Ermenistan'a Var Azerbaycan'a Yok

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Ermenistan'a Var Azerbaycan'a Yok

Ermenistan'a Var Azerbaycan'a Yok

Avrupa Birliği, vize kolaylığı müzakereleri yürüttüğü iki ülkeden Ermenistan'la bu yönde anlaşma imzalarken Azerbaycan'ı es geçti.

Brüksel'de düzenlenen AB-Azerbaycan işbirliği konseyine Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov, AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasında sorumlu üyesi Stefan Füle ve dönem başkanlığını temsilen Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Erato Markulis katıldı.

Füle, Azerbaycan'la Mart ayında başladıkları vize kolaylığı ve geri kabul anlaşması müzakerelerini gelecek yıl yoğunlaştıracaklarını belirtmekle yetindi.

Azerbaycan'la enerji alanında ulaştıkları işbirliği seviyesini diğer alanlarda yakalayamadıklarını belirten Füle, "İlişkilerimizin kalitesi Azerbaycan'ın ortaklığımızı destekleyen değerler ve ilkeleri hayata geçirmesine bağlıdır" dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mammadyarov ise "Ermeni askerlerinin işgal ettiği Azeri topraklarından çekilmesi ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanması için gelecek yıl (Minsk Grubu öncülüğündeki) çabaları ikiye ve hatta üçe katlamak zorundayız" ifadesini kullandı.

AB-Azerbaycan işbirliği konseyinden yapılan açıklamada Yukarı Karabağ meselesinde mevcut durumun kabul edilemez olduğu ve bu sorunun öncelikli olarak çözülmesi gerektiği vurgulandı.

AB'nin cephe hattında yaşanan olaylardan endişe duyduğu belirtilen açıklamada, taraflara istikrarı muhafaza etmeleri ve tansiyonu yükseltecek şekilde saldırgan eylem ve söylemlerden kaçınmaları çağrısı yapıldı.

Türkiye ve Azerbaycan'ın Trans-Anadolu doğalgaz boru hattının inşası ve işletilmesiyle ilgili imzaladıkları anlaşmaları memnuniyetle karşılayan AB, Trans-Hazar boru hattı için Türkmenistan'la da anlaşma sağlanmasıyla Hazar havzasını Türkiye üzerinden AB'ye bağlayacak güney koridorunun hayata geçirilmesi yolunda önemli mesafe alınacağını bildirdi.

ERMENİSTAN Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan'ın katıldığı AB-Ermenistan işbirliği konseyinde ise vize kolaylığı ve geri kabul anlaşması imzalandı.

Nalbandyan ile Rum Bakan Erato Markulis ve içişlerinden sorumlu AB Komiseri Cecilia Malmström'ün imzaladıkları anlaşmayla Ermeni vatandaşlarına Schengen vizesi başvuru ücreti 70 eurodan 35 euroya indirilecek. Öğrenciler, araştırmacılar, emekliler, 12 yaşından küçük çocuklar ve resmi görevlilerden başvuru ücreti alınmayacak.

İşverenler, tır sürücüleri ve gazeteciler gibi AB'ye sık sık seyahat etmesi gereken meslek gruplarına uzun süreli ve çok girişli vizeler verilebilmesinin yolunu açan anlaşmayla diplomatik pasaport sahiplerine vize muafiyeti getirilecek.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiAzerbaycantrans
Görüş Bildir