorum ben.

5. Biber dolması ya da beyaz-kara lahana dolması da onların meşhur yemekleri. İsmi orada Tolma tabii.

6. Çiğ köfte biraz şaşırttı değil mi?

7. Durun biraz daha şaşırtayım. Karşınızda içli köfte...

8. Ermenistan'da bolca baklava da yiyebilirsiniz.

9. Lahmacuna da bazen "Ermeni pizzası" bazen de bizim kullandığımız ismiyle lahmacun diyorlar. İki isimle de duyabilirsiniz.

10. Rusya'da konserve şeklindeki bu imambayıldı yemeğinin Rusya'da bir markette Ermeni yemeği olarak satılıyormuş.

11. Bizdeki Türk kahvesini Ermeni kahvesi olarak bulabilirsiniz. E bu kadar yemeğin üstüne güzel bir kahve gider.

@KaloManoukian

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozgur-go-brrr

Abi aynı kültürde yaşadıık eskiden adamların mutfak kültürü gelişmemiş ne beklersinki :) ermenilere diyeceğim tek şey yazıq kafanıza

batuhan-aktepe

Yemeğin ülkesi milleti olmaz yemeğin coğrafyası olur. Benzer yemekler farklı veya yine aynı isimlerle başka ülkelerde olabilir. Ama bazı yemeklerin isimlerinin direkt Türkçe olması yemeğin üretiminde hangi ulusun rol oynadığını anlatabilir. Bir başka sorunsa Yunan ve Ermeni kesimlerin yemeğini '' Ermeni lavaşı'' veya başka bir örnek '' Yunan yoğurdu'' olarak pazarlaması. Bu şekilde ürün satılması hem aşağılık psikolojisi hem de maalesef yurt dışında etkili bir pr çalışması olarak görülüyor.

hakan-yucel

1. yaklaşık 1000 küsür yıldır iç içe yaşıyoruz, türkiye de de aslında bir sürü Ermeni var, Yunan var, din harici kütlürlerimiz aşağı yukarı benzeşir, 2. Ülke sınırları kültürleri değiştirmiyor malesef, burada cacık olarak bildiğin şeyi yunan da tüketiyor, burada dolma olarak bildiğin şeyi ermeniler de yapıyor. biz anamızdan babamızdan bu yemekleri gördük, onlar da gördüler, bu yüzden bizden çalmışlar, vay biz bunu burdan aparmışız muhabbeti çok saçma aslında şu anda hısımlı olduğumuz devletler bundan 100 sene önce bizimle birlikte yaşıyordu, fakat milliyetçilik akımı ile bu halklar birbirinden ayrışmaya başladı, ortadoğu coğrafyasının sürekli sorunlu olmasının sebebi biraz da bu, çünkü bu topraklarda bir sürü millet yaşıyor, bu milletler milliyetçilik yaptığında da ortaya ortadoğu karmaşası çıkıyor işte.

tiyatrobordo

Bir kısım güruh kabul etmese de biz aynı soyun insanlarıyız. Yemeklerden halk oyunlarına kadar pek çok ortak noktamız var. İki millet ortak sevinç yaşayabilir ama işte...

Gizli Kullanıcı

aynı soy mu ? Popülasyon genetiğini biraz araştırmanızı öneririm

tiyatrobordo

Bence de sizin araştırmanızda fayda var. Mesela "Akdeniz toplulukları arasındaki genetik ilişkiler" makalesinden başlayıp benzeri onlarca araştırmaya göz atabilirsiniz. Hoşunuza gitmiyor belli ki ama aynı genetik kökenin iki koluyuz Ermenilerle!

simurg011

pardon da bu listedeki yemeklerin kaçı Türk yemeği sanıyorsunuz?

Gizli Kullanıcı

adı Türkçe olanlar Türk yemeği işte. Basturma, imam bayıldı diye Ermeni yemeğimi olur. Lavaş Farsça örneğin hangisi Ermeni yemeği?

simurg011

adının Türkçe olması Türk yemeği olduğunu mu gösterir, kıstas bu mu yani :) ayrıca ben Ermeni yemeği olduğunu savunmadım bunların ama birçoğunun zaten Türk yemeği olmadığını söyledim.

Görüş Bildir